Daniel Siedlecki

Daniel Siedlecki szukam nowych wyzwań

Temat: Warsztaty twórczego pisania dla kobiet 50 plus

Chcesz napisać autobiografię, lub zostać dziennikarką? A może po prostu lubisz pisać, bawisz się językiem na co dzień i chciałabyś rozwinąć tę umiejętność? Możesz tego dokonać na naszym internetowym kursie twórczego pisania, adresowanym do kobiet 50plus. Kurs organizuje Fundacja JA KOBIETA przy wsparciu "Forum 50plus".

E-learning w przypadku nauki twórczego pisania to idealna metoda nauki, pozwala na zgłębianie wiedzy i ćwiczenie warsztatu osobom pracującym i studiującym, co więcej - umożliwia uczenie się według własnego tempa. Zaś osobom nieśmiałym, mającym osobisty stosunek do własnej twórczości, warsztat internetowy pozwala zmniejszyć obawy przed dzieleniem się własną twórczością z innymi.

Jak będą przebiegać warsztaty on-line?

Główną płaszczyznę kontaktu będzie stanowić pismo, czyli będzie to nauka poprzez praktykę. To tak, jak nauka jazdy w samochodzie. Pismo zakłada także zdalny kontakt z odbiorcą, w tym wypadku - nauczycielem. Odległość czasoprzestrzenna pomiędzy aktem tworzenia, a zatem lektury stanowi istotę każdej komunikacji literackiej, można zatem porównać udział w warsztacie do sytuacji, z jaką wcześniej, czy później zetknie się każdy pisarz - kontakt z odległym i różnym od siebie czytelnikiem.


Co robimy na naszych kursach? Rozplątujemy języki, uwalniamy uwięzione ciągi słowne, tniemy bez litości te już uwolnione, porządkujemy nadmierny "artystyczny" bałagan, bałaganimy w zesztywniałych konstrukcjach, budzimy ze snu depresantki i dołujemy przesadne optymistki. A na końcu są motyle, i jakieś kilo makulatury-own style;]

W czasie kursu dzielimy się najoryginalniejszymi nawet pomysłami , dążymy do pokonywania stereotypów myślowych, prowadzący preferuje indywidualne i dosyć luźne podejście do każdego tematu i uczestnika.

Poniżej przedstawiam układ i tematykę zajęć.

1. Zajęcia wstępne - wprowadzenie do kursu, budowa platformy e-learningowej; analiza indywidualnych potrzeb, spostrzeżeń na temat pisania i twórczości, zamiłowania literackie, proponowane tematy do dyskusji: spontaniczność i zaplanowanie w twórczości literackiej, creative writing: sztuka, czy rzemiosło - dyskusja - Czy są różnice pomiędzy literaturą męską i kobiecą? Jak radzić sobie z krytyką? Pismo - jego zalety i wady wobec innych multimediów. Co to jest kreatywność?

2. Natura fikcji literackiej - jak nieprawdopodobne czynić prawdopodobnym i na odwrót:)

3. Fabuła – czym jest, czy anegdota jest najważniejsza? Jak posuwać akcję do przodu, jak budować ciekawą sekwencję zdarzeń; co powinniśmy planować, a czego nie?

4. Narracja – czym jest narracja, pozycja narratora, jak zmienić punkt widzenia.

6. Dialog – jak budować ciekawe dialogi, wiarygodność - czy główna cecha dialogu? teatralność w powieści.

7. Świat przedstawiony – bohaterowie, kto jest kim, zaczepienie akcji w określonym punkcie czasoprzestrzeni.

8. Poezja - typy liryki, specyfika wyznania poetyckiego, metajęzyk poetycki, zasada harmonizacji brzmieniowej, funkcja wewnętrznego podobieństwa językowego; co nam daje poetycka wypowiedź?

9. Reportaż - cechy relacji, sprawozdanie, recenzja, esej - techniki uprawiania reportażu.

10. Podsumowanie - "wolne wnioski", dyskusja na temat tego, co się zmieniło we własnym podejściu do twórczości i kreatywności.

Zajęcia będą się odbywały w układzie 2-tygodniowym

Po każdej lekcji, praca domowa, oprócz tego istnieje możliwość pracy indywidualnej nad własnymi tekstami.
Terminy konsultacji do uzgodnienia, ale myślę, ale co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych.

Schemat pracy:

1. Poniedziałek każdego tygodnia - publikacja nowej lekcji, wykładu na stronie platformy
2. Czwartek (do północy) - dzień składania tekstów
3. Sobota - dzień otrzymywania recenzji i porad, nad czym należy indywidualnie popracować.

Czas trwania kursu: 8 maja - 17 lipca.

Koszt kursu: 300 zł;-

Prowadzący: Daniel Siedlecki; polonista, tłumacz, redaktor, copywriter i prywatny coach. Ukończył filologię polską i węgierską w UW. Wykładał współczesną literaturę węgierską w Uniwersytecie Warszawskim. Pisze poezję, prozę i reportaże.
Studiuje podyplomowo "Słowo na ekranie w mowie i na piśmie" w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z wydawnictwami WAB, IBiS.

Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres e-mail:
fundacja-jakobieta@o2.plDaniel Siedlecki edytował(a) ten post dnia 21.04.10 o godzinie 16:23