Temat: Dzienniki lekcyjne
Tak sobie czytam i czytam... i mam wrażenie, że wiele osób pomyliło swoje powołanie ze swoją pracą...
Kinga
Wiek uczniów - jak możesz. Jest dość istotny jeśli chodzi o składanie oświadczeń woli. W wielu przypadkach uczniowie są małoletni, więc nie składają oświadczeń samodzielnie, bo sa prawni opiekunowie. Ale wiek jest dość kluczowy.
Statut szkoły - w tym kwestia umowy o nauczanie (poszukaj, nie udostępniaj). Poszukaj tzw umowy nienazwanej (Kodeks Cywilny). Analogią są umowy o nauczanie zawarte w prywatnych szkołach. Ogólnie kierunek - nie ma dziś wymogu "regionu" w którym się uczeń uczy. Uczy się gdzie chce. Ale jak się uczy - to coś dostaje. W zamian za to szkoła dostaje "pogłowne" (subwencję). Nosi to znamiona umowy. Tym bardziej, że za wykroczenia można zostać wydalonym. Gdyby umowy nie było -nie byłoby takich zapisów. Według mnie nie stoi nic na przeszkodzie w zakresie upoważnienia osoby, pod warunkiem, że jest w pełni praw (KC)
Inne ustawy... to już sama analizuj, bo tu mamy wysyp śledczych i komisarzy ;-) (bez urazy panowie).
Wszystko po to, abyś mogła sobie ocenić tzw. reguły kolizyjne i ich działanie. Tu widzę zastosowanie dwóch:
Przepis szczególny wyłącza przepis ogólny. Jeśli zasady ochrony informacji (nie tylko danych) w danej szkole wynikają z przepisu, który daje dalej idącą ochronę - stosujesz ten inny przepis. UODO jest przepisem ogólnym w większości takich materii. A więc należy przeanalizować otoczenie prawne i znaleźć czy sa jakies USTAWY (o tym niżej), które dają możliwości działania w tej materii na podstawie innych przepisów.
Jeśli takiego przepisu nie ma, nie możecie żadnym zarządzaniem zmienić istoty przepisów ustawy o ochronie danych osobowych (gradacja aktów prawnych i kolizja aktów niższego rzędu z wyższym). W Konstytucji stoi wprost napisane - że materia ochrony informacji o osobie MUSI być regulowana ustawą. A więc jeśli nie macie przepisu szczególnego musicie wypełnić przepis ogólny.
A tu - wchodzi w zakresie odpowiedzialności i innych spraw - znów, przepis szczególny. Którym w tym przypadku będzie Kodeks Cywilny. Bo to w nim są zasady praw i odpowiedzialności obywatela (to to co na początku).
Podsumuję
Nie da się tak na biegu i na podstawie tak niewielu informacji odpowiedzieć na pytanie jakie zadajesz. Wymaga to oceny wielu aktów prawnych i wielu regulacji, o których nie wiemy. Mam nadzieję, że ten krótki przewodniczek nieco pomoże.