Temat: Prawo do przenoszenia danych
Radosław Z.:
Przenoszenie danych osobowych to nowość. Z czasem utrwali się orzecznictwo.
Rozumiem, że jednak nie masz tego czasu i musisz podjąć decyzję.
Bardziej chodzi o przygotowanie moich systemów informatycznych do tego obowiązku. Staram się teraz to już uwzględniać a nie obudzić się w kwietniu, że o czymś zapomniałem.
Osoba, której dane dotyczą, ma prawo otrzymać w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego dane osobowe jej dotyczące, które dostarczyła administratorowi, oraz ma prawo przesłać te dane osobowe innemu administratorowi bez przeszkód ze strony administratora, któremu dostarczono te dane osobowe...
Upraszczając: Osoba, (... )ma prawo otrzymać (...) dane osobowe jej dotyczące, które dostarczyła administratorowi (...).
Wiem jakie dane dostarczył klient, wiem jakie sam system pobrał bez jego wiedzy ale nie o to chodzi. Bardziej chodzi o interpretacje samego zakresu danych.
ADO winień mieć wiedzę jakie dane klient mu dostarczył i czy są to dane osobowe. np. Jeśli osoba dostarczyła dane w postaci własnego rozmiaru, to obawiam się, że należy to uwzględnić. Jeśli natomiast podała kilka rozmiarów to już raczej nie. Podobnie gdy osoba dorosła zamawia rzeczone majtki w rozmiarze dziecięcym.
To jest tylko przykład.
Zamówienie w sklepie wg. rozmiarów sklepowych nic indywidualnego. Klient zamawia np. średnio co tydzień 1 sztukę w różnych rozmiarach. Po roku są to 54 sztuki w kilku rozmiarach.
Czytając literalnie ów przepis, to można się zastanowić czy ruchy i transakcje 'podchodzą' pod ten przepis. np. sprawa zapłaty za towar to rozliczenie pomiędzy klientem a jego bankiem; bankiem klienta, a bankiem dostawcy; bankiem dostawcy, a dostawcą.
I tu jest zagwozdka, w przypadku przelewów bankowych - nie martwił bym się. Ale chodzi mi o cenę.
Czy będę musiał mu przedstawić, że w dniu ... zakupił majty rozmiar ... w cenie ... czy tylko zakupił w okresie ... do .... majt sztuk 54.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi prawa do przenoszenia danych WP 242 Grupy Roboczej 29
"Na przykład osoba, której dane dotyczą, może być zainteresowana uzyskaniem swojej obecnej listy odtwarzania (lub historii słuchanych utworów) z serwisu strumieniowej transmisji muzyki, aby dowiedzieć się, ile razy słuchała określonych utworów w celu sprawdzenia, jaki utwór muzyczny chce nabyć lub jakiego utworu chce posłuchać na innej platformie. "
Gdy czyta się wyjaśnienia/interpretacje różnych osób posiłkujących się wyjaśnieniami Grupy Roboczej 29 wszyscy dają jako przykład playlistę - ale co w przypadku drobnych zakupów?
Czytając literalnie ów przepis, to można się zastanowić czy
Czyli podchodząc w ten sposób - trzeba będzie mu dać listę wszystkich transakcji wraz z ich szczegółami. To nie jest takie optymistyczne.