Temat: Powołanie IDO
Po pierwsze, to z moich doświadczeń na tym forum raczej nie spodziewałbym się uzyskania konkretnych, ani też wiążących odpowiedzi na te pytania. Wynika to z faktu, że wszyscy tutaj uczą się RODO i nikt nie wie jak będzie ono działać, nawet jeśli takie sprawiają wrażenie :) Proszę mieć to na uwadze.
Próbując odpowiedzieć na Pani pytania to (moim zdaniem):
1. Powołanie IOD określa art. 37, który mówi, że może to być członek personelu (pracownik lub zleceniobiorca) lub podmiot zewnętrzny (ust. 6)
2. Art. 38 ust. 6 mówi dodatkowo, że IOD może wykonywać obowiązki pod warunkiem, że nie następuje konflikt interesów.
3. Zagadnienie konfliktu interesów najlepiej opisuje stanowisko grupy roboczej art. 29 WP 243. To jest trudny i dyskusyjny temat. Mówi on m.in. o tym dlaczego IOD nie powien być w tej same organizacji szefem IT czy menedżerem HR, itp.
4. Skutki prawne – odpowiedzialność na końcu i tak spada na Administratora, czyli firmę, czyli osoby go reprezentujące: Zarząd, Dyrektor, Burmistrz, Marszałek. IOD nie jest drogą do pozbycia się odpowiedzialności, tak samo jak np. zatrudnienie księgowego/księgowej nie jest drogą do oddalania od siebie odpowiedzialności za niewłaściwe naliczenie podatków. Na końcu odpowiedzialność i tak ponosi kierownik zakładu.
5. IOD nie powinien nadawać upoważnień - analogia per ABI czyt. opinię GIODO
https://giodo.gov.pl/pl/259/10412
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Pozdrawiam,
Michał
Ten post został edytowany przez Autora dnia 20.03.18 o godzinie 23:04