Temat: Wymagania stawiane audytorom wewnętrznym i zewnętrznym.
Niestety sama do końca nie rozumiem tego tematu.
Prowadzący nie zagłębiał się i nie analizował nam zadanych tematów, a ja na początku sądziłam, że temat jest w miarę klarowny.
Dopiero podczas szukania książek, artykułów i wszystkich innych możliwych materiałów na ten temat stwierdziłam, że nie jest to takie oczywiste.
Od audytora wymaga się ukończenia studiów wyższych i kursów specjalistycznych w dziedzinie audytu oraz kontroli finansowej. Znalazłam również informacje na temat certyfikatów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe, np. Audytora I lub II stopnia - wydawanych przez Polski Instytut Kontroli Wewnętrznej (PIKW); czy Certified Internal Auditor (CIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA), Certified Fraud Examiner (CFE), Certified Information Systems Auditor (CISA), i in. - jeśli mówimy o standardach międzynarodowych.
Ogólne wymogi, jakie musi spełnić kandydat na audytora określa ustawa o finansach publicznych (takie jak obywatelstwo polskie, wyższe wykształcenie, pełną zdolność do czynności prawnych oraz praw publicznych, nie można być karany).
Mowa też o egzaminie Ministerstwa Finansów.
Nie ma jednak żadnych informacji na temat tego jaka jest różnica między tymi wymogami jeśli chodzi o audytorów zewnętrznych i wewnętrznych... i tu właśnie tkwi mój największy problem.