konto usunięte

Temat: Mieliście Państwo doświadczenia z CCTV?

Pomyślałem, że zapytam również tutaj: czy mieliście Państwo jakieś praktyczne doświadczenia dotyczące ochrony danych osobowych w systemach monitoringu wizyjnego (CCTV)? Pytam w kontekście materiału:

W jaki sposób zdjęcia z monitoringu trafiły do mediów?
http://prawo.vagla.pl/node/7893
Michał M.

Michał M. gł. specjalista,
MSWiA

Temat: Mieliście Państwo doświadczenia z CCTV?

W tym przypadku, biorąc pod uwagę materiały na stronie policja.pl, możliwość jest tylko jedna: Policja sama przekazała materiały do mediów, w celu lekkiego postraszenia potencjalnych wesołków - "widzimy was". Niestety, post factum, okazało się, że jest niezgodne z prawem.

Niestety w temacie CCTV jest jeden spory problem - podsłuch. Coraz większa ilość kamer stosowanych do monitoringu (czy to przez miasto, czy osoby prywatne) to kamery radiowe. W tym momencie wyłapanie sygnału może nie być sprawą trudną - zazwyczaj wystarczy czterokanałowy odbiornik pracujący na częstotliwości 4,2GHz (i ew. drugi na 1.2GHZ) oraz podłączona do niego zwykła kamera VHS.
Większość systemów CCTV przesyła sygnał (wizję i fonię) bez żadnego zabezpieczenia. deklarowany przez producentów zasięg sygnału sięga 100m. Oznacza to, że nie trzeba wcale stać tuż przy kamerze, wystarczy zaparkować się gdzieś niedaleko, antenę odbiorczą wystawić na dach i słuchać/oglądać.

A czy to jest legalne, to już ty jesteś w temacie lepszym specjalistą.

konto usunięte

Temat: Mieliście Państwo doświadczenia z CCTV?

Michał M.:
A czy to jest legalne, to już ty jesteś w temacie lepszym specjalistą.

Ja nie mam patentu na wszechwiedzę, ale dowiemy się więcej - GIODO zapyta Komendanta Głównego Policji o opublikowanie tych zdjęć. Przy okazji - miejski monitoring wizyjny jawi mi się dziś jako olbrzymi problem kompetencyjny:
http://prawo.vagla.pl/node/7894

konto usunięte

Temat: Mieliście Państwo doświadczenia z CCTV?

CCTV - mieliście. Z ZOSM też i nie tylko.

Zdaje sie ze w różnych przepisach są jakieś zapisy o ochronie wizerunku. A mam wrażenie, ze to jest jedno z dóbr chronionych konstytucyjnie. Dalej mi się wydaje, ze dobra te mogą być ograniczone tylko w konkret przypadkach, ale zawsze na podstawie zapisu ustawy - nic niżej.

Zdaje się, ze straż miejska, policja i inne mają prawo rejestracji zdarzeń w miejscach publicznych, wynikające z ustaw. Pracownicy ochrony mają prawo, bo jest to jedna z form ochrony - dozór sygnałów z systemów alarmowych. CCTV jest systemem alarmowym, a szczegółowo techniczne sprawy omówione w polskich normach.

Czyli powyższe mają uprawnienia ustawowe do naruszenia ochrony naszego wizerunku. W ZOSM pracują "cywile".

Tyle z moich doświadczeń.

Następna dyskusja:

CCTV na osiedlach




Wyślij zaproszenie do