Wojciech K.

Wojciech K. Radca prawny

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

Z jakimi formami zatrudnienia spotykacie się jako aplikanci? Czy tylko umowa o pracę? Być może umowa zlecenia lub o dzieło? Czy ktoś współpracuje z patronem prowadząc własną działalność ("samozatrudnienie")?

konto usunięte

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

stosunek patron-aplikant moze byc tez po prostu stanem faktycznym;)
pzdr
J.

konto usunięte

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

nie chciałbym go tak nazywać ale ciśnie mi się takie zdanie: stosunek przerywany :)))

konto usunięte

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

Czym innym jest stosunek Patron - Aplikant, a czym innym Pracodawca - Pracownik. Ten drugi to typowy stosunek pracy. Ten pierwszy to stosunek Mistrz - Czeladnik i nie polega na wykonywaniu pracy w rozumienie kodeksu pracy tylko na czymś w rodzaju "przyuczenia do zawodu". Jeżeli patron jest jednocześnie pracodawcą, wtedy ważne są raczej tylko rozważania dotyczące stosunku pracy. Najlepiej żeby wypowiedziały się osoby, które są na bezetatowej aplikacji, którym Rada przydzieliła patrona. One są w tej sytuacji o której mówisz.
Wojciech K.

Wojciech K. Radca prawny

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

Chodzi mi o świadczenie pracy dlaswojego patrona. Czy jest ktoś kto ma swoją własną działalność i wykonuje zlecenia dla swojego patrona. To wszystko w świetle ustawy i zasad etyki radcy prawnego.
Michał Strzelecki

Michał Strzelecki radca prawny,
praworeklamy.pl

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

jeżeli nie chcesz, nie musisz mieć żadnych konkretnych stosunków cywilnoprawnych sensu largo ze swoim patronem

zasady etyki? myślę, że własna działalność i umowa zlecenie z patronem będzie zgodna z zasadami, chyba że Patron każe Tobie płacić za fakt sprawowania opieki :)
Wojciech Lachowicz

Wojciech Lachowicz prawnik (aplikant
adwokacki)

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

Generalnie aplikant adwokacki nie może prowadzić swojej działalności gospodarczej (takie jest stanowisko ORA w Rzeszowie). Co innego jak robi to tak, że nikt ,,nie wie".
Zresztą umowa o pracę, to chyba jeszcze rzadko spotykana sytuacja, częściej preferuje się umowę zlecena albo wolną współpraca. Wszystko zależy od tego gdzie się obywa aplikację, ilości aplikantów.

Moim zdaniem, prowadzenie działalności gospodarczej i wykonywanie zleceń dla swojego Patrona, jest niezgodne z zasadami etyki oraz ustawą o adwokaturze. Trzeba bardzo z takimi propozycji uważać, najlepiej się dowiedzieć jakie stanowisko ma na ten tema konkretna ORA, czy OIRP.Wojciech Lachowicz edytował(a) ten post dnia 11.03.08 o godzinie 13:50

konto usunięte

Temat: Stosunek Patron-Aplikant

warszawska ORA zezwala na prowadzenie dzialalnosci gospodarczej przez aplikanta adwokackiego i wlasciwie wiekszosc z nas taka dzialalnoscprowadzi - jest to takze preferowana forma zatrudnienia przez kancelarie. Jednakze w zakresie dzialalnosci poza prawniczej nalezy miec dodatkowa zgode Dziekana.
I wcale nie jest to niezgodne z regulaminem itp.
Poza tym czesc aplikantow relacje z patronem i tak ma tylko na papierze.


W chwili obecnej trwaja prace samorzadu nad zmianami do regulaminu m. in. w zakresie dopuszczalnosci prowadzenia dzialalnosci przez aplikanta.Małgorzata Anna Siemieniacka edytował(a) ten post dnia 11.03.08 o godzinie 18:08

Następna dyskusja:

Patron




Wyślij zaproszenie do