Marek Popiel ochroniarz danych
Temat: czy to jest powierzenie?
Mam następujący dylemat:ZOZ podpisał ze szpitalem umowę, na podstawie której szpital ten będzie wykonywał badania diagnostyczne pacjentom ZOZu, a potem na przedstawiał miesięczne zestawienia wykonanych badań i fakturował ZOZ.
Fizycznie przekazywanie danych osobowych będzie odbywało się w 3 sytuacjach:
sytuacja nr 1 - pacjent zgłasza się do szpitala ze skierowaniem wystawionym przez zoz i na tej podstawie jest rejestrowany itd.
sytuacja nr 2 - szpital wydaje wynik badań pacjentowi (który z tym wynikiem powinien stawić się z powrotem
sytuacja nr 3 - szpital sporządza wykaz w którym jest lista pacjentów (z danymi identyfikującymi) oraz nazwa badania (wykaz jest podstawą do wystawienia faktury, której wysokość zależy od ilości i rodzaju wykonanych badań) i przesyła ten wykaz wraz z fakturą do ZOZu
Mój dylemat polega na tym, że do faktury na wykonywanie badań ZOZ zaproponował umowę powierzenia,
a ja nie jestem przekonany, że w tym przypadku powierzenie jest dobrym rozwiązaniem.
W sytuacjach 1 i 2 dane są przekazywane pomiędzy pacjentem a szpitalem i to, że skierowanie wystawił ZOZ jest moim zdaniem sprawą drugorzędną, szpital ma prawo przetwarzać dane pacjentów, którzy się do niego zgłaszają i nie potrzebuje na to dodatkowego uprawomocnienia w postaci powierzenia od zlecających badania.
Dodam, że dane pacjentów zgłaszających się ze skierowaniem ZUZu są wpisywane do ogólnego zbioru pacjentów szpitala, a więc nie ma osobnego zbioru, osobnych upoważnień itd.
Sytuacja nr 3 - przekazywanie danych w związku z rozliczeniami pomiędzy ZOZem i szpitalem można podciągnąć moim zdaniem na uzasadnione udostępnianie danych pomiędzy dwoma administratorami danych na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług.
Trzeba tu zauważyć, że oba podmioty nawet bez przekazywania danych w ramach rozliczeń i tak posiadają dane pacjenta oraz informacje o tym jakie badanie mu zlecono. Wykaz jest de facto wyłącznie potwierdzeniem wykonania tych badań w raportowanym okresie czasu.
Nad rozstrzygnięciem dylematu zastanawiam się od dłuższego czasu.
Dogrzebałem się m.in opinii Piotra Glena, który w książce pt. Ochrona danych medycznych i osobowych pacjenta (praca zbiorowa) stwierdza, że w takich sytuacjach można (ale nie napisał, że bezwzględnie trzeba) zastosować powierzenie.
Nie jestem przekonany, że w moim przypadku ma to sens, zwłaszcza, że tak jak napisałem dane pacjentów są wpisywane do zbioru danych administratora (fizycznie są w tej samej bazie danych co dane pozostałych pacjentów) i nie da się wydzielić tego podzbioru w celu zapewnienia osobnej kontroli (dostępu, zabezpieczeń itp.) nad nimi.
Jeżeli komuś chciało się przebić przez ten długaśny opis powyżej - będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie na ten temat.