Leszek K.

Leszek K. Zarządzanie
bezpieczeństwem
informacji. Dane
osobowe.

Temat: cesja wierzytelności ("sprzedaż" długu) a dane osobowe

Dopuszczalność zamiany wierzyciela w drodze umowy przelewu wierzytelności uregulowana jest w art. 508 § 1 Kodeksu cywilnego, w którym określono, że „wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania”.

Celem i skutkiem takiej czynności jest przejście wierzytelności (długu) na jego nabywcę (nowego wierzyciela). W wyniku przelewu przechodzi na nabywcę ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi (np. w przypadku przelewu zaległej raty składki przechodzi uprawnienie do żądania jej zapłaty). Dotychczasowy wierzyciel zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązanego, jaki wiązał go z dłużnikiem. Wierzytelność przechodzi na nabywcę w takim stanie, w jakim była ona w chwili zawarcia umowy o przelew, a więc ze wszystkimi związanymi z nią prawami i brakami (np. przedawnieniem).

To moim zdaniem oznacza, że cesjonariusz, ten na którego przelało się wierzytelność, staje się także administratorem danych.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jak to w praktyce się dzieje?