Marta Podrażka

Marta Podrażka Marketing Specialist
- Samsung
Electronics Polska

Temat: Demokracja lokalna

Witam serdecznie!
Ponieważ grupa się jeszcze nawet nie zaczęła rozgrzewać, na początek proponuję dyskusję na temat poziomu lokalnej demokracji w naszych gminach...
Szczególnie interesują mnie sposoby (metody), przy pomocy których władze lokalne starają się angażować mieszkańców w działania podejmowane przez samorządy.
Na poczatek proponuję kilka pytań:
1. Jakie są w waszych gminach kanały komunikowania się władz lokalnych z mieszkańcami (kanały wysyłania informacji przez władze oraz kanały zbierania informacji zwrotnych?
2. Czy Młodzieżowe Rady Miast traktuje się w waszych gminach jako sposób na upowszechnianie idei demokracji partycypacyjnej, czy może okazały się one "nieudanym eksperymentem"? - Dlaczego?
3. jak traktuje się współpracę z organizacjami społecznymi? Czy są one poważnymi i stałymi partnerami dla samorządów?

Pozdrawiam i czekam na Wasze odpowiedzi :)
Katarzyna Rutkowska

Katarzyna Rutkowska podinspektor w
dziale księgowości
budżetowej, Urząd
Miejs...

Temat: Demokracja lokalna

witam,
co do komunikacji w moim mieście odbywa się ona między innymi przez forum dyskusyjne na ogólno dostępnej stronie, przez publikacje - gazeta miasta i powiatu, spotkania z wyborcami(także po kampanii:), mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje zmian, wnioski w Urzędzie Miasta. Ja również dołączam się do grona ludzi, którzy chcieliby poszerzyć kanały dotarcia do społeczności loklanej, z radością dowiem się więcej na ten temat:)
pozdrawiam serdecznie
Kasia R:)Katarzyna Rutkowska edytował(a) ten post dnia 20.11.07 o godzinie 19:00

konto usunięte

Temat: Demokracja lokalna

W mojej gminie mamy kilka różnych kanałów do komunikacji z mieszkańcami. Pierwszy, to oficjalna strona, jest też kilka "wsiowych" for do których linki są na stronie oficjalnej. Nie mniej ważnym sposobem komunikacji są dyzury radnych, oraz miejscowa prasa, w ktorej zamieszczana jest wkładka z informacjami administracji lokalnej oraz samorządu.
Oczywiście najważniejsze są zebrania wiejskie, w których obowiazek uczestnictwa dotyczy miejscowych radnych, wójta i szefów wybranych referatów. Częstotliwość takich zebrań to min. raz na trzy miesiące.
Nie ma czegoś takiego, jak Młodzieżowa Rada Gminy,(może jesteśmy jeszcze trochę za mali, chociaż intensywnie sie rozwijamy ale raczej jako sypialnia Warszawy) ale tak właściwie można się zastanowić ,czy nie zorganizować jakiejś sesji z udziałem miejscowej młodzieży, niech się uczą.......
Co do organizacji społecznych i współpracy na tym polu z samorządem, to więcej informacji zamieszcę wkrótce, chciałbym być precyzyjny, a z racji innych obowiązków mniej się angażuję w tego rodzaju działalność.
Pozdrawiam wszystkich
Przemysław P.
RG Jabłonna

Temat: Demokracja lokalna

Witam,
W większości gmin w Polsce niestety niezauważa się jakiejkolwiej współpracy (komunikacji) organów uchwałodawczych ze społecznością lokalną. W wiekszości przypadków taka komunikacja odbywa się tylko poprzez prasę lokalną lub fora internetowe. A zazwyczaj poprzez tzw. pocztę "pantoflową". Chyba głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak świadomości społeczeństwa, że mogą kształtowac i wpływac na lokalną politykę. W tym celu należałoby juz od poziomu gimazjum uświadamiac młodzieży idee samorządu terytorialnego. Czy kiedykolwiek uczniowie byli zapraszani lub szkoły organizowały wyjscie uczniów na sesję rady gminy ?! Efekt jest teraz taki, iż na sesjch wogóle nie widac młodzieży, a starszych mieszkańców gminy mozna policzyc na palcach jednej ręki!
Idea Młodzieżowej Rady Gminy jest bardzo dobrym pomysłem! Młodzi ludzie uczestniczyliby i mieli wpływ na rozwój lokalny! Np. W coraz większym stopniu zauważalny jest wzrost przestepczości nieletnich, a tym czasem może własnie młodzież mogłaby "podsunnąc" rozwiązania mające na celu ograniczenie tego zjawiska!Paweł Wójcik edytował(a) ten post dnia 13.01.09 o godzinie 11:08

Następna dyskusja:

Demokracja według premiera:




Wyślij zaproszenie do