konto usunięte
Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 13.01.2012
Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 13.01.2012Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu
Komunikaty CBA
Kolejne zatrzymania w sprawie CPI
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Media zagraniczne
Zwalczanie korupcji w systemie oświaty
13.01.2012 Nowy numer alarmowy, na który można zgłaszać przypadki nadużyć związanych z systemem szkolnictwa został uruchomiony w zeszłym tygodniu w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych.
Kambodża: policjant przestępcą
13.01.2012 Phnom Phen. Były szef wydziału ds. walki z przestępczością narkotykową w Kambodży - Moek Dara - został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Prokuratorzy tłumaczyli werdykt tym, że Dara stanął po złej stronie w walce z przemysłem narkotykowym, do którego zwalczania sam został powołany.
Korupcja stylem życia w RPA
12.01.2012. Johannesburg. Według opublikowanych przez TNS South Africa we wtorek wyników badania, zdecydowana większość dorosłych mieszkańców południowoafrykańskich miast jest zdania, że korupcja stała się tam stylem życia.
Biuro Imigracyjne intensyfikuje walkę z korupcją
12.01.2012 Manila. Biuro Imigracyjne w stolicy Filipin Manili postanowiło zintensyfikować wysiłki podejmowane w walce z korupcją. Komisarz Ricardo David Jr. zapowiedział we wtorek wzmocnienie dotychczasowych działań przeciwko korupcji i innym podobnym praktykom.
Chcą kary śmierci dla Mubaraka
11.01.2012. Prokuratorzy żądają kary śmierci dla Hosniego Mubaraka, oskarżanego o tłumienie ulicznych demonstracji, które pochłonęły wiele ofiar.
Olmert znowu oskarżony
11.01.2012 Jerozolima. Ehud Olmert - były premier Izraela znowu usłyszał zarzuty w sprawie korupcyjnej. I nie dotyczą one niedawnego oskarżenia o przyjęcie pieniędzy od amerykańskiego biznesmena.
Korupcja - nowe przepisy w Kamerunie
10.01.2012. Zgodnie z przyjętym w grudniu ubiegłego roku przez Kamerun prawem, wobec osób uznanych winnymi korupcji lub sprzeniewierzenia środków publicznych, śledczy mogą wycofać postawione zarzuty w przypadku zwrotu nielegalnie pozyskanych środków.
Płoną dowody korupcji w Nigrze
10.01.2011. Jak donoszą zagraniczne media, podpalacze podłożyli ogień pod budynek Ministerstwa Sprawiedliwości, w wyniku czego spłonęła znaczna część akt wielu spraw korupcyjnych.
RbG apelują o wolność dla wietnamskiego dziennikarza
9.01.2012. Reporterzy bez Granic apelują do wietnamskich władz o uwolnienie dziennikarza śledczego znanego z ujawniania korupcji w szeregach policji.
Korupcja w czeskich siłach zbrojnych
9.01.2012. Czeska policja zarzuca 11 osobom korupcję przy okazji rozstrzygania kontraktów. Grupa miała ustawiać przetargi i działać na szkodę sił zbrojnych.
Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl
Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 5.01.2012
Analizy i raporty
NIK o inwestycjach w MON
2.01.2012. Wieloletnie opóźnienia, nieskuteczny nadzór nad wykonawcami, zaniedbania w procesie przygotowawczym – tak można podsumować realizację czterech spośród sześciu istotnych projektów „Programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa”. NIK wykazała, że w każdym z nich poważnie przekroczono planowane koszty, w skrajnym przypadku nawet je podwajając.
Media zagraniczne
Specjalne sądy karne w Bułgarii
5.01.2012 Sofia. Wtorek, 3 stycznia 2012 roku był pierwszym dniem pracy nowego trybunału rozpatrującego sprawy korupcyjne w Bułgarii. Wraz z nowym sądem zmianie uległą organizacja pracy prokuratorów.
Aquino zatwierdza pakiet antykorupcyjny dla Filipin
5.01.2012. We wtorek, 3 stycznia 2012 roku prezydent Filipin Benigno Aquino III zatwierdził pakiet antykorupcyjny na lata 2012-2016, który określa działania, jakie mają zostać podjęte, by podnieść stopień przejrzystości w administracji.
Czy „Afera Karaczi” zaszkodzi Sarkozy’emu
4.01.2012. Pojawiły się nowe fakty, które wskazują na udział prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego w tzw. Aferze Karaczi. Może się to negatywnie odbić na jego szansach na reelekcję w 2012 roku.
20-letni piłkarz skazany
4.01.2012. 20-letni piłkarz z Hongkongu został skazany na więzienie za próbę „ustawienia” wyniku spotkania z młodzieżową reprezentacją Rosji.
Zięć króla Hiszpanii w tarapatach
3.02.2012 Madryt. Iñaki Urdangarín, zięć króla Hiszpanii Juana Carlosa, nie uczestniczy już w oficjalnych uroczystościach z udziałem dworu. To wynik sprawy korupcyjnej, w której Urdangarínowi nadano status oskarżonego. Sąd nie wyjaśnił, czego dokładnie dotyczą zarzuty wobec księcia.
DT zawiera ugodę za korupcję na Bałkanach
3.01.2012. Niemiecki Deutsche Telekom i zależny od niego węgierski operator telefonii komórkowej Magyar Telekom zawarły z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości ugodę, w ramach której muszą zapłacić 95 milionów dolarów.
Nowe kłopoty eksprezydent
3.01.2012. Prokuratura wniosła kolejny akt oskarżenia przeciwko byłej prezydent Filipin, Glorii Macapagal Arroyo. Tym razem miała się dopuścić korupcji przy zawieraniu umowy telekomunikacyjnej.
Raport TI na temat Pakistanu
2.01.2012. Pakistański oddział Transparency International (TI) opublikował rezultaty badania, z którego wynika, że gospodarowanie gruntami i działalność policji to 2 najbardziej przesiąknięte korupcją dziedziny życia w kraju.
Bunt przeciw władzy
2.01.2012. Od 1978 roku, a więc od rozpoczęcia reform gospodarczych, chińskie władze pozbawiły ziemi ponad 50 milionów rolników. Polityka przejmowania gruntów przez deweloperów zawsze wzbudzała sprzeciw wieśniaków, jednak nigdy ich głos nie był tak słyszalny, jak w erze Internetu, Twittera i telefonii komórkowej.
Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.plEdmund J Saunders edytował(a) ten post dnia 15.01.12 o godzinie 12:45