Iwona G.

Iwona G. Główny specjalista w
Wydziale Zamówień
Publicznych

Temat: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE

Mam do was pytanie.
W dniu 20 sierpnia br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniająca dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE (Dz. Urz. UE L 216 z 20.8.2009, str. 76).
co zatem zrobić? Czy nadal powoływać się na dyrektywy 17 i 18 z 2004 ? Czy na nową 81/2009?
Art. 5 ust. 1 PZP powołuje się na Dyrektywy z 2004r.
Jak się do tego odnieść?
Czyżby nasz rodzimy ustawodawca nie pomyślał o tym, że i Dyrektywy Parlamentu Europejskiego mogą zostać zmienione?
Czy powoływać sie na stare Dyrektywy gdy obowiązuje nowa?
Marcin Ludziejewski

Marcin Ludziejewski Zamówienia publiczne
- praktyk,
szkoleniowiec i
hobbysta zp

Temat: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE

Nowa obowiązuje w ograniczonym zakresie ("niektóre zamówienia", "instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa"). Poza tym ta Dyrektywa zmienia a nie uchyla czy zastępuje "stare" i dlatego cały czas obowiązują stare. Pzdr. ML
Iwona G.

Iwona G. Główny specjalista w
Wydziale Zamówień
Publicznych

Temat: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE

Już skonsultowałam sie z radcą prawnym. Dzięki:)

konto usunięte

Temat: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE

W ustawodawstwie unijnym nie ma czegoś takieg jak tekst jednolity, co powoduje, że materia uregulowana w jednym akcie - X, który zostaje następnie zmieniony (ale nie uchylony!) przez akt Y, obowiązuje nadal razem z nowym aktem. Powoduje to trochę zamieszania, ale da się z tym żyć;). Występują i takie anomalie, że obowiązuje np. załącznik do dyrektywy, która już straciła moc.

Nasz ustawodawca musi natomiast pomyśleć jak i do kiedy implementować nową dyrektywę do ustawodawstwa krajowego. Pamiętajmy, że dyrektywy nie są bezpośrednio stosowane i nie wiążą podmiotów prywatnych. To na państwie członkowskim ciąży obowiązek ich terminowego i pełnego wdrożenia, najczęściej do ustawy. Swoją drogą dyraktywy 17 i 18 do dziś nie zostały w pełni i prawidłowo implementowane, pomimo kilkukrotnych zmian PZP.

I NAJWAZNIEJSZE !!!! - Termin transpozycji dyrektywy 2009/81/WE upływa w dniu 21 SIERPNIA 2011 roku. Oznacza to, że do tego czasu Sejm ma czas na zmianę PZP pod kątem nowej dyrektywy.

Pozdrawiam,
MCH

konto usunięte

Temat: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE

Nie są to znowu aż takie anomalie- w tej chwili obowiązuje część rozporządzeń do starej ustawy o służbie cywilnej a ustawa się już zmieniła i wydano tylko część nowych rozporządzeń ;). A o stosowanie nowej dyrektywy na razie martwić się nie musimy -przecież dyrektywy nie obowiązują wprost a trzeba je do porządku prawnego odpowiednio wprowadzić. Więc na razie czekajmy na ruch ustawodawcy...

konto usunięte

Temat: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE

Bartłomiej Szpilarski:
Nie są to znowu aż takie anomalie- w tej chwili obowiązuje część rozporządzeń do starej ustawy o służbie cywilnej a ustawa się już zmieniła i wydano tylko część nowych rozporządzeń ;).

Ale ja pisałem o aktach normatywnych wydawanych przez instytucje WE. Anomalią jest stan taki, w którym uchyla się formalnie, w sposób wyraźny dyrektywę wraz z załącznikami(np. d. 88/361 z chwilą wejścia w życie Traktatu z Maastricht), a w obrocie prawnym do dziś stosowany jest załącznik (j.w. Nomenklatura przepływów kapitału) zarówno przez ustawodawcę WE, ETS, obrót "komercyjny".

Natomiast stosowanie "starych" rozporządzeń wykonawczych do "nowych" ustaw jest powszechną praktyką, chyba że nie pozwala na to jakaś reguła kolizyjna.

Następna dyskusja:

aktualna Dyrektywa 2004/18/WE




Wyślij zaproszenie do