konto usunięte

Temat: specustawa o zasadach przygotowania i realizacji...

USTAWA z dnia 10 kwietnia 2003 r.(Dz.U.2008.193.1194) o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych w art. 13 ust. 3 stanowi:

W przypadku, o którym mowa w art. 12 ust. 4, jeżeli przejęta jest część nieruchomości, a pozostała część nie nadaje się do prawidłowego wykorzystania na dotychczasowe cele, właściwy zarządca drogi jest OBOWIĄZANY do nabycia, NA WNIOSEK właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego tej części nieruchomości.

W moim kazusie podmiotem obowiązanym jest prezydent miasta.

A wątpliwości mam następujące:

1. Wg mnie skoro obowiązek nabycia na wniosek wynika już ex lege, prezydent nie potrzebuje uchwały rady miasta w sprawie wyrażenia zgody na nabycie. Co o tym sądzicie?

2. Wniosek właściciela i zgoda prezydenta składają się na rokowania (propozycja prezydenta na zamianę gruntów, zamiast nabycia za wynagrodzeniem pieniężnym, zgoda właściciela, pisma prezydenta akceptujące rokowania - rok 2007), które do dzisiaj nie znalazły finału w postaci aktu notarialnego z powodu zwłoki prezydenta. Czy w takim przypadku ustalenia rokowań mając w tle przepisy specustawy uzasadniją roszczenie o sporządzenie aktu notarialnego? Jakie jest Wasze zdanie?

Warto zauważyć, że treść art. 13 ust. 3 zaburza klasyczną zasadę autonomii stron przez ingerencję regulacji administracyjnoprawnej - prezydent nie ma pełnej swobody, lecz ciaży na nim ustawowy obowiązek konkretnego zachowania się - zgodnie z wnioskiem właściciela, który zaakceptował - venire contra factum proprium.

Czy są jakieś szanse wg Was na sukces przed sądem? - tak żeby w końcu do tej zamiany doszło zgodnie z pierwotnymi ustaleniami.