Temat: fotograf w szkole
Paweł G.:
Ponawiam pytania do Przemka:
Żeby fotograf pozyskał zgody, musi najpierw pozyskać od szkoły dane kontaktowe rodziców. Jaką proponujesz przesłankę legalizującą udostępnienie tych danych przez szkołę?
Zobacz jak to jest opisane w kodeksie postępowania dla fotografów. Uzyskaniem zgód rodziców zajmuje się :
1) fotograf. -
Czy może to zrobić np. podczas wywiadówki? Tak. rozdaje rodzicom formularz zgody. Czy fotograf otrzymał od szkoły dane kontaktowe rodziców - nie, bo nie wie komu rozdaje formularz zgody, nie zna tych rodziców, pozna ich dane dopiero jak wrócą do niego zgody, żeby wiedzieć, które dziecko może podejść do sesji zdjęciowej.
2) szkoła, jako organizator sesji - np. przez rozdanie formularza zgody przez nauczycieli uczniom, uczeń daje swojemu rodzicowi, rodzic podpisuje i zgoda wraca do szkoły, a dalej trafia do fotografa. W formularzu zgody wskazany jako ADO jest fotograf. Technicznie formularz zgody rozdaje szkoła jako organizator sesji, ma w tym przecież interes prawny (podpisana umowa i przeprowadzenie sesji w szkole). Fotograf pozyskuje dane rodziców na podstawie zgody i staje się ADO tych danych..
edit://
No i jeszcze:
Dlaczego pracownicy szkoły uczestniczą w przetwarzaniu danych finansowych, dot. rozliczeń między rodzicami a prywatną firmą? Jakie zadanie publiczne szkoła w ten sposób realizuje? Jaka jest podstawa prawna tego przetwarzania dla szkoły?
motyw 47 preambuły do RODO „podstawą prawną przetwarzania mogą być prawnie uzasadnione interesy administratora, w tym administratora, któremu mogą zostać ujawnione dane osobowe, lub strony trzeciej, o ile w świetle rozsądnych oczekiwań osób, których dane dotyczą, opartych na ich powiązaniach z administratorem nadrzędne nie są interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą." Czyli interes prawny szkoły, bo ma podpisaną umowę z fotografem, a rodzice uczniów zostali poinformowani , że zbliża się sesja zdjęciowa ich dzieci, więc rodzice mogą oczekiwać, że ich dane (np. do zgód czy do rozliczeń) mogą być przetwarzane w związku z tym wydarzeniem.
Co do kwestionowania statusu ADO fotografa. Zerknijcie na zawód radcy prawnego i adwokata. Oczywiście inna sytuacja niż fotograf, bo inne przepisy, ale radca w ramach wykonywania zawodu jest ADO danych, mimo że ktoś zgłasza się do niego ze sprawą (np. szkoła) i przekazuje dane.
Zerknijcie na poradnik dla radców i fragmenty dot. ADO.
http://www.adwokatura.pl/admin/wgrane_pliki/file-porad...
Podobnie działa zawodowy fotograf, jest ADO tych wizerunków uczniów, bo tworzy zdjęcia, czyli dzieła/utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To fotograf decyduje o ujęciu, kadrowaniu, wykonaniu zdjęcia, ilości wykonanych zdjęć, decyduje o wybraniu zdjęcia do obróbki, daje swój indywidualny wkład w zdjęcie, czyli decyduje o celu i sposobie wykonania zdjęcia. Fakt, że robi zdjęcia na zamówienie(umowa), nie pozbawia fotografa swobody twórczej. Ustawa o prawie autorskim gwarantuje też fotografowi autorstwo zdjęcia i prawo pierwszego upublicznienia utworu. RODO musi tu ustąpić szczegółowym przepisom ustawy o prawie autorskim.