Jan Bolączka

Jan Bolączka urzędnik,
informatyk, PDG

Temat: Upoważnienie wydane na nieokreśloną ilość okresów czasu.

Mamy osoby, z którymi współpracujemy jedynie okresowo. Czy są jakieś przeszkody, żeby osoby te dostały upoważnienie, w którym napiszemy, że obowiązuje ono jedynie tych okresów czasu gdy osoby te będą z nami współpracowały?

Konkretniej, sprawa dotyczy członków grup roboczych, działających przy ośrodkach pomocy społecznej. W pracach takiej grupy uczestniczą osoby będące pracownikami różnych instytucji. Przykładowo pedagog szkolny uczestniczy w pracach grupy dotyczącej konkretnej rodziny. Grupa kończy pracę i za dwa miesiące będzie uczestniczył w pracach innej grupy. Grup jest oczywiście bardzo dużo i ośrodkowi zależy, żeby nie tworzyć za dużo papierów. Ale czy prawidłowe będzie upoważnienie "na czas uczestnictwa w pracach grup roboczych"?

konto usunięte

Temat: Upoważnienie wydane na nieokreśloną ilość okresów czasu.

To ja zapytam tak jakbym był z "drugiej strony":
A skąd będę wiedział czy akurat "załapiemy się" na ten okres, gdy pełnomocnictwo zgodnie z zamysłem mocodawcy będzie "aktywne"?

Czy dana "współpraca" przebiega na podstawie oddzielnego zlecenia? Jeżeli tak, to jeżeli jest tam ustalony okres czasu przez jaki ma trwać, to można od razu wydać oddzielne pełnomocnictwo na ten okres.

Może należy zastanowić się do czego potrzebne jest konkretne pełnomocnictwo oraz wyznaczenie osoby (lub kilku, ale zamysł jest by było ich niewielu) która będzie miała pełnomocnictwo stałe i poszczególni współpracownicy negocjujący zawarcie konkretnej umowy będą przekazywać dokładne informacje co, gdzie i dlaczego należy podpisać, a osoba ta będzie każdorazowo decydować czy złoży swój podpis?
Wtedy uproszczono by również obieg dokumentów i stworzono "bufor" w postaci jednego (lub kilku) pełnomocnika, który rozsądzałby każdą sprawę.

Musiałbym poznać więcej szczegółów by zaproponować rozsądne rozwiązanie.
podrzucam tylko pomysły.

Pozdrowienia,

Olgierd
Dawid Zakrzewski

Dawid Zakrzewski Kierownik Działu
Informatyki

Temat: Upoważnienie wydane na nieokreśloną ilość okresów czasu.

Można nadać upoważnienie na czas nieokreślony. Dopiero wtedy gdy z daną osobą już nie będziemy współpracować takowe upoważnienie odwołujemy.
Jan Bolączka

Jan Bolączka urzędnik,
informatyk, PDG

Temat: Upoważnienie wydane na nieokreśloną ilość okresów czasu.

Sytuacja wygląda mniej więcej tak:
-powołuje się grupę roboczą i zaprasza się osoby w określonych instytucji
-na pierwsze spotkanie grupy, przychodzą osoby – podpisują zobowiązania, dostają upoważnienie (wcześniej nie wiadomo, kogo instytucje oddelegują, więc upoważnienie jest wystawiane na pierwszym spotkaniu)
-po kilku tygodniach, grupa kończy pracę i przestaje też obowiązywać upoważnienie, wystawione na czas działania grupy.
Ale za jakiś czas, może powstać kolejna grupa, do której może zostać oddelegowana ta sama osoba. Ośrodek chciałby, żeby w takiej sytuacji, „automatycznie” zaczęło działać poprzednie upoważnienie.

Nie podoba mi się to o tyle, że takie "automatyczne" przedłużanie, utrudnia dla mnie prowadzenie nadzoru, nad tym, komu dane są udostępniane. Z drugiej strony, ośrodki i tak nie mają wpływu na to, kto zostanie przydzielony do grupy i wydawanie upoważnień, jest tylko dopełnieniem formalności.

Ale problem jest dla mnie nieco szerszy, bo zastanawiam się, czy takiego samego mechanizmu nie można zastosować w innych branżach, gdy osoby są zatrudniane okresowo.

Nie jest to, moim zdaniem to samo, co upoważnienie na czas nieokreślony, bo w czasie gdy osoba nie uczestniczy w pracy grupy roboczej, nie powinna mieć upoważnienia. Może być też tak, że już nigdy nie będzie w tych pracach uczestniczyć.

konto usunięte

Temat: Upoważnienie wydane na nieokreśloną ilość okresów czasu.

Nie wiem do czego ma służyć to upoważnienie/pełnomocnictwo i czy dostają je wszystkie osoby z dane grupy (czyli de facto z wszystkich grup), ale proponuję rozważyć następujące rozwiązania:

1. upoważnienie/pełnomocnictwo dostaje jedynie "kierownik"/"przewodniczący" (lub po prostu jedna osoba) danej grupy - ale tu znowu trzebaby albo obwarować to terminem (np. nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r. - i to wydaje się rozsądne) albo za każdym razem odwoływać; albo

2. stałe pełnomocnictwo ma tak jak pisałem powyżej jedynie jedna osoba zatrudniona na stałe (nawet na czas określony, ale powiedzmy że będzie on dłuższy niż 6 msc.) u mocodawcy i to przez nią przechodzą wszystkie umowy. - to doradzam

W przypadku 1-szym doradzam ograniczać pełnomocnictwo do danej daty i ograniczać do prac danej grupy lub danych czynności - oczywiście za każdym razem, po upływie danego terminu lub przystąpienia do nowej grupy należy wystawiać nowe/następne, ale to będzie przynajmniej bezpieczne dla mocodawcy.

Przypadek 2 jest moim zdaniem o wiele lepszy, jednak będzie wymagał podpisu osoby, która często nie będzie wtajemniczona w prace.

Oczywiście można łączyć te 2 rozwiązania, a z rozwiązania z pkt. 1 korzystać tylko wobec "zaufanych" współpracowników.

Pozdrowienia,

o.
Jan Bolączka

Jan Bolączka urzędnik,
informatyk, PDG

Temat: Upoważnienie wydane na nieokreśloną ilość okresów czasu.

Dziękuję za informacje. Rzeczywiście, nie wspomniałem w moim pytaniu o osobach zatrudnionych na stałe w ośrodku – oni dostają normalne upoważnienie, tak jak wszyscy pracownicy, rozszerzone jedynie o dane przetwarzane w grupach roboczych. Osoby oddelegowane z innych instytucji, dostają upoważnienie na czas pracy konkretnej grupy.



Wyślij zaproszenie do