konto usunięte
Temat: Skarga pauliańska. Jak podważyć umowę, w której dłużnik...
Piątek, 8 czerwca 2012Dłużnicy często próbują uniknąć egzekucji poprzez dokonanie darowizny lub fikcyjnej sprzedaży majątku. W takiej sytuacji wierzyciel może skorzystać z tzw. skargi pauliańskiej.
Skarga pauliańska (także roszczenia pauliańskie, z łac. actio Pauliana), zgodnie z art. 527 Kodeksu cywilnego polega na tym, że jeśli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Zasadą jest, że uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli następuje w drodze powództwa lub zarzutu przeciwko osobie trzeciej, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową. Zwróć na to szczególną uwagę - jako wierzyciel pozywasz nie dłużnika, lecz właśnie osobę trzecią.
W przypadku jednak gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną korzyścią, możesz wystąpić bezpośrednio przeciwko osobie, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło, jeżeli osoba ta wiedziała o okolicznościach uzasadniających uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną albo jeżeli rozporządzenie było nieodpłatne.
Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie możesz żądać po upływie 5 lat od daty tej czynności.
Więcej o kwestiach związanych z zawieraniem umów przez spółkę dowiesz się z Portalu Spółka z o.o.
Sprawdź m.in.:
• Pozew z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty - wzór pisma >>
• W jakich przypadkach można uznać umowę za bezskuteczną za pomocą skargi paulińskiej >>
• Wspólnik sprzedaje udziały, by ukryć majątek - co zrobić >>
Zapraszam do lektury
Michał Kuryłek (michal.kurylek@wip.pl) jestem prawnikiem oraz redaktorem prowadzącym
poradnika "Doradca Prezesa spółki z o.o.": http://www.spolkazoo.pl/?registr=eleter2