Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Witam
Szkoła w ramach ochrony ma założony monitoring (filmy są nagrywane).
Kilkoro uczniów nie wyraziło zgody na udostępnienie swego wizerunku szkole.
Kamer jest dużo i nie sposób przejść niezauważonym (choćby przy wejściu).
Jak w takim wypadku ma zachować się palcówka?
Czy w tej sytuacji taki monitoring łamie prawa tej grupy uczniów?
Czy szkoła powinna przedstawić tym uczniom szczegółowy wykaz miejsc monitorowanych?
Czy informacja o monitoringu powinna być widoczna przed wejściem do szkoły?
Czy nagrania "obcych" osób odwiedzających szkołę są zbiorami danych osobowych wymagającymi zgłoszenia do GIODO?
Dawid Zakrzewski

Dawid Zakrzewski Kierownik Działu
Informatyki

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Według mnie monitoring to środek techniczny ochrony, który jest zazwyczaj zapisany w politykach bezpieczeństwa. Wydaje mi się że to jakiś paradoks...niedługo uczeń będzie nazywał się nie "Jan Kowalski" tylko xyx123. Przed wejściem ewentualnie powiesić tabliczke OBIEKT MONITOROWANY.
Wizerunek to się udostępnia jak zdjęcie z podpisem widnieje np. na stronie internetowej. Obraz z kamer jest to jeden z środków bezpieczeństwa i koniec.
Krzysiek Juszczak

Krzysiek Juszczak Specjalista ds.
bezpieczeństwa

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Jak najbardziej zgadzam się z powyższą odpowiedzią.
W tym przypadku nie musi być zgody na nagrywanie. Kamery oczywiście ustawione na korytarzach mają na celu poprawę bezpieczeństwa.
Jeżeli chodzi o zgłoszenie zbioru, to tak należy zgłosić ponieważ nie tylko uczniowie i nauczyciele mogą być widoczni na nagraniach.
i trzecie jak najbardzie infomacja przy wejściu do szkoły
Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Przyznaję, że nie do końca rozumiem argumentację Jeżeli chodzi o zgłoszenie zbioru, to tak należy zgłosić ponieważ nie tylko uczniowie i nauczyciele mogą być widoczni na nagraniach.

konto usunięte

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Uczniowie - zwolniony, nauczyciele - zwolniony ;-)

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Uważam, że:
1. Musza widnieć oznaczenia w widocznych miejscach przy wejściach do budynku (teren szkoły), iż obiekt jest monitorowany.
2. Nauczyciele musza miec zapis w umowach o pracę ew w wew regulaminach musza pokwitować informację iż sa monitorowani.
3. Uczniowie i rodzice winni zostać poinformowani - koniecznie potrzebne jest pokwitowanie przez rodziców odbioru informacji o monitoringu.
4. Zgoda na wykorzystanie wizerunku nie jest wymagana, wręcz jest nadużyciem, - no chyba że szkoła upublicznia materiały z monitoringu np. w internecie lub w materiałach reklamowych. Przekazanie danych policji w przypadku wystapienia przestepstwa nie wymaga zgody. Policja musi pokwitować chociażby obejrzenie zapisu monitoringu (trzeba prowadzić rejestr każde faktu dostępu do materiałow)
5. Winny być opracowane procedury kto ma dostęp do materiałów i na jakich zasadach zostaja one udostępnione. Materiały z monitoringu musza być pod kluczem.
6. Osoby majce dostęp winny być przeszkolone z obowiazujacych procedur. W umowach musz istnieć zapisane sankcje za niesprzestrzeganie procedur.
7. Jasno powinien zostac określony czas przechowywania nagranych materiałow. Powinien on być minimalny, jednak pozwalajacy spełniać funkcje. Procedury powinny również określać przedłużenie okresu przechowywania w szczególnych przypadkach.
8. Monitoring na korytarzu i boisku nie ogranicza niczyich praw - jest to przestrzeń publiczna. Jednak już w klasie podczas lekcji, toalecie, szatni, sali gimnastycznej czy nawet na boisku podczas wf to już temat kontrowersyjny. W tych szczególnych przypadkach nie powinien być stosowany, ewentualnie tylko w przypadkach udokumentowania występujcacych przestępstw (np. napaści czy znieważenia nauczyciela).
9 Przy okazji procedury winny obowiazywać również również uczniów. Nie powinni nagrywać bez zgody nauczyciela podczas zajęć. Wyniki w nauce, czy ułomności, stan zdrowia etc zaliczył bym do danych wrażliwych.

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Oczywiście zgłoszenie zbioru nie jest wymagane

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

wytyczne GIODO:
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=w...
Krzysztof W.

Krzysztof W. adiunkt, Uniwersytet
Wrocławski

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Panie Pawle uczeń i nauczel na nagraniu ok. ale o ile dane opiekunów w dziennikach itp. to w powszechnym odczuciu informacje o uczniach (choć de facto pozwalają na określenie tożsamości tych osób są jednak uznawane za określające pewne cechy - sytuację rodzinną - uczących się, co pozwala na ich nierejestrowanie), to jednak wizerunek czy utrwalone na nagraniu zachowania rodziców/opiekunów już niekoniecznie muszą być uważane za takie same informacje jak te z dzienników. Czy da się ustalić tożsamość na podstawie wizerunków - w sporej części przypadków tak (czyli jak dla mnie mogą być traktowane jak standardowe dane osobowe). Więc ew. rejestracja wcale nie jest wykluczona ... (mamy jeszcze sporo innych problemów związanych z opisem zbioru o ile jest to zbór itd ... ale to znowu nieco inne zagadnienie).
Co do zgód uczniów na rejestracje - jak dla mnie jest bez znaczenia czy mają ochotę na to czy nie jeśli da się wykazać jakiś znaczący cel rejestrowania to można to robić - poprawa bezpieczeństwa na początek może być ;) - art 23.ust. 1 pkt 5 {choć w sumie można się spierać na ile monitoring je rzeczywiście poprawia - ale to inny temat..} . Prawo autorskie to śliski temat ale tu (o ile nagrania nie będą upubliczniane) raczej pomijalny. Oczywiście należy dopełnić obowiązku informacyjnego o prowadzeniu nagrań (art. 24 u.o.d.,o.) - powszechnie uznaje się za coś takiego tabliczki z oznaczeniem obieków monitrowanych, czy dobrze nie do końca jestem przekonany ale nie ma co wybiegać przed szereg.
Wiem, że przy tej kwalifikacji monitorowani mogą mieć możliwość sprzeciwu - niemniej administrator niekoniecznie go powinien uwzglęnić (to nie jest w końcu sprzeciw marketingowy gdzie mamy atomatyzm reakcji).
Co do naruszenia praw osób monitorowanych to zależy od miejsc monitorowanych (niestety nie ma jasnych standardów - można poczytać orzecznictwo ETPCz. - na pewno nie w sztniach, łazienkach, ubikacjach itp.)
p.s.
Mam nadzieję że ustawa o monitoringu w końcu się pojawi bo zapewne rozwiąże część problemów.Krzysztof W. edytował(a) ten post dnia 29.08.12 o godzinie 15:03

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Krzysztof W.:
Panie Pawle uczeń i nauczel na nagraniu ok. ale o ile dane opiekunów w dziennikach itp. to w powszechnym odczuciu informacje o uczniach (choć de facto pozwalają na określenie tożsamości tych osób są jednak uznawane za określające pewne cechy - sytuację rodzinną - uczących się, co pozwala na ich nierejestrowanie), to jednak wizerunek czy utrwalone na nagraniu zachowania rodziców/opiekunów już niekoniecznie muszą być uważane za takie same informacje jak te z dzienników. Czy da się ustalić tożsamość na podstawie wizerunków - w sporej części przypadków tak (czyli jak dla mnie mogą być traktowane jak standardowe dane osobowe).


Więc ew. rejestracja wcale nie
jest wykluczona ... (mamy jeszcze sporo innych problemów związanych z opisem zbioru o ile jest to zbór itd ... ale to znowu nieco inne zagadnienie).
Co do zgód uczniów na rejestracje - jak dla mnie jest bez znaczenia czy mają ochotę na to czy nie jeśli da się wykazać jakiś znaczący cel rejestrowania to można to robić - poprawa bezpieczeństwa na początek może być ;) - art 23.ust. 1 pkt 5 {choć w sumie można się spierać na ile monitoring je rzeczywiście poprawia - ale to inny temat..} .

A statystyki? Sa na twarde liczby! Monitoring działa odstraszajco - nieuchronność kary/wykrycia.
Fakt może nie eliminuje zjawisk nieporzadanych, ale znacznie redukuje 70-80% przynajmniej w zasięgu kamer.

Prawo autorskie to
śliski temat ale tu (o ile nagrania nie będą upubliczniane) raczej pomijalny.

Zdecydowanie pomijany.
A . Nagranie monitoringu nie jest przejawem twórczości.
B. Wizerunek nie jest upubliczniany (przynajmniej nie komercyjnie )

Oczywiście należy dopełnić obowiązku
informacyjnego o prowadzeniu nagrań (art. 24 u.o.d.,o.) - powszechnie uznaje się za coś takiego tabliczki z oznaczeniem obieków monitrowanych, czy dobrze nie do końca jestem przekonany ale nie ma co wybiegać przed szereg.

GIODO uważa iż obiekt monitorowany winien być oznaczony. W wielu publikacjach można spotkać wypowiedzi jurystów, iż jest to warunek konieczny.
Wiem, że przy tej kwalifikacji monitorowani mogą mieć możliwość sprzeciwu - niemniej administrator niekoniecznie go powinien uwzglęnić (to nie jest w końcu sprzeciw marketingowy gdzie mamy atomatyzm reakcji).
Co do naruszenia praw osób monitorowanych to zależy od miejsc monitorowanych (niestety nie ma jasnych standardów - można poczytać orzecznictwo ETPCz. - na pewno nie w sztniach, łazienkach, ubikacjach itp.)
p.s.
Mam nadzieję że ustawa o monitoringu w końcu się pojawi bo zapewne rozwiąże część problemów.

Regulacje sa bardzo potrzebne, bo GIODO jest asekuranckie. Z stanowiska GIODO mozna wysnuć wniosek, że monitoring jeśli jest rejestrowany i można skojarzyć wizerunek z innymi danymi to już zbiór wymagajacy rejestracji. Taka baza może być lista obecności na zebraniu rodziców, czy dziennik wejś/wyjść jeśli jest prowadzony. Zaraz się okaże, że zbiory w praktycznie wszystkich budynkach i GIODO będzie musiało się rozbudować. WG mnie istotne jest by materiał nie był publikowany ( otwarta transmisja online).
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

A jakby tak... przypomnieć sobie, że istnieje ustawa o ochronie osób i mienia, a monitoring wizyjny jest klasyfikowany jako zabezpieczenie techniczne, system sygnalizacji alarmu?

Numer:PN-EN 50132-1:2010
Tytuł:
Systemy alarmowe -- Systemy dozorowe CCTV stosowane w zabezpieczeniach -- Część 1: Wymagania systemowe (oryg.)
Zakres normy:
Określono minimalne wymagania dotyczące systemów dozorowych CCTV w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia. Wyszczególniono minimalne wymagania eksploatacyjne oraz wymagania funkcjonalne do uzgodnienia pomiędzy klientem a dostawcą w formie wymagań użytkowych. Nie podano wymagań dotyczących projektowania, planowania, instalacji, badań, działania czy konserwacji. Niniejsza norma ma również zastosowanie do systemów CCTV współdzielących zadania detekcji, inicjalizacji, łączenia, sterowania, komunikacji, a także zasilacze z innymi aplikacjami. Inne aplikacje nie mogą niekorzystnie wpływać na działanie systemu CCTV


Jest to spójne z tym, co wyżej, na stronie GIODO jako poradnik. Celem w tym przypadku jest nie rejestracja osoby - tej konkretnej, a rejestracja zdarzeń w zakresie zagrożenia dla osób, mienia, wykrycia i rejestracji wykroczeń i przestępstw.

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Grzegorz K.:
A jakby tak... przypomnieć sobie, że istnieje ustawa o ochronie osób i mienia, a monitoring wizyjny jest klasyfikowany jako zabezpieczenie techniczne, system sygnalizacji alarmu?

Numer:PN-EN 50132-1:2010
Tytuł:
Systemy alarmowe -- Systemy dozorowe CCTV stosowane w zabezpieczeniach -- Część 1: Wymagania systemowe (oryg.)
Zakres normy:
Określono minimalne wymagania dotyczące systemów dozorowych CCTV w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia. Wyszczególniono minimalne wymagania eksploatacyjne oraz wymagania funkcjonalne do uzgodnienia pomiędzy klientem a dostawcą w formie wymagań użytkowych. Nie podano wymagań dotyczących projektowania, planowania, instalacji, badań, działania czy konserwacji. Niniejsza norma ma również zastosowanie do systemów CCTV współdzielących zadania detekcji, inicjalizacji, łączenia, sterowania, komunikacji, a także zasilacze z innymi aplikacjami. Inne aplikacje nie mogą niekorzystnie wpływać na działanie systemu CCTV


Jest to spójne z tym, co wyżej, na stronie GIODO jako poradnik. Celem w tym przypadku jest nie rejestracja osoby - tej konkretnej, a rejestracja zdarzeń w zakresie zagrożenia dla osób, mienia, wykrycia i rejestracji wykroczeń i przestępstw.

Oki zgada się, tylko wówczas nie było przynajmniej oficjalnie oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Stad też GIODO słusznie wskazuje ze obecnie łatwo zidentyfikować osoby. Ustawodowca tego nie przewidział, co dziwne z uwagi iż ustawa jest stosunkowo młoda.
Krzysztof W.

Krzysztof W. adiunkt, Uniwersytet
Wrocławski

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

To, iż GIODO wykazuje ostatnio pewną, że tak to określę "niechęć" do rejestecji wielu zbiorów, bo by w tym utonął jest oczywiste - co nie znaczy, że nie ma podstaw prawnych by się tego domagać ...
Co do zbioru jako zapisu wideo to przypominam sobie pewien wyrok z dużą brodą (jakoś pod koniec lat 90.), bodaj z Belgii (działania w ramach standardów wynikających z dyrektywy co obejmuje i RP) gdzie za zbór uznano zapisy na taśmie vhs z wesel (bo wśód innych taśm były one oipsane nazwą i miejscem) - jak sądzę jeśli ktoś utrwala zapisy z kamer - to mają one oznaczenia z której kamery i jakiego okresu dotyczą (nawet jeśli przechowuje je tylko przez kilka dni). Więc kryteria wyszukiwawcze są ... :))
Wiem - jak zwykle się czepiam (ale to tylko z ostrożności procesowej ....)

p.s.
Nawet samo nagranie może być przejawem twórczości ... kąt ustawienia kamery, oświetlenie, tym bardziej gdy dojdzie do tego odpowiedni montaż nagranych scen itd. Ale to znowu jest odrębna dyskusja - są tacy artyści co i k... pakowali w puszki i była to "tfu---rczość". Wszystko zależy co i kto robi ... pisząc o prawie autorskim miałem raczej na myśli prawo do ochrony wizerunku ....
Co do statystyk z poprawy bezpieczeństwa to owszem są ... tyle że z jakimi przestępstwami / wykroczeniami możemy mieć do czynienia np. na przerwie w klasie 1 a ?? Jak się nie pilnuje kto się pęta po szkole to monitoring tego nie załatwi... no chyba że chodzi o dozorowanie wyczynów ciała gogicznego ;))

p.s. p.s.
Panie Grzegorzu monitoring z ochrony mienia niczego nam w tym przypadku nie załatwia - ta ustawa nie wyłącza w stosunku do niego zasad u.o.d.o. (no chyba że mi gdzieś umknął jakiś przepis - co mi się ostatnio przytrafia - ale jeśli tak to proszę konkretny cytat albo choć nr art.)
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Marek Wojciechowski:
Oki zgada się, tylko wówczas nie było przynajmniej oficjalnie oprogramowania do rozpoznawania twarzy. Stad też GIODO słusznie wskazuje ze obecnie łatwo zidentyfikować osoby. Ustawodowca tego nie przewidział, co dziwne z uwagi iż ustawa jest stosunkowo młoda.

A czemu? Proszę wejść na monitoring na centrach handlowych - tam ma Pan "analogowe rozpoznawanie twarzy", czyli zdjęcia osób podejrzanych o popełnienie czynów zabronionych. A zagrożenia "z osoby" są jedną z kategorii zagrożeń, na które ochrona ma prawo i nawet obowiązek działać.

Człowiek w tym miejscu - jako sprawca wykroczenia staje się zagrożeniem, tuż obok technicznych, czy naturalnych.

Przy okazji, proszę zwrócić uwagę, że oprogramowanie do rozpoznawania twarzy działa na zasadzie przyrównania wizerunków do tych z bazy - ale o tym na końcu, bo moim zdaniem ten zbiór będzie zbiorem danych osobowych w pełnym znaczeniu.

Oczywiście za chwilę GIODO znowu będzie miał problem, bo technika leci do przodu i już są programy do wykrywania gestów nienawiści, zachowań agresywnych na podstawie algorytmów (akurat będę miał przyjemność oceniać te projekty z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego - na ich przydatność i... zgodność z przepisami, więc kilka zapytań do GIODO pewnie skieruję)
Krzysztof W.:
Co do statystyk z poprawy bezpieczeństwa to owszem są ... tyle że z jakimi przestępstwami / wykroczeniami możemy mieć do czynienia np. na przerwie w klasie 1 a ?? Jak się nie pilnuje kto się pęta po szkole to monitoring tego nie załatwi... no chyba że chodzi o dozorowanie wyczynów ciała gogicznego ;))

Tylko że nauczyciel nie jest ochroniarzem i formalnie jego dyżury są w ciągu przerw w celu utrzymania w ryzach uczniów. A nie pilnowanie czy osoba nie wtargnęła na teren. To jest typowa, definicyjna (z ustawy) ochrona osób i mienia.

ochrona mienia — działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony;

Formalnie tego typu działania powinni podejmować pracownicy ochrony, a działania - koncesjonowane podmioty ;-))) Wiem, szkoły są nie do końca bogate.

Natomiast co do zagrożeń, przestępstw i wykroczeń na przerwie. Pracowałem w szkole jako ochroniarz - nie była to podstawówka, ale liceum i bardzo zamierzchłe czasy (1995 rok). Choć mam wrażenie, że młodzież sie wiele nie zmieniła - zdarzeń jest naprawdę dużo. Niemniej tutaj nie chodzi tylko o dobro szkoły i ochronę mienia, również o ochronę uczniów (a może głównie). Do dalszej dyskusji trzeba by ściągnąć statystyki.

Przy okazji gdzieś mam materiały dotyczace szkolnego koordynatora ds bezpieczeństwa, jak będę miał chwilę zajrzę, co tam ciekawego w temacie.

No i miało być na końcu i zapomniałbym.

Zbiór osób podejrzanych o wykroczenie lub przestępstwo - wyodrębniony z monitoringu. Pytanie, które przesłanki będą decydować o tym, czy są to dane osobowe, czy nie. Bo struktura będzie - data, godzina, opis czynu, wizerunek. Rozpoznać osobę można, jak ponownie przyjdzie - więc moim zdaniem tak. Okres przechowywania nagrania - jeśli przyjmiemy, że tyle co karalność czynów - coś ciężko mi tu będzie znaleźć doraźność.

Cały monitoring, który z przyczyn technicznych jest rejestrowany do 30 dni z reguły, jak dla mnie zbiorem jest. Zawiera co najmniej dane zidentyfikowanych osób - pracowników, uczniów etc oraz dane wyodrębnione do zbioru o którym powyżej. Czy do rejestracji - jak pisałem, 30 dni, to chyba doraźnie. Jak dla mnie - art 2 ust 3. Ale mogę się mylić.

Co do przepisów - niektóre, szczątkowo już są. UStawa o strażach gminnych, uprawnienie do rejestrowania obrazu w miejscach publicznych, a do tego rozporządzenie z terminami etc. Do tego rozwinięciem sa istniejące w niektórych jednostkach instrukcje, które wypełniają obowiązki wynikające z UODO .Grzegorz K. edytował(a) ten post dnia 30.08.12 o godzinie 07:37

konto usunięte

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Po pierwsze primo, jak mówił klasyk - czy to, co powstaje w wyniku stosowania monitoringu, spełnia kryteria uznania za zbiór danych osobowych? Moim zdaniem, w ogromnej większości przypadków, nie spełnia. I na 99,9% będzie tak w omawianym przypadku. Problem rejestracji jakby się więc rozwiązuje sam.
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Paweł Litwiński:
Po pierwsze primo, jak mówił klasyk - czy to, co powstaje w wyniku stosowania monitoringu, spełnia kryteria uznania za zbiór danych osobowych? Moim zdaniem, w ogromnej większości przypadków, nie spełnia. I na 99,9% będzie tak w omawianym przypadku. Problem rejestracji jakby się więc rozwiązuje sam.

Panie Pawle, edytowałem nieco swój wpis, jak Pan pisał.

Wyodrębniony zbiór sprawców czynu zabronionego - moim zdaniem tak.

Zbiór z monitoringu - ... tak. Może spełniać. Wiele monitoringów jest stosowanych do weryfikacji czynności wykonywanych przez określone osoby umiejscowione w określonym miejscu i czasie. Nie wiem, czy cctv traktować jako oddzielny zbiór w tym momencie, bo weryfikacja czynności następuje na podstawie dodatkowych wykazów. Np grafik patroli, czy rejestracja czasu pracy (sprawdzenie, czy to naprawdę ten pracownik odbił się kartą na wejściu i wyjściu).

Przy czym czasem to jest robione "z ręki", a czasem jest to automat (system zintegrowany).

konto usunięte

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Ale to jest szkoła. Kamera/y i zapis na nośniku. W jaki sposób to coś spełnia warunki uznania za zbiór danych?
Grzegorz Krzemiński

Grzegorz Krzemiński 600+ projektów w
bezpieczeństwie |
Trener | RODO | HSSE
|...

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Tu właśnie moja niepewność. Czy zestawienie z innym zestawem da się potraktować jako zbiór. Grafik dyżurów na korytarzu, grafik zajęć, na podstawie których sprawdzane będą realizacje zadań nauczycieli.
Dawid Zakrzewski

Dawid Zakrzewski Kierownik Działu
Informatyki

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

Ludzie to robi się kolejna paranoja. Monitoring jest w celu zapewnienia bezpieczeństwa "pozornego" lub możliwości sprawdzenia kto popełnił przestępstwo, jeżeli takie miałoby miejsce. Nikt nie będzie z tego robił filmu dokumentalnego....więc mowa o tym czy porównać z grafikami, listami obecności...to lekka przesada i wchodzi w S-F. Oczywiście że jest to możliwe ale nie sądzę że w szkole ma ktoś odpowiednie oprogramowanie do tego typu rzeczy. Obraz jest rejestrowany i zapisywany. W razie konieczności odtwarzany i tyle.

konto usunięte

Temat: monitoring - ochrona wizerunku

To nie paranoja, tylko argument za tym, że zapis z takiego monitoringu zazwyczaj nie będzie miał charakteru zbioru danych osobowych ;-)

Następna dyskusja:

Ochrona danych medycznych i...




Wyślij zaproszenie do