Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: Zatrzymywanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy...

Na stronie internetowej GIODO - http://www.giodo.gov.pl/560/id_art/3531/j/pl/ - możemy przeczytać, że: ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych w art. 18 ust. 1 przewiduje, że osoba, która przybywa np. do domu wczasowego lub wypoczynkowego, pensjonatu, hotelu czy motelu jest obowiązana zameldować się na pobyt czasowy przed upływem 24 godzin od chwili przybycia. […] Art. 9 ust. 1 stanowi, że przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego należy przedstawić dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach - inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Jak jednak zwraca uwagę GIODO, słowo „przedstawić” nie jest tożsame z zatrzymaniem.

Zagadnienie to dotyczy także wszelkiego rodzaju wypożyczalni sprzętu sportowego, wózków dziecięcych czy nawet samochodów – w żadnym wypadku nie można zatrzymywać dowodu osobistego jako zastawu, gdyż stanowi to wykroczenie i grozi za to kara grzywny a nawet pozbawienia wolności do 1 miesiąca.

Zastanawiam się jak sprawa ma się z paszportami? Stwierdza on przecież tożsamość. MSWiA powoływał się jakiś czas temu (http://prawo.rp.pl/artykul/402706.html) na art. 5 ustawy o dokumentach paszportowych, z którego wynikało, że dokumenty paszportowe w okresie ich ważności nie stanowią własności prywatnej, ale państwową. Niemniej jednak nie widzę przeszkód, aby wypożyczalnia nart zatrzymywała paszporty jako zastaw

Widziałem też niedawno wypożyczalnię wózków dziecięcych w galerii handlowej, w której należało zostawić prawo jazdy, legitymację studencka, ale z wyłączeniem dowodów osobistych. Paszportów zdaje się na liście nie było...

Ciekaw jestem waszego zdania - jakie dokumenty można zatrzymywać, a jakich nie.

konto usunięte

Temat: Zatrzymywanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy...

W kwestii formalnej: od stycznia 2013 hotele nie realizują już obowiązku meldunkowego... lecz mogą prowadzić własną ewidencję zgodną z UODO.

Co do paszportu to ciężko powiedzieć... choć biorąc pod uwagę wyrażoną opinię GIODO pod adresem:
http://www.giodo.gov.pl/1520180/j/pl/

pod hasłem: "RECEPCJONIŚCIE NIE WOLNO ZATRZYMAĆ NASZEGO DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI":

"WAŻNE !

Co do zasady, nie wolno zatrzymywać dokumentu tożsamości. Sytuacje wyjątkowe, odbiegające od tej zasady są ściśle określone w przepisach prawa."

to raczej nie można żadnych zatrzymywać dokumentów tożsamości, a za taki w Polsce paszport jednak uchodzi, tak jak książeczka wojskowa, karta cudzoziemca i jak wiadomo wiadomo dowód.

Więc pozostałyby ewentualnie do pozastawiania te, które dokumentami tożsamości nie są:

"Charakteru dokumentów stwierdzających tożsamość nie posiadają wszelkiego typu legitymacje służbowe, prawo jazdy, legitymacje ubezpieczeniowe, legitymacje uprawniające do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, legitymacje szkolne czy studenckie. Dokumenty te, zawierają wprawdzie dane o osobach, które są ich posiadaczami i mogą stanowić podstawę do ustalenia tożsamości, to jednak z punktu widzenia obowiązującego prawa nie mają charakteru dokumentów stwierdzających tożsamość danej osoby" (zob. K. Buchała, A. Zoll i inni, Kodeks karny. Część szczególna, t. 2, Zakamycze 1999, s. 1051). "

Choć ja osobiście jestem przeciwnikiem zostawiania jakichkolwiek dokumentów zgodnie ze zdaniem GIODO (co prawda wyrażonym przy dowodach osobistych):

"GIODO rozumiejąc obawy związane z nieuczciwymi klientami, przypomina, że takie postępowanie jest nieuprawnione. Wskazuje przy tym, że dane potrzebne do identyfikacji osoby, której wypożycza się jakąś rzecz wystarczy po prostu spisać. Informacje te będą pomocne przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń z tytułu jej nieoddania. Żądanie pozostawienia dowodu w zastaw i tak nie uchroni przed nieuczciwymi klientami, bo dowód może być np. skradziony."Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.02.14 o godzinie 21:56
Jarosław M.

Jarosław M. CGAP, QMS, ISMS

Temat: Zatrzymywanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy...

Moim zdaniem z dowodem osobistym sytuacja jest jasna.
Problem stanowią inne dokumenty, które zawierają dane osobowe - poświadczające tożsamość osoby.
Wypożyczenie jest to typowa usługa, a jako usługa podlega pod kodeks cywilny, a w nim są klauzule niedozwolone.
Czy uzależnienie wykonania usługi od pozostawienia dokumentu w depozycie jest klauzulą niedozwoloną. Myślę, że TAK. Jednak o tym najczęściej decyduje sąd, a kto pójdzie z tym do sądu?
W każdym razie w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKIK-u - tego nie ma.

Inną kwestią jest, kiedy dokument zostanie pozostawiony u wypożyczającego, a ten nie chce go zwrócić bo traktuje go jako np zabezpieczenie roszczenia. W takim wypadku cytowana ochrona z 34 Rozdziału Kodeksu Karnego nie obejmuje tego typu dokumentów i prokuratorzy bardzo chętnie powołują się na ten komentarz.
Kwestią otwartą jest uprawnienie do rozporządzania dokumentem. Co można z nim zrobić?
Chyba tylko przechowywać, a później zarchiwizować lub, jeżeli taki obowiązek istnieje - zwrócić organowi wydającemu? A przy tym można samemu narazić się na "kopniaka"!!!

Następna dyskusja:

nr dowodu osobistego




Wyślij zaproszenie do