Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: Legia i testy genetyczne młodych zawodników - co sądzicie?

http://sport.dziennik.pl/pilka-nozna/artykuly/446254,t...

Zrobiliśmy krok w kierunku większej świadomości, odkąd latem do Legii dołączył fizjolog Piotr Wiśnik i nowy sztab medyczny. Co rundę staramy się dodawać coś nowego, testy genetyczne zaczniemy wykonywać latem – powiedział "Przeglądowi Sportowemu" prezes Legii Bogusław Leśnodorski.

Co sądzicie? Czy takie testy można wykonywać zgodnie z prawem, a jeśli tak – to na jakich warunkach?

Zgadzam się z tym, że jest potrzeba uregulowania tego zagadnienia przez polskie prawo. Są to przecież badania, które wykonuje się z reguły raz w życiu, a ich wynik pozostaje na zawsze w historii medycznej pacjenta. Wyniki badań genetycznych mają ogromne znaczenie nie tylko dla badanego, ale także dla całej jego rodziny, zaś ich ujawnienie pociąga za sobą daleko idące skutki pozamedyczne — psychologiczne, społeczne i rodzinne.

Zespół do Spraw Molekularnych Badań Genetycznych i Biobankowania w raporcie który przygotował podkreśla się, że brak uregulowań może prowadzić do: możliwości
 naruszenia
 godności
 i
 uprzedmiotowienia
 jednostki
 poprzez
 sprowadzenie
 jej 


















w
wymiarze 
społecznym 
i
 jednostkowym
 do
 sumy
 posiadanych
 cech
 genetycznych.
 Ponadto
 informacje
 uzyskane
 w
 ramach
 badań
 genetycznych
 stać
 się
 mogą
 instrumentem,
 który
 kierowany
 może
 zostać
 bezpośrednio
 przeciwko 
jednostce. 
Wykorzystane
 w
niepożądany 
sposób
 stać
 się
 mogą
 powodem 
odmowy
 zatrudnienia,
 awansu,
 zawarcia 
umowy
 ubezpieczeniowej, ograniczenia 
dostępu
 do 
świadczeń
 medycznych, 
ostracyzmu
 społecznego
 i 
innych
 form 
dyskryminacji

Ciekawi mnie, czy można to uznać za dyskryminację, której zakazuje Konstutucja? - art. 32. pkt 2.-- Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”

Na jakiej podstawie przetwarza klub sportowy może przetwarzać takie dane? W grę tutaj wchodzą
- przepis innej ustawy na to zezwala
- osoba, której dane dotyczą wyrazi na to zgodę.

Wydaje mi się, że klub sportowy będzie przetwarzał takie dane na podstawie zgody. A może jest jakaś "sportowa" ustawa, która reguluje przetwarzanie danych o zdrowi (i kodzie genetycznym) w takich przypadkiach?

Jeśli zgoda - to w przypadku niepełnoletnich zgodę na takie badania wyrażają najczęściej rodzice, wynika to z przepisów Kodeksu cywilnego — art. 10 i 11 które mówią o tym, że zdolność do czynności prawnych mają osoby pełnoletnie (które ukończyły 18 lat), zaś art. 17 wyraźnie podkreśla, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.