Oskar Lupiński

Oskar Lupiński Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Ukończyłem licencjat Informatyki i Ekonometrii o specjalizacji ekonometrycznej, przez ostatnie 3 miesiące szukałem płatnych praktyk/stażu/pracy w analizach, niemalże w całej Polsce. Byłem na 10 rozmowach kwalifikacyjnych w największych firmach - w tym w 3bankach i nic. Na ostatnim etapie rekrutacji przegrywałem. Odmowa.

Zdaje sobie sprawę , że ciężko znaleźć pracę nawet jako młodszy analityk. Moi znajomi z roku (i znajomi z matematyki), którzy mieli też takie aspiracje a nie mieli znajomości, zrezygnowali. Część z nich szuka szczęścia jako informatycy, testerzy, część udzerza w stronę rachunkowości. Ale ja powiedziałem że tu zostanę i będę analitykiem nr jeden. Jestem zdeterminowany. Można powiedzieć, że nawet zdesperowany, by robić w życiu to co lubię i do czego (mam nadzieję) się nadaję. Czy możecie podpowiedzieć jaką iść drogą by to osiągnąć?

Stanąłem teraz przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. Pojawił się nowa rzecz Analityka Gospodarcza, ale tylko I stopień. Wobec tego czy myślicie że sensowne byłoby kontynuowanie Informatyki i Ekonometrii na stopniu magisterskim, i równoległe rozpoczęcie licencjatu na Analityce Gospodarczej? ewentualnie może jeszcze jakiś inny kierunek? Czy w ogóle wykształcenie jest istotne w zawodzie analityka? czy może liczą się tylko umiejętności, doświadczenie i znajomości?

"moja pasja jest niezłamywalna. to jest cały wszechświat, który chciałbym podbić. to jest wszystko albo nic. powiadam, żadnych kompromisów i ustąpień."

"
Marcin G.

Marcin G. Analityk sprzedaży,
programista,
freelancer

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Panie Oskarze, moim zdaniem na pierwszym miejscu powinna być praktyka i priorytetem dla Pana powinno być teraz znalezienie zatrudnienia, najlepiej w korporacji czyli tam, gdzie będzie od kogo się uczyć i na czym się uczyć. W większości rekrutacji, w których swojego czasu brałem udział kluczowa była zaawansowana znajomość Excela i umiejętność interpretacji danych i logicznego myślenia. Z Pana profilem wykształcenia powinien Pan sobie z tym bez trudu poradzić.

Jeżeli chodzi o edukację to dopiero praca pokaże jakich umiejętności Pan potrzebuje i będzie dużo łatwiej wybrać kierunek kształcenia.

Co do znajomości to nie ta branża. W naszym zawodzie jednak trochę liczą się umiejętności i czucie biznesu. Owszem często zatrudnia się na podstawie rekomendacji, jednak muszą mieć one merytoryczne podstawy, bo jaki to pożytek z analityka, który nie umie analizować?

Pozwoliłem sobie na te kilka słów komentarza, ponieważ kilka lat temu stałem przed podobnym dylematem.

Pozdrawiam,
Leszek Matuszak

Leszek Matuszak Specjalista ds. SPC,
analityk, statystyk,
prognosta, nauc...

Temat: Jak zostać Analitykiem?

A ja bym poradził jeszcze samokształcenie - w ostatecznym rozrachunku nie jest ważny papier, a umiejętności. Parę lat temu zaczynałem pracę w analizie danych - chwytałem się wszystkiego, co się dało i douczałem się - szczególnie, gdy pojawił się problem, któego nie potrafiłem rozwiązać.

Dopiero praktyka sprawia, że czujemy się pewnie. Na Pana miejscu kontynuowałbym ekonometrię, a oprócz tego szukał zatrudnienia - ale w zawodzie, a nie jak popadnie.

Ze znajomościami nie mogę się zgodzić - jest to jedna z najfajniejszych branż, ponieważ tutaj jeśli jest się słabym, to albo się nadrobi zaległości, albo nie zrobi się nic (co nie znaczy, że nie działają polecenia)

konto usunięte

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Trzeba szukać ogłoszeń o pracę w całej Polsce i się nie poddawać. Dobrych analityków w Polsce jest mało.
Oskar Lupiński

Oskar Lupiński Student, Uniwersytet
Ekonomiczny w
Krakowie

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Dziękuje za wszystkie opinie i porady. Udało mi się otrzymać staż w analizach przy 13 rozmowie kwalfikacyjnej ;D

konto usunięte

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Czy stanowiska o które możemy się ubiegać zawsze mają słowo analityk w nazwie czy planista np. mógłby również się sprawdzić. A oprócz dokształcania się z excela o jakich umiejętnościach mówimy, których można nauczyć się we własnym zakresie? pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Witam,
najlepiej przeglądać oferty wpisując kluczowe słowa w wyszukiwarce, np. Analityk, Excel, VBA, statystyka, itp. Jeżeli chodzi o zagadnienia mogące się przydać w pracy analitycznej, to bez watpienia Excel, ogólnie MS Office, podstawy VBA, podstawy baz danych, podstawy statystyki (analizy statystycznej): programy SPSS i R moga się przydać, no i przede wszystkim znajomość zagadnień związanych z działalnością Firmy/Branży w której będzie Pani pracować.Darek J. edytował(a) ten post dnia 21.09.12 o godzinie 16:57

Temat: Jak zostać Analitykiem?

Musze przyznać, że ja bardzo szybko znalazłem prace w zawodzie. Ukończyłem studia podyplomowe na WSKZ-ecie na kierunku analiza danych – data science i w sumie od razu po skończeniu zaczęłam wysyłać cv. Tak naprawdę już 3 rozmowa była obiecująca i zakończyła się sukcesem, ale to może szczęcie :) Ogólnie pracuje już w zawodzie 2 lata, a firma cały się rozwija i szuka nowych pracowników. Więc praca jest :)



Wyślij zaproszenie do