Temat: Upoważnienie dla członków Zarządu
Praktycznie tę kwestię rozwiązuje się wprowadzając pojęcie Pełnomocnika ADO, w rozumieniu każdej osoby, która na mocy prawa może reprezentować ADO. W przypadku podmiotów gdzie reprezentacja jest łączna podejmuje się na przykład następujące kroki:
1) Decyzja Rady Nadzorczej o wprowadzeniu dokumentacji ODO (rozwiązujemy problem, że rada nadzorcza jako organ nadzorczy - jeśli występuje - jest od początku wdrożony w temat i potem nie powie, że o niczym nie wiedział.
2) Uchwała zarządu o wprowadzeniu dokumentacji ODO i wyznaczeniu OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH np ABI. Na tym etapie rozwiązuje się kwestię reprezentacji lub posługiwanie się pojęciem "Pełnomocnika ADO". Bez takiej uchwały wprowadzenie dokumentacji nie jest skuteczne, gdyż pomimo upoważnień/polityki etc. członek zarządu X może i tak przyjść, wyciągnąć Statut/Ustawę i rzucić na stół, że ma mieć dostęp do tego, tego i tego.
3) Zmiana zakresu obowiązków lub pełnomocnictwo
Jasno z definicji ustawowej wynika kim jest ADO, a kwestię prawa reprezentacji rozwiązujemy na tle innych przepisów. Nie ma możliwości uszczegółowienia tego tematu jeszcze bardziej by zapis był jasny i uniwersalny.
Konkretnie po wykonaniu tych kroków upoważnienia wystawia Prezes, gdyż wynika to z jego pełnionych obowiązków - ma on oczywiście prawo zwołania zebrania, jeśli nie chce podejmować decyzji samodzielnie. Nigdy nie zalecam by ABI miał takie pełnomocnictwo, gdyż w tym momencie dochodzi do zachwiania cyklu kontroli, który przeradza się w samokontrolę. A ABI staje się osobą o bardziej umocowanym stanowisku niż prezes. Nie ma również logicznego wytłumaczenia doprowadzenie do sytuacji, że ABI, którym jest Kadrowa upoważnia prezesa do zbioru CV.
Na koniec... Gdyby jednak do porozumienia pomiędzy członkami zarządu nie doszło i wymagana jest reprezentacja wieloosobowa przy każdej podejmowanej decyzji, to nie ma wyjścia i za każdym razem trzeba biegać we dwójkę. W ustawie nie jest napisane, że ADO to konkretna osoba, ale również dopuszcza się, co jest logiczne np podmioty prawne. Nie szukajmy odpowiedzi o reprezentacje w UoODO tylko w ogólnych przepisach lub szczegółowych dotyczących danego sektora.
Jeszcze ciekawszym tematem są relacje Rady Nadzorczej z Zarządem Wieloosobowym lub wydzielone jednostki samorządowe, nie mówiąc o przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej w formie spółki z o.o., gdzie 100% udziałowcem jest na przykład urząd gminy. Tutaj dopiero zaczyna się zabawa :)
*sam GIODO w ostatnim czasie zamieścił komunikat, że zajmuje się kwestią ochrony danych osobowych i by nie kierować zapytań o ogólnie udostępnianie dokumentów :) Pewnie chodziło o spółdzielnie i niekończącą się walkę komu/co/w jakiej formie można udostępnić ^^