Temat: Usuwanie danych z kopii zapasowych.
Roman Bieda:
Witam,
A może jednak trochę zejdzmy na teamt techniczny. Nie będę ukrywał że nie jestem inforamtykiem i moja wiedza w tym zakresie jest czysto hobbystyczna... :) Dlatego też chętnie dowiedziałbym bym się więcej od strony technciznej.
Rozumiem, że najprostrzą metodą usuniecia takich danych to po prsotu "przegranie" kopii zapasowej. Tylko, z tego co mi wiadomo, to takie "przegranie" spowoduje, że mamy "inną" kopię zapasową. Inaczej mówiać, czy jste jakiś spoósb, zeby "przegrać", usunac dane itp - zachowaując atrybuty autentyczności pierwszej kopii zapasowej. Na moja wiedzę (jak pisze tylko hobbystyczną) to taką kopię zapsową można podpisać cyfrowao i mamy w zasadzie mocny dowód na okolizność daty powstania kopi zapasowej, jej integralności itp. Czy jest jedank jakś metoda zmainy kopi (usunięcia danych osobowych) z jednoczesnym zachowaniem walorów "orginalnej" kopii zapasowej ( z ozanczneiem oczywiscie, ze w tym dniu to i to wykasowana) Wydaje mi się, że nie ma takicj możłiwości, ale czego to człowiek nie wymysli :)
Pozdrawiam,
Romek
Rozwiązań składowania plików jest oczywiście mnóstwo.
Myślę, że najwłaściwsze będzie tu skupienie się na systemach składowania w systemach baz danych.
W małych systemach odbywa się to często na drodze zatrzymania serwera baz danych i przekopiowania plików z danymi.
W większych systemach i systemach pracy ciągłej, składowanie jest przeprowadzane przez specjalne oprogramowanie, bez zatrzymania pracy serwera.
Zwykle jakiekolwiek zmiany w danych wymagają wcześniejszego odtworzenia z kopii i nie dają gwarancji (w każdym razie nie jest to niepodważalne), że inne dane nie zostaną zmodyfikowane.
Rozmawiałem z kilkoma specjalistami od systemów składowania danych i nikt nie potrafił podać rozwiązania problemu. W każdym razie rozwiązaniem nie jest żaden klasyczny system.
Podobno, istnieje rozwiązanie, polegające nie na tworzeniu kopii danych, ale na takiej ich organizacji, że zawsze istnieje możliwość odtworzenia stanu na dany moment w przeszłości, co przy jednoczesnym zwielokrotnieniu kopii danych pozwala na rezygnację z systemu backupu i archiwizacji.
Jednak moim zdaniem, taki system nie zabezpiecza przed błędem w oprogramowaniu i nie spełnia wymogów ustawy o rachunkowości.
Co więcej, uważam, że żaden, nawet najlepiej zaprojektowany system, umożliwiający modyfikowanie danych, nie daje gwarancji, że z powodu błędu w oprogramowaniu nie zostaną zmodyfikowane inne dane.
Jarosław Żabówka edytował(a) ten post dnia 11.09.08 o godzinie 17:58