Marcin B.

Marcin B. Trybik ;)

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Witam,

Czy oznaczenie obydwu końców kabli, przewodow czy zyl w szafach sterowniczych i rozdzielniach (np między sterownikiem a przekaznikiem) to obowiązek narzucony prawnie (jeśli tak to co to za norma IEC), czy jest to grzeczność?

I ogolnie z jakich norm korzystacie projektujac Wasze szafy sterownicze?

Pozdrawiam
Michał Mielnicki

Michał Mielnicki Project Manager

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Nie wiem, ale widziałem już sporo szaf sterowniczych bez oznaczeń, także nowych.

P.S.
Nie widziałem jeszcze zwykłej rozdzielni elektrycznej (np. w mieszkaniu), żeby miała oznaczenia.

Więc, przypuszczam, że norma tego nie wymusza.Michał Mielnicki edytował(a) ten post dnia 23.10.11 o godzinie 14:39
Bartosz Piątek

Bartosz Piątek inżynier automatyk

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Witam.

Może nie normy to narzucają, ale standardy w danym zakładzie, jeden chce mieć numer aparatu i nóżkę, a drugi wygenerowany numer, który bez spojrzenia w dokumentację pozostaje tylko nic nie mówiącym numerem, a trzeci w ogóle tego nie wymaga, choć trend raczej się zmienia, i coraz więcej klientów sobie tego życzy, stąd też ożywienie na rynku drukarek do opisków pojedynczych przewodów jak i kabli, z czego się niezmiernie cieszę, bo swojego czasu opisywaliśmy każde połączenie w szafie klienta "koralikami" tworzącymi 5 cyfrowy numer (taką miał zachciankę)

konto usunięte

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

PN EN 60204 1 2010Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.04.17 o godzinie 10:20
Marcin B.

Marcin B. Trybik ;)

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

A ma ktoś tą książkę: http://www.pcschematic.pl/normy/Dokumentacja_elektrycz... lub może czytał ją i czy jest warta uwagi?
Marcin B.

Marcin B. Trybik ;)

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Oki znalazlem cos takiego:

norma PN-EN 60204-1 "Wyposażenie elektryczne maszyn"
Punkt 15.2 Identyfikacja przewodów
podpunkt 15.2.1 Wymagania ogólne
Przewody powinny być identyfikowalne na każdym z zakończeń zgodnie z dokumentacją techczniczną (..)
Łukasz Dworzak

Łukasz Dworzak automatyk,
właściciel
REBBMANN.com

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Ciekawe rzeczy znaleźć można też w "Rysunek techniczny elektryczny / Karol Michel, Tadeusz Sapiński" Książka stara i przytoczone normy już nie aktualne (na stronie pkn można odszukać aktualne odpowiedniki), ale dużo rzeczy nadal aktualnych.
Łukasz Dworzak

Łukasz Dworzak automatyk,
właściciel
REBBMANN.com

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Dowiedziałem się - książka PcSchematica, którą przytoczył Marcin B. kosztuje 140zł netto + koszty przesyłki. Niestety jej nie czytałem, choć chętnie bym to zrobił.
Piotr Pasierowski

Piotr Pasierowski Automatyk,
programista PLC,
projektant systemów
sterowani...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Nawet jeśli norma tego nie przewiduje to czy dla własnej wygody nie warto oznaczyć przewodów. Rozumiem małe rozdzielnice domowe, taki pan Henio i tak zawsze wie który bezpiecznik od którego gniazdka. Ale jak się robi szafę AKPiA gdzie mamy np 4 moduły DI 5 DO i jeszcze analogi i wszystkie sygnały schodzą się na listwę zaciskową a nie na moduł. To zaczyna się robić tego dużo. Jak się składa taką szafę to jest spoko. Ale jak potem musisz zamienić coś i to po roku na serwisie to już nie jest takie proste. Musisz wtedy otwierać wypchane kabelkami koryta i trzymając kabelek lecieć od punktu do punktu. Szkoda zachodu lepiej kupic drukareczkę z możliwością komunikacji z kompem. Zarzucić listę oznaczeń z excela wydrukować na np wężyku i przy składaniu to już nie jest wielki problem założyć oznacznik przed tulejkowaniem. A ile łatwiej potem na obiekcie przy serwisowaniu maszyny.
Są jeszcze różne szkoły oznaczeń. Jedni na oznaczniku piszą adres zacisku do którego wkręcają i to jest bardzo mylne. Ja jestem raczej zwolennikiem pisania adresu po drugiej stronie przewodu choć niektórzy powiedzą. No dobrze ale co jak wymieniam kilka np. bezpieczników powykręcałem 3 i wiszą mi 3 przewody i gdzie ja mam je teraz wkręcić. Od tego jest wtedy dokumentacja.
Możesz też stosować normy ISA, które są normami międzynarodowymi i które dość dokładnie mówią o oznaczaniu urządzeń stosowaniu kolorów w szafach i na obiekcie. Ucząc się tego nie będziesz kolidował z normami polskimi, a stosował coś co teoretycznie powinni bez problemu odczytać w Azji, Ameryce i pewnej części Europy.Piotr Pasierowski edytował(a) ten post dnia 31.10.11 o godzinie 11:47
Karol K.

Karol K. Automatyk,
Automation & Control
Engineer

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Piotr Pasierowski:
Musisz wtedy otwierać wypchane kabelkami koryta i trzymając kabelek lecieć od punktu do punktu.

O ile cała aparatura umieszczona w szafie i listwy zaciskowe posiadają stosowne etykiety zgodne z tymi w dokumentacji, to nic nie trzeba otwierać i wszystkie połączenia są jasne według mnie i bez dodatkowych oznaczeń na przewodach.

Co zaś tyczy się sposobu opisu przewodów, jeżeli już na to się decydujemy to zarówno opisywanie zacisku aparatu na początku czy też na końcu przewodu, nie za wiele wnosi do tematu, najlepiej stosować niezależną numeracje przewodu a wiec na pocz. i na końcu ten sam nr,
natomiast idealną praktyką, szczególnie przy rozbudowanych instalacjach ( a tym samym wielotomowej dokumentacji) jest zawarcie w kodzie oznaczenia nr strony dokumentacji na której należy szukać naszej końcówki, taka taktyka wprowadza jasność szczególnie poza szafą, np. czujniki itp., zamiast nic nie znaczącego symbolu B144, zastosowanie oznaczenia 1457_B144 odsyła nas już do właściwej strony w papierach.Karol K. edytował(a) ten post dnia 29.10.11 o godzinie 00:29
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Piotr Pasierowski:
Nawet jeśli norma tego nie przewiduje to dla własnej wygody nie warto oznaczyć przewodów. Rozumiem małe rozdzielnice domowe, taki pan Henio i tak zawsze wie który bezpiecznik od którego gniazdka. Ale jak się robi szafę AKPiA gdzie mamy np 4 moduły DI 5 DO i jeszcze analogi i wszystkie sygnały schodzą się na listwę zaciskową a nie na moduł. To zaczyna się robić tego dużo.

No i właśnie dlatego powinno oznaczać się przewody, abyś mógł się później łatwo odnaleźć w takiej szafie
Jak się składa taką szafę to jest spoko. Ale jak potem musisz zamienić coś i to po roku na serwisie to już nie jest takie proste.

a właśnie, że oznaczniki później ułatwią wtedy Tobie życie więc warto kilka dodrukować i dołożyć
Musisz wtedy otwierać wypchane kabelkami koryta i trzymając kabelek lecieć od punktu do punktu. Szkoda zachodu lepiej kupic drukareczkę z możliwością komunikacji z kompem. Zarzucić listę oznaczeń z excela wydrukować na np wężyku i przy składaniu to już nie jest wielki problem założyć oznacznik przed tulejkowaniem. A ile łatwiej potem na obiekcie przy serwisowaniu maszyny.

Teraz to już całkiem nie rozumiem. Na początku piszesz, że dla własnej wygody nie warto oznaczać przewodów a teraz chcesz zakładać oznaczniki. To w końcu jest to problem czy nie ?
Są jeszcze różne szkoły oznaczeń. Jedni na oznaczniku piszą adres zacisku do którego wkręcają i to jest bardzo mylne. Ja jestem raczej zwolennikiem pisania adresu po drugiej stronie przewodu

a o tym jakie mają być oznaczniki i co ma na nich być napisane to przeważnie decyduje klient/inwestor
choć niektórzy powiedzą No dobrze ale co jak wymieniam kilka np. bezpieczników powykręcałem 3 i wiszą mi 3 przewody i gdzie ja mam je teraz wkręcić. Od tego jest wtedy dokumentacja.

Gorzej jak jej nie ma to co wtedy ? (a nie zawsze jest a jak jest to może być nieaktualna bo ktoś po jakiejś modyfikacji jej nie uaktualnił i co wtedy? wiszą Ci 3 przewody i nie wiesz gdzie je wetknąć a jak są oznaczniki to nie ma problemu)
Możesz też stosować normy ISA, które są normami międzynarodowymi i które dość dokładnie mówią o oznaczaniu urządzeń stosowaniu kolorów w szafach i na obiekcie. Ucząc się tego nie będziesz kolidował z normami polskimi, a stosował coś co teoretycznie powinni bez problemu odczytać w Azji, Ameryce i pewnej części Europy.

Podczas swojej dotychczasowej pracy widziałem wiele szaf sterowniczych i sam też trochę ich zaprojektowałem i przyznam, że oznaczniki muszą być w szafie bo to ułatwia późniejszą eksploatację szafy, serwis i ewentualne modyfikacje, a szafy bez oznaczników to robią tylko amatorzy, którzy próbują przyoszczędzić na bardzo istotnym i w dodatku niezbyt drogim elemencie.
Bartosz Piątek

Bartosz Piątek inżynier automatyk

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Arkadiusz G.:

Podczas swojej dotychczasowej pracy widziałem wiele szaf sterowniczych i sam też trochę ich zaprojektowałem i przyznam, że oznaczniki muszą być w szafie bo to ułatwia późniejszą eksploatację szafy, serwis i ewentualne modyfikacje

Zgadzam się w 100%.

, a szafy bez
oznaczników to robią tylko amatorzy, którzy próbują przyoszczędzić na bardzo istotnym i w dodatku niezbyt drogim elemencie.

Tu niestety mniej, to wcale nie jest aż tak tani element, który można bez problemu pominąć w wycenie. Fajnie, jeżeli się już posiada drukareczkę i sto kilometrów taśmy, a jak nie, to ten pierwszy raz musimy wydać "ileś tam" złotych, trzeba doliczyć do tego roboczogodziny człowieka, który musi wklepać te oznaczenia do exela czy producenckiego softu, a potem dodać odpowiednią ilość roboczogodzin do czasu potrzebnego na prefabrykację szafy.
W dobie przegrywania przetargów "o tysiaka", każdy taki nadmiarowy koszt ujęty w naszej wycenie, a już nie ujęty w wycenie konkurencji, kończy się szukaniem innej roboty, taka prawda.
Czy oznaczniki mają być, czy nie, w głównej mierze zależy to od klienta, a amatorszczyzną nazwał bym brak zapytania, o to, czy owe oznaczniki są stosowane w standardach danego zakładu, jeżeli tak, to jakim kluczem są generowane (i to już na etapie tworzenia wyceny), a jeżeli klient ich sobie nie życzy, to uświadomienie go, z czym się to wiąże i dorzucenie ich jako elementy dodatkowe.

Pozdrawiam serdecznie.Bartosz Piątek edytował(a) ten post dnia 31.10.11 o godzinie 07:22
Piotr Pasierowski

Piotr Pasierowski Automatyk,
programista PLC,
projektant systemów
sterowani...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Arkadiusz G.:

Teraz to już całkiem nie rozumiem. Na początku piszesz, że dla własnej wygody nie warto oznaczać przewodów a teraz chcesz zakładać oznaczniki. To w końcu jest to problem czy nie ?
>

Kolega ma rację. Że nie rozumie. Nie fortunna konstrukcja zdania. Zaraz poprawię. Ogólnie przekaz miał być taki, że dla własnej wygody powinno się stosować oznaczniki.
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

ooo i teraz jest OK :)
Piotr Pasierowski:
Arkadiusz G.:

Teraz to już całkiem nie rozumiem. Na początku piszesz, że dla własnej wygody nie warto oznaczać przewodów a teraz chcesz zakładać oznaczniki. To w końcu jest to problem czy nie ?
>

Kolega ma rację. Że nie rozumie. Nie fortunna konstrukcja zdania. Zaraz poprawię. Ogólnie przekaz miał być taki, że dla własnej wygody powinno się stosować oznaczniki.
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Bartosz Piątek:
, a szafy bez
oznaczników to robią tylko amatorzy, którzy próbują przyoszczędzić na bardzo istotnym i w dodatku niezbyt drogim elemencie.

Tu niestety mniej, to wcale nie jest aż tak tani element, który można bez problemu pominąć w wycenie. Fajnie, jeżeli się już posiada drukareczkę i sto kilometrów taśmy, a jak nie, to ten pierwszy raz musimy wydać "ileś tam" złotych, trzeba doliczyć do tego roboczogodziny człowieka, który musi wklepać te oznaczenia do exela czy producenckiego softu, a potem dodać odpowiednią ilość roboczogodzin do czasu potrzebnego na prefabrykację szafy.

wystarczy zaopatrzyć się w program EPlan i eksport oznaczników dowolnego formatu i treści zajmuje chwilę.
A czym jest koszt oznaczników przy module CPU za kilka tysięcy?
wystarczy poszukać ucięcia kosztów czasu pracy montera gdzie indziej - np. Zaciski sprężynowe np. WAGO zamiast śrubowych i już szybciej idzie monterowi skręcanie rozdzielnicy :)Arkadiusz G. edytował(a) ten post dnia 31.10.11 o godzinie 15:57
Bartosz Piątek

Bartosz Piątek inżynier automatyk

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Wszystko pięknie, ale tak jak już to napisałem, piłka jest zawsze po stronie klienta i jego standardów, a te bywają bardzo różne.

Pozdrawiam
Jacek Macioła

Jacek Macioła Mistrz zmiany
utrzymania ruchu,
NGK Ceramics Polska
Sp. z...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

zauważę tylko że EPlan też nie jest tani... wszystko zależy, czy ktoś na co dzień prefabrykuje szafki/szafy, czy od czasu do czasu... czasem lepiej zostać przy drukarce.

W piątek rzuciłem kilka niecenzuralnych słów, gdy miałem rozłączać czujnik zaopatrzony właśnie w WAGO, a ktoś tam powciskał przewody o zbyt dużym przekroju... mi WAGO nie sprzedasz... zły kierunek oszczędzania... :)
Bartosz Piątek

Bartosz Piątek inżynier automatyk

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...


wystarczy zaopatrzyć się w program EPlan i eksport oznaczników dowolnego formatu i treści zajmuje chwilę.

Tak, korzystam z niego na co dzień, jednak nie każdy klient życzy sobie oznaczniki drukowane, pewne firma ze Świebodzina życzy sobie wyłącznie koralików, a numery połączeń generowane są w Eplanie za pomocą 5-cyfrowego numeru, nawleczenie tych 5 koralików jest "troszkę zajmujące" przy dużej ilości połączeń.
A czym jest koszt oznaczników przy module CPU za kilka tysięcy?

Modułu CPU nie można wyrzucić z kosztorysu, a oznaczniki + nadmiarowe godziny montażysty przy oznaczaniu przewodów, jeżeli klient sobie tego nie życzy, już tak.
wystarczy poszukać ucięcia kosztów czasu pracy montera gdzie indziej - np. Zaciski sprężynowe np. WAGO zamiast śrubowych i już szybciej idzie monterowi skręcanie rozdzielnicy :)

Jasne, że można, i rzeczywiście, szafa "robi się" szybciej, ale nie każdy klient preferuje Wago, najczęściej jest to jednak Weidmuller z bardzo prostej przyczyny, zaciski śrubowe wzbudzają większe zaufanie, i nie jest to tylko moje subiektywne zdanie
Piotr Pasierowski

Piotr Pasierowski Automatyk,
programista PLC,
projektant systemów
sterowani...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Jacek Macioła:
zauważę tylko że EPlan też nie jest tani...

Ha i tu kolega się myli! Ostatnio robiłem przegląd tego typu oprogramowania i wcale Eplan nie odskoczył tak cenowo. :)
A co do oznaczeń uważam że powinny być. Bez względu na to jak zrobione.
Arkadiusz G.

Arkadiusz G. Zrezygnować z marzeń
ze strachu przed
porażką to jak
pope...

Temat: Oznaczenia przewodow i zyl kabli w szafach sterowniczych...

Bartosz Piątek:
Tak, korzystam z niego na co dzień, jednak nie każdy klient życzy sobie oznaczniki drukowane, pewne firma ze Świebodzina życzy sobie wyłącznie koralików, a numery połączeń generowane są w Eplanie za pomocą 5-cyfrowego numeru, nawleczenie tych 5 koralików jest "troszkę zajmujące" przy dużej ilości połączeń.

5-cyfrowego ?? a skad taka wiedza? Ustawić mozna jedno i wielocyfrowy np. 1,2,3, itd oraz 0001, 0002, 0003 itd i wszelkie inne kombinacje
Jasne, że można, i rzeczywiście, szafa "robi się" szybciej, ale nie każdy klient preferuje Wago, najczęściej jest to jednak Weidmuller z bardzo prostej przyczyny, zaciski śrubowe wzbudzają większe zaufanie, i nie jest to tylko moje subiektywne zdanie

wystarczy poczytać badania dotyczące prób tych zaciskow (sprężynowych) i okazuje się że lepiej trzymają niż śruby - szczególnie tam gdzie mamy do czynienia z drganiami

Następna dyskusja:

Nowy Standard IEC 62591




Wyślij zaproszenie do