Tomasz J.

Tomasz J. Systems Engineer

Temat: Prognozowanie

Hej.

Temat trochę pokrewny... Jak w temacie - prognozowanie. Mam takie dziwne pytanie.
Kiedyś na studiach, profesorka powiedziała nam na wykładzie kilka słów, które bardzo zapadły mi w pamięć. Mianowicie chodziło o to, że "tak na prawdę w życiu/w praktyce, w dużych firmach często prognozuje się zwykłą średnią"... Jakoś to do mnie nie trafiło, a wręcz nie mogłem w to uwierzyć. Nie mogłem, dopóki w poprzedniej firmie nie zdarzyło mi się na "szybcika" prognozować średnią. Wiecie. Szef goni, coś ma być na wczoraj, albo przedwczoraj. Ma właśnie telekonferencje i musi wiedzieć teraz. No to poszła średnia, skorygowana odrobinę przez doświadczenie i znajomość poprzedniej branży...

Ile razy Wy, jako analitycy, gdy trzeba było coś prognozować "uruchomiliście" Excelowe =AVERANGE() ???

:D

pozdrawiam,
T.J.
Witold Buraczyński

Witold Buraczyński Analityk, Doradca,
Optymalizator
procesów -
www.solverdb....

Temat: Prognozowanie

no cóż...

kiedyś nawet miałem ciekawą sytuację kiedy dla prezesa przygotowałem porządny model ekonometryczny gdzie było wszystko koszty firmy, ceny materiałów, wskaźniki makro i na tej podstawie zrobione prognozy. jak to zwykle bywa nie zostałem doceniony bo okazało się że: "zbyt skomplikowaną metodę przyjąłem" i musiałem wszystko przerobić na... average plus odchylenie :)

Mam wrażenie że wiele korporacji działa na tej zasadzie.

Niestety idąc dalej w temat kiedyś doświadczyłem jak wypełnia się raporty do GUS - i niestety mam wrażenie że wiele statystyk publikowanych jest obarczona błędem właśnie przez metodę: "bo musi to jakoś wyglądać" i "nie zagłębiaj sie za bardzo w temat".

Ciekaw jestem jak to wygląda w małych firemkach...

konto usunięte

Temat: Prognozowanie

Tomasz J.:
Hej.

Temat trochę pokrewny... Jak w temacie - prognozowanie. Mam takie dziwne pytanie.
Kiedyś na studiach, profesorka powiedziała nam na wykładzie kilka słów, które bardzo zapadły mi w pamięć. Mianowicie chodziło o to, że "tak na prawdę w życiu/w praktyce, w dużych firmach często prognozuje się zwykłą średnią"... Jakoś to do mnie nie trafiło, a wręcz nie mogłem w to uwierzyć. Nie mogłem, dopóki w poprzedniej firmie nie zdarzyło mi się na "szybcika" prognozować średnią.

Bardzo interesujące jest tu określenie poprzedniej. Średnia to zaawansowane narzędzie 99.99% firm, które wykonują analizy :-). Jeśli ktoś z tym się nie zgadza, to czekam na jakieś konkretne przykłady zastosowania zaawansowanych metod matematyki w prognozowaniu.

Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Prognozowanie

Sytacja, którą przytoczył Tomek ma często miejsce. Ale czasami nie można zrobić nic innego mając max 3 punty historyczne. Nie raz tak robiłem...
A co do pytania Mariusza. Przy prognozowaniu staram sie określić trend oraz sezonowość, jeżeli takowa istnieje. Ale do takich działań potrzeba mmieć przynajmniej kilka okresów historycznych.

Marcin
Sławomir Bojan

Sławomir Bojan Credit Agricole Bank
Polska S.A.

Temat: Prognozowanie

naljepsza prognoza to taka, która pokaże progres.
Nie ważne jak, ale żeby było lepiej ;)
Izabela M.

Izabela M. controlling w
Grupach Kapitałowych

Temat: Prognozowanie

witam...średnia to nienajlepsze rozwiazanie potrafi zniekształcić totalny obraz wiarygodności prognozy....ja jestem za bardziej dokladniejszym przesledzeniem danych historycznych...trend, sezonowośc i specyfika i sytuacja na rynku w danej branzy jak równiez inne warunki makroekonomiczne mają na przykład w chwili obecnej ( zważywszy na kryzys ekonomiczny odczuwalny dla wszystkich branż a prawie wiekszości ) istotne znaczenie...zdarzaja sie firmy które wychodza z najlatwiejszego punktu odniesienia czyli średniej ale czy to jest prognoza ...na pewno merytorycznie nie posiada duzej wartości...Izabela Mianowska edytował(a) ten post dnia 23.11.08 o godzinie 11:12

konto usunięte

Temat: Prognozowanie

Witold Buraczyński:
Niestety idąc dalej w temat kiedyś doświadczyłem jak wypełnia się raporty do GUS - i niestety mam wrażenie że wiele statystyk publikowanych jest obarczona błędem właśnie przez metodę: "bo musi to jakoś wyglądać" i "nie zagłębiaj sie za bardzo w temat".
Bardzo dawno temu pracowałem w GUS i odpowiednie wskaźniki liczy się odcinając najwyższe i najniższe dane tak, by .... dobrze to wyglądało ... ;))))))))))))))))))))))
Double Decker

Double Decker Ocena zawsze bedzie
subiektywnym punktem
widzenia...

Temat: Prognozowanie

Życie mnie i was nauczyło że prognozy opracowane nawet najbardziej sprawdzoną metodą, czy najbardziej skomplikowaną czasem można sobie wsadzić w buty!
Czy ktoś przewidział kryzys? :P Jak tak to czemu dopiero teraz firmy zaciskają pasa??? :D

Prognozy robiłem jedynie z poczuciem dobrze wypełnionego zadania które powierzyli mi pracodawcy, a mój osobisty stosunek nadal był dość sceptyczny. Wliczyć ilość zmiennych bezpośrednich można zawsze ale nikt nie powiedział jak to zrobić z dalszymi i jak one wpłyną na bezpośrednie i czy wpłyną masowo. :) ach ta moja fantazja...
Mariusz S.

Mariusz S. administrator
biznesowy SAP,
Optymalizacjia
Produkcji

Temat: Prognozowanie

najlepszy sposob prognozowania to taki ktory sie sprawdza, i czy to bedzie srednia, czy analiza tredu, sezonowosci a moze jeszcze bardziej skomplikowany model matematyczny z uzyciem specjalistycznych narzedzi to inna sprawa.
po prostu dobieramy to co daje nam najmniejsze odchylenie od rzeczywistosci,
znam sporo firm gdzie stosowana jest srednia, moze nie dla calosci asortymentu ale poki sie to sprawdza to dlaczego mieli by tego nie robic, a prostota metody w brew pozorom tez jest wazna
Agnieszka W.

Agnieszka W. Nigdy nie żałuj
uśmiechu...

Temat: Prognozowanie

hmm, niezłe pytanie. Ciekawe, ze tak czesto ta średnia jednak się pojawia.
Osobiście unikam jej jak tylko mogę, bo wiem, ze zaburza obraz. Generalnie jeśli już cos ma być uśrednione to ważoną, a nie arytmetyczną. Artmetyczną używam tylko jesli licze w pamięci i na już mam cos odpowiedzieć wylącznie dla przybliżenia sytuacji, w duzym stopniu uogólnienia.
Prognozowanie opieramy na modelu specjalnie zbudowanym do naszych potrzeb. Jakoś nie wyobrażam sobie prognozowania na średnich, chyba żeby robić sztukę dla sztuki, ale to juz chyba lepiej nic nie robić.
Tomasz C.

Tomasz C. Dyrektor finansowy

Temat: Prognozowanie

Powiedziałbym, Że średnich nie da się uniknąć w prognozowaniu. Chociaż wydaje się profesjonalne wykorzystanie modeli ekonometrycznych, to należy pamiętać, Że one również opierają się w zasadzie na uśrednianiu danych, lecz przy zastosowaniu bardziej skomplikowanych obliczeń do estymacji niż popularna średnia arytmetyczna. Zauważyłem, że takie modele ładnie się prezentują w raportach, ale mało kto je rozumie i trudno dobrać do nich takie zmienne, aby błędy prognoz ex post były naprawdę zadowalające. Nierzadko bywa, że intuicja i praktyka ze średnią arytmetyczną dają znacznie lepsze efekty.
Maciej M.

Maciej M. Commercial
Controlling Manager,
Stock Polska

Temat: Prognozowanie

A ja z zajęć ze statystyki na studiach zapamiętałem że średnia to najgorszy wskaźnik. Jak dziś pamiętam słowa mojej pani profesor, że jak włoższ człowiekowi głowę do pieca i nogi do lodówki to średnio jest mu średnio ciepło. pozdrawiam wszytkich:-) M
Michał Rutowicz

Michał Rutowicz poszukuję nowych
wyzwań

Temat: Prognozowanie

Maciej Magnuszewski:
jak włożysz człowiekowi głowę do pieca i nogi do lodówki to średnio jest mu średnio ciepło.

I miała rację ;)

Średnia jest najszybszym narzędziem, najmniej skomplikowanym, ale nie pozbawionym wad i trzeba zdawać sobie z tego sprawę.
Pit C.

Pit C. Sales Forecasting
Manager, NIVEA
Polska Sp. z o.o.

Temat: Prognozowanie

To wszystkim fanom zwykłej średniej arytmetycznej zadałbym pytanie: a z jak długiego okresu ma być ta średnia? Czy dane z ostatnich 3 miesięcy są ta samo ważne jak te sprzed 3 lat??

Dla wszystkich, którzy chcą się nieco bardziej wysilić, polecam wygładzanie wykładnicze, czyli również średnią, ale ruchomą i ważoną (metoda Browna dla stałych szeregów czasowych, Holta-Wintersa dla sezonowych i/lub z trendem).

W tych metodach najważniejsze są ostatnie okresy, z wagami zależnymi od dobranych parametrów.

A co do wykładów ze statystyki - przypominam, że zwykła średnia jest mało odporna na wartości odstające. W przypadku nieregularnej sprzedaży dużo lepszym estymatorem jest mediana. Polecam!

konto usunięte

Temat: Prognozowanie

Ja oczywiście zgadzam się z tym, że średnia nie jest najlepszym rozwiązaniem w większości przypadków. Chciałem tylko sprawdzić swój pogląd na temat stosowalności nowoczesnych metod matematycznych w szeroko rozumianym przemyśle. Jest niestety tak jak przypuszczałem :-)

Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Prognozowanie makroekonomiczne




Wyślij zaproszenie do