Tomek Kluczyn

Tomek Kluczyn Kartograf/Informatyk

Temat: Administracja od poczatku.

Witam!

Pracuje w niewielkiej firmie, która zajmuje się kartografią. Skład firmy to:
Ja zajmujący się po części obsługą/serwisem komputerów jak i pracą czysto kartograficzną, kierownik projektu, kilka osób zajmujących się projektem, sekretarka, dyrektor i osoba od finansów-ksiegowości. Od czasu do czasu są u nas studenci i/lub stażyści, którzy przychodzą na zlecenie, by odciążyć zwykłych pracowników. Zajmują się oni głównie skanowaniem różnych dokumentów. W firmie nie ma typowego serwera wszyscy są podpięci do sieci pod zwykły 24 portowy niezarządzalny switch tp-link. Internet dostarczany jest ze zwykłej kablówki do zwykłego routera cisco. Wszystkie komputery są z UPS'ami, system to win xp pro+część z office(2003-2010), mamy również parę drukarek sieciowych i urządzenia wielofunkcyjne. Firma będzie się powoli rozwijać i rozrastać, dlatego dyrekcja myśli nad tym, bym to ja zajął się z racji wykształcenia informatycznego(studia 6 lat temu skończone ale nie zajmowałem się informatyką prawie w ogóle, z racji tego, że ciężko było o prace od razu po studiach w swoim wykształceniu, a że w tej firmie zatrudnili mnie, to tak to wszystko zostało)całkowitą obsługą komputerów i stworzeniem oraz rozwojem działu IT. Mam zamiar się rozwijać właśnie w tym kierunku, by zacząć administrować nawet w małej skali. Chciałbym wszystko zacząć sam od początku, tylko dobrze by było, gdyby ktoś powiedział mi jaką ścieżkę obrać, jakich najlepiej sprawdzonych narzędzi użyć, bo nie za bardzo jestem z tym na czasie, a i na pewno ścieżek do wyboru jest dużo. Nie mierze w administracje nie wiadomo w jak dużej firmie i z kilkunastoma serwerami, choć może może kiedyś... Chciałbym by dobrze to u mnie działało tak jak w dużych firmach, ale w skali mikro. Planujemy zrobić to po nie dużych kosztach, najlepiej jak najniższych. Serwer na pewno jest niezbędny, tak by komputery połączyć- wygodniejsza praca, wymiana switch'a na inny?lepszy?albo kupić nowe i rozdzielić je miedzy działy?, zmiana okablowania z kat5 na 6?a może już pójść w światłowody między switch'ami(fakt bardzo drogie, ale szybkość wymiany danych miedzy pracownikami by się chyba zwróciła w czasie czy się mylę?), jakiś system monitoringu pracy serwera, komputerów, podzespołów, wymiany plików w sieci lan i poza siecią w internecie, stan drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, dobrze by było wprowadzić jakaś komputerowa inwentaryzacje sprzętu oraz oprogramowania, przydałoby się też założyć jakiegoś ftp'a do wymiany plików poza firmą. Jakieś macie Panowie sugestie w mojej sprawie, rady, spostrzeżenia, wskazówki, jakie mam możliwości rozwoju w tym kierunku, jeśli chodzi o sprzęt, infrastrukturę i o siebie? A może plany i ambicje zbyt wysokie/niskie choć uważam, że małymi krokami powoli można je zrealizować i do czegoś dojść.
Pozdrawiam
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Administracja od poczatku.

Na początek zatrudnić kogoś kto ma o tym pojęcie. A poznawszy specyfikę firmy zaproponuje najoptymalniejsze rozwiązania.

konto usunięte

Temat: Administracja od poczatku.

Jeżeli chcecie zrobić to po, cytuję "po nie dużych kosztach, najlepiej jak najniższych", to lepiej się do tego nie zabierajcie w ogóle :).
Sytuacja musi dojrzeć do tego, że powinniście mieć nawet dwóch ludzi - jednego stałego, kompetentnego, niekoniecznie z wielkim doświadczeniem - nawet świeżak po studiach sobie poradzi, drugie stanowisko może być jako PŁATNA praktyka dla uczniów - dodatkowa para rąk dla głównego admina. W miarę rozrastania się dobierać kolejnych ludzi, tylko nie wg klucza "najtaniej".
Tomek Kluczyn

Tomek Kluczyn Kartograf/Informatyk

Temat: Administracja od poczatku.

Niestety odpada takie rozwiązanie, za duże koszta zatrudnienia i w dodatku na krótki okres czasu - preferują bym ja się tym zajął i zaczął w tym kierunku. Sprzęt, który ja bym ewentualnie wskazał ma być używany, a oprogramowanie najlepiej na darmowych lub nie kosztownych rozwiązaniach. Proszę pamiętać, że jest to max 10 osobowa firma, która nie może sobie pozwolić na najnowsze rozwiązania. Mamy możliwość od innej firmy kupna używanego serwera 1U(Dell lub HP) w kwocie do 750zł, switcha/switchy HP V1910-24G oraz routera draytek2910. Nie ukrywam, że bym chciał sam w to się wdrożyć i zacząć się w tym kierunku w naszej firmie małymi krokami specjalizować.
P.S. Pójść w rozwiązania Microsoftu czy jednak Linux'em uda się zrobić tyle samo lub podobnie(domena, backup, monitoring, ftp)? Linux z tego co się orientuje nie potrzebuje, aż tak mocnych maszyn do działania, wiec sprzęt może być słabszy przez co tańszy.
Krzysztof K.

Krzysztof K. Administrator
systemów IT i sieci
- otwarty na
propozycje...

Temat: Administracja od poczatku.

Oj chyba zdecydowanie taniej dla pracodawcy było zlecić zaprojektowanie i wykonanie całej infrastruktury. Ponieważ ciągle będziesz odkrywać Amerykę i przerabiać konfiguracje/ zmieniać programy i ludziom robić mętlik (bo zmienisz sposób logowania i dostęp do danych).

Z kablami bym się tak nie palił bo już masz i w tej chwili nie wymaga nic z tym robienie. Dla mnie ważniejsze było zacząć od serwera a w nim usługi.

Dobór rozwiązań tutaj jest kluczowy. Dobrze ci podkreślił Pan Michał
"A poznawszy specyfikę firmy zaproponuje najoptymalniejsze rozwiązania. "

Tutaj jest pełno osób, który każdy ma różne doświadczenia i przez to patrzy na dany problem z swojego punktu widzenia - porównując do swojej infrastruktury/wymagań.
Przez to każdy napisze różne scenariusze dla ciebie bo tak naprawdę nie wie dokładnie co u ciebie jest jak np.
ilość ogólnie danych i dzienny przyrost danych.
Jakimi dużymi plikami operujesz.
Co szefunio chce - np. czy chce mieć pełny raport z wykorzystania komputera, pełną kontrole itd
backup - strategia i czasy jakie są wymagane przywrócenie pełnej funkcjonalności po katastrofie
Bezpieczeństwo - danych, stacji roboczych (np. blokady pewnych funkcji), kontrola.

Dużo tego jest. Ale coś czuje że nie wymagasz z byt wiele i wystarczy ci freenas
http://www.freenas.org/features/feature-overview/categ...
lub http://www.zentyal.com/ http://www.clearfoundation.com/
http://www.linux-magazine.com/Online/Features/Linux-Sm...Krzysztof Rusin edytował(a) ten post dnia 08.04.13 o godzinie 07:58
Andrzej Zieliński

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: Administracja od poczatku.

Musisz zacząć od zdefiniowania wymagań bo na razie jak widzę "chcecie" mieć serwer chociaż chyba sami nie wiecie po co.

Sieć jeśli masz 1 Gbps to bym nie ruszał, wystarczy - o światłowodach zapomnij bo w tym przypadku nie mają żadnego sensu.

Serwer w małej firmie jest problemem - bo zwykle nie ma pieniędzy na rozwiązania bardziej niezawodne i kupuje się to co najtańsze. Pracuje taki serwer przez pewien czas, nawrzuca się na niego danych, staje się on całkiem ważny i w końcu pewnego dnia robi kaput i jest wielki problem, którego nie było dopóki serwera nie było ;-)

Mam nadzieję że macie miejsce na ten serwer 1U (szafę serwerową + wydzielone pomieszczenie) bo takie maleństwa wyją niemiłosiernie.
Tomasz K.

Tomasz K. IT expert/manager

Temat: Administracja od poczatku.

Niestety, ale muszę zgodzić się z Michałem. Sam piszesz, że nie masz dużego doświadczenia w temacie a wdrożenie w firmie zaczynacie praktycznie od zera. Mała firma, w której pracujesz, na ogól nie wymaga IT z wyższej półki, więc jeżeli nie możecie zatrudnić kogoś na stałe, może warto przynajmniej zapewnić sobie wsparcie w postaci konsultacji do projektu powstającej infrastruktury.
Warto te pierwsze kroki zrobić z głową, żeby się nie okazało ze serwer za 750zł trafi po miesiącu na śmietnik bo nie spełni Waszych oczekiwań a switche nie były do niczego potrzebne. Tutaj nie zawsze drożej/więcej znaczy lepiej.
Ponadto przestrzegam przed serwerami używanymi za kilkaset zł - brak wsparcia serwisowego. W najgorszym razie (jakiś leciwy model) nie da się zdobyć części zamiennych wcale i w przypadku awarii możesz mieć poważne problemy.
Teraz już konkretnie odpowiadając na Twoje pytania:
- jeśli o linuxie tylko "słyszałeś", proponuje jednak pójść w Windows Server. Na pewno będzie łatwiej i w efekcie końcowym lepiej i taniej
- światłowody odpuść
- wymiana skrętki cat 5 na cat 6, jeśli obecnie jest wszystko spięte na 1Gbit i działa - nie ma sensu

Temat: Administracja od poczatku.

Jeśli dopiero zaczynasz, a dodatkowo firma max to 10 osób to poleciłbym się zapoznać z http://www.microsoft.com/poland/gotowydopracy/index.aspx. Myślę, że to dobra rzecz w sam raz na taką malutką firmę. Niby jakiś Linux tańszy - ale obsługa "droższa".

Z tym, że czeka Cię i tak nauka, nauka i jeszcze raz nauka. I mam nadzieję, że twój szef zrozumie i że nie będziesz głównie kartografem a adminem "od czasu do czasu". Chociaż pewnie nie.

Dobrze by było jednak znaleźć jakąś doświadczoną osobę która "ustawi" ci to na początku.

Zapłacicie jej raz - powiedzmy umowa o dzieło - i masz funkcjonalny start. Na takim środowisku możesz się powoli uczyć - bo obsługa tego będzie niebo prostsza niż wdrożenie (które jeśli coś namieszasz, będziesz długo odkręcał - a i tak skończy się na wynajęciu "fachowca").

Możesz sobie też poszukać szkoleń dofinansowanych z UE - tych certyfikowanych do Windows Server 2008 - są dość tanie bo płaci się tylko 10% albo nawet 0 zł. I poszukaj też video tutoriali - w necie jest tego mnóstwo:)

Swoją drogą co to za ruterek Cisco masz, że chcesz go zamieniać na Drayteka?Jakub K. edytował(a) ten post dnia 08.04.13 o godzinie 09:16
Tomek Kluczyn

Tomek Kluczyn Kartograf/Informatyk

Temat: Administracja od poczatku.

@Krzystof
Fakt, może być taniej tylko, że bardziej chciałbym już pójść w kierunku administracji, nawet jeśli ta droga miała by być powiedzmy długa, żmudna i odkrywająca na nowo Amerykę. Sądzę, że wymagania dla naszej firmy nie potrzebują, aż nie wiadomo jakich zasobów i specjalisty, który jest potrzebny w dużych firmach, po kilkaset i więcej komputerów. Krok po kroku można myślę, że do czegoś dojść, bo wiadomo nie od razu ktoś urodził się administratorem.
Jak na razie każdy dane przechowuje u siebie, przydałoby się scentralizować owe dane w jednym miejscu na serwerze oraz tworzyć ich backup. Dzienny przyrost nowych danych nie jest wielki, choć z zewnątrz potrafi przyjść np. dysk twardy/pendrive z danymi, a wymiana pomiędzy osobami z zewnątrz odbywa się często na zasadzie załączników w mailach-może zamiast tych rozwiązań ftp na linux'ie? Pliki, to dokumenty, rożne dane z programów, pdf'y, zdjęcia-rastry, pliki maja max kilkanaście/kilkadziesiąt mega.
Jeśli chodzi o monitoring to raczej dla mojej informacji(choć i pewnie szef też by chciał bym go o tym informował) na jakie strony wchodzi, audyt logowania oraz wymiany plików na serwerze, jakie obciążenie sieci generuje dany użytkownik, stan tonerów oraz odpowiednich podzespołów w drukarkach, by dobrze orientować się w sprzęcie i kto co ma, to inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania.
Jeśli chodzi o backup, to kopie zapasowe danych(tych na których pracują użytkownicy) na serwerze, wraz z systemem żeby w razie awarii moc go odzyskać i uruchomić, jeśli padnie coś sprzętowego, nawet na innym komputerze-jako rozwiązanie awaryjne.
@Andrzej
Siec jest 100Mb/s, switch to 100Mb/s, niektóre komputery maja sieciówki 1Gb/s, router jest 100Mb/s.
Zgadza się, jest to problem jak coś padnie, ale też i wymiana danych łatwiejsza, choć przed taka awarią można się zabezpieczyć backup'ami systemu. Wiadomo jak będzie kaput, to wydatek pójdzie na marne, ale może to chodzić jeszcze dobrze kilka lat i za jakiś czas wymienić na nowe.
Jest jedno pomieszczenie w które można by było wsadzić szafę i serwer.
@Tomasz
Tak nie mam dużego doświadczenia w temacie, ale jak pisałem chciałbym je powoli zdobywać, nawet sam dla siebie tak by firma miała z tego korzyści jak i ja w przyszłości.
Serwer który nam proponują ma jeszcze rok gwarancji, a switch HP jak i router Draytek 2920 były kupione w tamtej firmie odpowiednio w 2011 i 2010 roku. Nie są to takie gwarancje jak przy nówkach, ale takie są odpowiedni dużo droższe.
Kiedyś podstawy w linux'ie(Debian)były ale to dobrych kilka lat temu.
@Jakub
Doskonale zdaje sobie sprawę, że czeka mnie dużo nauki;). Tak rozumie mnie, sam w końcu mi to zaproponował.
Gorzej jak zacznę sam się douczać na zrobionym przez kogoś, namieszam tak. że nic nie wstanie, bo nie będę wiedział co i jak wdrożył/zmienił. Wtedy zajdzie konieczność, by wezwać jeszcze raz takiego konsultanta.
Przepraszam chodziło mi o Linksys'a wrt320. Draytek'a 2920 proponują za 400zl.
Krzysztof K.

Krzysztof K. Administrator
systemów IT i sieci
- otwarty na
propozycje...

Temat: Administracja od poczatku.

To już myślę, że masz wystarczające informacje w jakim kierunku możesz pójść. Zanim zaczniesz wydawać kasę firmową, spróbuj przetestować/zbadać temat

http://www.microsoft.com/poland/gotowydopracy/index.aspx
http://www.freenas.org/features/feature-overview/categ...
lub http://www.zentyal.com/ http://www.clearfoundation.com/
http://www.linux-magazine.com/Online/Features/Linux-Sm...

Może jak zobaczysz ile jest nauki i roboty odechce ci się robić dodatkowej sobie roboty w firmie, za to co ci obecnie płaci szef.
A w podzięce za twoją ciężką prace Szef może cię zwolnić bo np. przez twój błąd/brak wiedzy w temacie backup straci dane po katastrofie.

Dobrze jest rozwijać się ale czy nie będzie to rzeźnia dla ciebie bo dotychczas nie interesowałeś się tym i może nie lubisz tego tak jak pasjonaci.

Może lepiej ci będzie kupić gotowe pudełko np. QNAP albo SysLogKrzysztof Rusin edytował(a) ten post dnia 08.04.13 o godzinie 10:06

konto usunięte

Temat: Administracja od poczatku.

Z distro do małych firm na początek - ClearOS.
Oparty o Centos a nie łubudubuntu, wszystkie elementy zarządzalne przez www.
Podstawowe: LDAP (zarządzanie użytkownikami), FlexShare - dostęp userów do zasobów, Samba - zasoby SMB/CIFS z uwierzytelnieniem oraz PDC, DHCP/DNS, OpenVPN.
To wszystko do zrealizowania w kilka dni roboczych.
Jednak będę uważał, jak koledzy iż nie wystarczy poduczyć się na żywym organiźmie - ot chociażby dlatego że przy projektowaniu podstawowych dla CIebie rzeczy nic o nich nie wiesz - nie rozumiesz pojęć, nie znasz alternatyw.
Ideał - weź kogoś do bare-config a następnie ucz się na dobrze postawionej infrastrukturze.
Andrzej Zieliński

Andrzej Zieliński Administrator
Systemów
Informatycznych, Sp.
z.o.o

Temat: Administracja od poczatku.

Jeśli masz switcha 100Mbps to możesz pomyśleć o wymianie na 1 Gbps ale też bez przesady - wystarczy prosty niezarządzalny switch.

Pomieszczenie na serwer to nie wszystko - do serwerów rackowych trzeba mieć odpowiednią szafę - nie zawsze ta jaka jest używana do sprzętu sieciowego pasuje - serwery są zwykle dużo głębsze od sprzętu sieciowego i muszą mieć inną szafę. W dodatku pomieszczenie na serwer może wymagać klimatyzacji (z naciskiem na może bo nie znam lokalizacji).

W usługę ftp to bym się nie pchał - szkoda zachodu, jest to mało przyjemna usługa do pracy w windows - lepiej postawić zasoby na sambie i korzystać z nich jak na windowsa przystało ;-)

Jeśli weźmiesz serwer to w przypadku uszkodzenia np kontrolera macierzowego/płyty/procesora zapomnij o uruchomieniu usług na innym komputerze. Nie ma takiej możliwości. Serwery mają dedykowane rozwiązania, których nie da się zastąpić zwykłym sprzętem komputerowym - np dysków SAS/SCSI bez odpowiedniego kontrolera (i zasilania) nie podłączysz do komputera.

Backup ? co znaczy backup ? komputerów na serwer ? serwera na ? no właśnie - na co ?

Musisz pamiętać że wszystko zaczyna się ładnie, pięknie, bez nacisków, odpowiedzialności, stresu. Tylko że później idzie lawina - serwer z mało ważnego staje się krytyczny, pliki i dane (współdzielone) są przenoszone na serwer i w pewnym momencie okazuje się że unieruchomienie serwera na tydzień (np padł kontroler i trzeba poczekać na przysłanie nowego - opcja optymistyczna że masz serwis bo inaczej to jeszcze trzeba go kupić - czyt znaleźć pieniądze) powoduje duże problemy i szukanie winnych.
Prawo Murphiego mówi że taka awaria wydarzy się akurat przed zamknięciem projektu kiedy czas jest ważny ;-) prawdziwy administrator powinien mieć na taką okazję solidny dupochron aby nie zostać byłym administratorem ;-)

Możesz robić wszystko sam tylko staraj się mieć zawsze backup i przewidywać możliwości wyjścia z problemów - np co będzie jak padnie serwer - bo to jest podstawa pracy administratora a nie klikanie myszką.
Zbigniew Góra

Zbigniew Góra Menedżer ds.
infrastruktury IT

Temat: Administracja od poczatku.

Kolego kartografie/informatyku, zaciekawił mnie Twój post ponieważ sam jestem w podobnej sytuacji tylko branża inna. Jednak ja rękami i nogami staram się trzymać informatyki-administracji a wszystko inne traktuję jako dodatek do głównego zajęcia.

W moim przypadku wyglądało to tak, że przyszedłem do firmy (nieduże biuro, kilka osób) i zastałem pewien stan rzeczy. Były dwa łącza internetowe, serwer SBS, domena Active Directory, router Cisco/Linksys RV082, switch, komputery i drukarki. Obsługiwała to firma zewnętrzna, która totalnie olewała sprawę, więc szef postanowił zatrudnić kogoś, kto będzie na miejscu. Infrastruktura była zapuszczona jak przez lata niepielęgnowany ogródek. Serwer działał tylko jako serwer plików i ledwie zipiał, z AD nikt praktycznie nie korzystał.

Co było dalej? Ano dalej była metoda małych kroków. Najpierw spędziłem sporo czasu nad rozeznaniem, jakie firma ma potrzeby, co jest kwestią palącą a co może poczekać. A potem zacząłem powoli wdrażać nowości. Z czasem sieć działa sprawniej a użytkownicy nie narzekają na na niespodziewane zmiany.

Wydaje mi się, że mógłbyś postępować podobnie. Masz już rozeznanie jakie są potrzeby firmy. Spróbuj zatem dodać jakiś jeden nowy element. Powoli, bez ciśnienia. Jeśli chcesz wymienić router (DryTek jest całkiem dobrym wyborem ;) ), zrób to. Poczytaj trochę, zaplanuj konfigurację, zastanów się jak działa stary router i co oferuje, żeby nowy miał to samo.

Jeżeli taki tryb pracy Ci odpowiada, wkręcisz się i masz na tyle czasu, to jesteś w stanie wszystko zrobić sam. Satysfakcja gwarantowana ;) Z czasem znajdź sobie jakieś kursy i szkolenia. Podnoś swoją wiedzę i umiejętności. Wiele pomocy znajdziesz w Sieci. Różne rozwiązania możesz testować na maszynach wirtualnych (sam tak robię i polecam).

Jednak jak pisali poprzednicy, jeśli nie masz za dużo czasu i chcesz zbudować całą infrastrukturę od nowa w dość krótkim czasie, pomoc kogoś bardziej doświadczonego może być konieczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia. W razie czego chętnie pomogę.

Temat: Administracja od poczatku.

Polecam skorzystać z firmy outsourcingowej tak jak ja zrobiłem. Nie ma co się męczyć. Osobiście wszystkim z łodzi polecam BITAM Zakład Techniki Komputerowej Tadeusz Bińczyk.

konto usunięte

Temat: Administracja od poczatku.

Paweł P.:
Polecam skorzystać z firmy outsourcingowej tak jak ja zrobiłem. Nie ma co się męczyć. Osobiście wszystkim z łodzi polecam BITAM Zakład Techniki Komputerowej Tadeusz Bińczyk.
To taki komputerowy GS?

Temat: Administracja od poczatku.

Moja propozycja jest taka:
- sieć docelowo 1Gb na kat 5e, jak koledzy pisali
- jako NAS użyć gotowego pudełka Synology, Qnap lub Iomega, ponieważ masz tam potrzebne usługi na początek: Samba, LDAP, openvpn, backup nawet poczta, php i mysql (tu masz Linuksa i zarządzanie przez www)
- jeśli będzie potrzebne bardziej zaawansowane rozwiązanie np. Serwer bazodanowy, to ten NAS można wykorzystać wtedy jako miejsce na backup.
- NAS ma ta zaletę, że ma tanie dyski SATA w Raidzie i uszkodzony dysk podmieniasz na nowy podczas pracy
Tylko uważaj z temperatutrą w pomieszczeniu, bo w lato jak się zrobi cieplej dyski będą Ci padały jak muchy.
Ja korzystam z Synology przy monitoringu kamer IP, ma mnóstwo gotowych aplikacji, możesz dokładać kolejne półki z dyskami, a także uruchomić replikację między 2 NASy.
Osobiście nie pakowałbym się w Windows Serwer, bo za chwilę koszty będą rosły, CAL na usera, CAL na zdalny pulpit, CAL na SQL.
Polecam stronę synology.pl znajdziesz tam demo online systemu OS w tych urządzeniach.

Temat: Administracja od poczatku.

Przepraszam, że odbiegnę od tematu. Bardzo chętnie pomógł bym autorowi wątku, jednak nie chce mi się czytać takiego klocka tekstu, jaki wydaje mi się, że widzę w pierwszym poście.

Proponuję zwięźlej i krócej.

Proszę nie interpretować tego spostrzeżenia, jako arogancji z mojej strony. Krótkie jest piękne ;)



Wyślij zaproszenie do