Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: Do kiedy jest się aplikantem radcowskim?

Stanąłem przed małym zgryzem. Ktoś zaproponował mi substytucję za całkiem niezły pieniądz, niestety w czwartek miałem ostatnie zajęcia na IV roku aplikacji. Teraz pojawia się pytanie, które nie miało racji bytu przed naborem z 2007 r., gdyż istniał wtedy status aplikanta egzaminowanego.

Pytanie brzmi: do kiedy jest się aplikantem radcowskim? Pytanie całkiem do rzeczy biorąc pod uwagę uprawnienia do zastępstwa przed sądem oraz obowiązek zapłaty składek.
Możliwe jest przyjęcie całkowicie różnych wyjaśnień: 1) status aplikanta wygasa dopiero z niezdanym egzaminem radcowskim,
2) status aplikanta nie wygasa wcale,
3) status aplikanta wygasa z ostatnim dniem zajęć teoretycznych,
4) status aplikanta wygasa z upływem 3 lat i 6 miesięcy od złożenia ślubowania,
5) status aplikanta wygasa z chwilą otrzymania przez niego zaświadczenia o ukończeniu aplikacji radcowskiej.

Relewantne przepisy:

Art. 32 ust. 2. Aplikacja radcowska trwa trzy lata i sześć miesięcy.

Art. 35. Do obowiązków aplikanta radcowskiego należy:
1) uczestniczenie w przewidzianych programem zajęciach teoretycznych i praktycznych;
2) samodzielne pogłębianie wiedzy prawniczej i praktycznych umiejętności zawodowych;
3) przestrzeganie dyscypliny szkolenia i pracy;
4) przystąpienie do egzaminu radcowskiego w wyznaczonym terminie.

Art. 36[1]. 1. Do egzaminu radcowskiego może przystąpić osoba, która odbyła aplikację radcowską i otrzymała zaświadczenie o jej odbyciu oraz osoba, o której mowa w art. 25 ust. 2. Art. 36[2]. 1. W terminie do dnia 31 maja każdego roku Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim i w Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszenie o egzaminie radcowskim, w którym podaje w szczególności: 1) termin złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego, zwanego dalej "wnioskiem"; 2) właściwość miejscową każdej z komisji egzaminacyjnych i adres jej siedziby, termin przeprowadzenia każdej części egzaminu radcowskiego; 3) wysokość opłaty za egzamin radcowski.

2. Aplikanci radcowscy składają wniosek do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości rady okręgowej izby radców prawnych, w której odbyli aplikację radcowską. Osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji składają wniosek do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości rady okręgowej izby radców prawnych właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania. Rady okręgowych izb radców prawnych, każdego roku, w terminie 7 dni od dnia zakończenia aplikacji, przekazują właściwej terytorialnie komisji egzaminacyjnej oraz Ministrowi Sprawiedliwości listę osób, które odbyły aplikację radcowską.

3. Osoby, które odbyły aplikację radcowską, dołączają do wniosku zaświadczenie o odbyciu aplikacji radcowskiej oraz oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin radcowski.

Art. 37. 1. Aplikanta radcowskiego skreśla się z listy aplikantów radcowskich: 1) w wypadkach, o których mowa w art. 29 pkt 1, 3-6, stosowanych odpowiednio; 2) niezakończenia przez niego bez usprawiedliwionej przyczyny aplikacji radcowskiej w terminie, o którym mowa w art. 32 ust. 2.
2. Rada okręgowej izby radców prawnych może skreślić aplikanta radcowskiego
z listy aplikantów radcowskich, jeżeli stwierdzi jego nieprzydatność do wykonywania zawodu radcy prawnego. 3. Do skreślenia aplikanta radcowskiego z listy aplikantów radcowskich stosuje się odpowiednio przepisy art. 31 ust. 1, 2 i 3. 4. Od uchwały Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie skreślenia z listy aplikantów radcowskich służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia uchwały.

Ja, o zgrozo, przychylałbym się do przyjęcia tezy, że status aplikanta nie wygasa z zakończeniem zajęć aplikacyjnych i trwa... w nieskończoność. Dlaczego? Bo status aplikanta wyznaczają przesłanki formalne, tj. wpis na listę aplikantów. Z tego co wiem, nikt mnie z tej listy nie skreśla z chwilą zakończenia aplikacji radcowskiej. Co więcej, termin z art 32 ust. 2 musi być oceniany jako termin nie odnoszący się do trwania statusu aplikanta, ale raczej do trwania szkolenia i jego podziału na poszczególne lata. Jeżeli by go ujmować inaczej, to wszystkich aplikantów powtarzających rok trzeba by było uznać za nie posiadających uprawnień z chwilą jego upływu. Dalej, przepis art. 36[2] ustawy mówi o tym, gdzie przystępuje do egzaminu "aplikant radcowski", a nie osoba, która skończyła aplikację. Czyli jak wynika z tego status aplikanta trwa, po zakończeniu aplikacji radcowskiej. Pytanie - do kiedy? Jest taka teoria, że do czasu otrzymania zaświadczenia o jej zakończeniu - wg absolutnie błędna, zakładałaby ona istnienie zaświadczeń o charakterze prawnokształtującym. To jawny bezsens. Druga teoria - do czasu upływu 3 lat i 6 miesięcy od ślubowania - odniosłem się do niej wyżej. Z ostatnim dniem zajęć? Niezbyt. Wobec powyższego zostają dwie opcje - do czasu egzaminu, albo w nieskończoność... Nie ma jednak w sumie argumentów normatywnych za opcją egzamin... czyli może jednak nieskończoność?Błażej Sarzalski edytował(a) ten post dnia 02.04.11 o godzinie 11:51
Małgorzata C.

Małgorzata C. Radca prawny

Temat: Do kiedy jest się aplikantem radcowskim?

http://www.goldenline.pl/forum/2194976/do-kiedy-jest-s...

wałkowane co najmniej dwadzieścia cztery razy ;)))
Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski radca prawny, bloger
prawniczy

Temat: Do kiedy jest się aplikantem radcowskim?

Małgorzato: rzeczywiście - chociaż mój post zmierzał do tego aby ktoś prześledził mój proces wykładni i wskazał luki.

Tym bardziej, że moja wykładnia jest podobna do wykładni KIRP:

http://pl.kirp.pl/content/download/57873/624626/file/E...



Wyślij zaproszenie do