Anna Maciak

Anna Maciak specjalista ds.
administracyjnych,
Szkoła

Temat: Przetwarzanie wizerunku pracownika

Czy tak skonstruowana zgoda na wykorzystanie wizerunku pracownika jest wg Państwa właściwa? Czy też powinno się dodać podstawę prawną z RODO (myślę nad 6.1.a.)?

Zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231) wyrażam zgodę na nieodpłatne wykorzystywanie zdjęć oraz nagrań zawierających mój wizerunek zarejestrowany podczas pracy w XYZ, w szczególności podczas uroczystości, konkursów, zajęć dydaktycznych,
a także wycieczek, bez konieczności każdorazowego ich zatwierdzania.
Wykorzystanie mojego wizerunku ma na celu promowanie działalności placówki oraz osiągnięć i umiejętności uczniów. Zgoda dotyczy wizerunku zarejestrowanego w latach mojej pracy w XYZ.
Wyrażenie zgody jest jednoznaczne z tym, iż mój wizerunek może zostać zamieszczony na stronie internetowej XYZ, w serwisie społecznościowym Facebook, gablotach, kronikach, materiałach promocyjnych.

Pomocy:)

Pozdrawiam,
Anka.

Temat: Przetwarzanie wizerunku pracownika

Jeśli treść zgody jest taka jak napisałaś, to pod kilkoma względami jest wadliwa. Brakuje w niej informacji, że zgoda jest dobrowolna, możliwa do odwołania w każdym momencie, za brak zgody osoba nie poniesie ujemnych konsekwencji w pracy zawodowej.
Dodatkowo w proponowanym zapisie chcecie uzyskać jedną zgodę dla kilku celów (uroczystości, konkursy, zajęcia dydaktyczne, wycieczki), a co gorsze dla bliżej nie sprecyzowanych (w szczególności).
Chcecie uzyskać zgodę na przetwarzanie danych na różnych polach, w tym społecznościowych. W tym przypadku stajecie się współadministratorami danych i ponosicie odpowiedzialność za przetwarzane tam dane. Nadto winniście posiadać umowę z takim portalem społecznościowym o współadministrowanie.
Zgoda dotyczy tylko wizerunku (na zdjęciach i nagraniach). To oznacza, że nie posiadacie zgody na rejestrowanie i przetwarzanie głosu.

Pozyskiwanie zgody przez pracodawcę, w celach innych niż praca, zawsze jest analizowana pod kątem faktycznej dobrowolności. (patrz n/w wytyczne s.11)

Godnym polecenia są wytyczne, Grupy Roboczej art. 29 ds. ochrony danych dotyczące zgody na mocy rozporządzenia 2016/679. (tekst w j.pol. znajdziesz w sieci)

ps.
W mojej ocenie, treść proponowanej zgody to typowa 'dupokrytka' pracodawcy, nie mająca wiele wspólnego z właściwą ochroną danych osobowych.Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.09.19 o godzinie 10:06

Następna dyskusja:

Zgoda pracownika na przetwa...




Wyślij zaproszenie do