konto usunięte

Temat: Warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich - prowadzą...

Warsztaty tradycyjnych pieśni ukraińskich

 prowadzą Yuriy Pastushenko i Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko
28-29 maja

Żyjąc w mieście, nauczyliśmy się ograniczać nasze pole dźwiękowe do minimum - muzyki słuchamy przez słuchawki, rozmawiamy na granicy szeptu, jeżeli śpiewamy to tak cicho, że często sami nie znamy naturalnej barwy własnego głosu. A głos jest jedną z najbogatszych form ekspresji pozawerbalnej, dlatego watro poznać jego możliwości i nauczyć się je wykorzystywać.

Nauka technik emisyjnych i rozwijanie umiejętności wokalnych jest nie tylko sposobem na udoskonalenie jednego z podstawowych narzędzi komunikacyjnych jakim jest głos, ale także przyjemnym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu, oraz odkrywania własnych możliwości i indywidualnych form ekspresji. Uczestnictwo w warsztatach będzi również doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy o otaczających nas zjawiskach z dziedziny kultury i sztuki.

W programie warsztatów:
Nauka pieśni lirycznych i obrzędowych (kupalskie, rusalne, letnie) z Polesia, Kijowszczyzny, Centralnej i Lewobrzeżnej Ukrainy, poznanie i doskonalenie technik emisyjnych. Pogłębienie wrażliwości muzycznej I zdobywanie podstawowych informacji antropologicznych dotyczących poszczególnych utworów.

W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby początkujące, jak i kontynuujące swoją przygodą z głosem i śpiewem.

Przygotowanie muzyczne nie jest wymagane.

Yuriy Pastushenko – etnomuzykolog, absolwent Katedry Muzykologii Państwowego Instytutu Kultury w Kijowie, członek kijowskiego zespołu “Drewo”, zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i wykonywaniem ukraińskiej muzyki tradycyjnej, organizuje ekspedycje etnograficzne. Prowadzi działalność koncertową (Ukraina, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Uzbekistan) I dydaktyczną; Stypendysta Gaude Polonia.

Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko – filolog niderlandzki, uczestnik licznych ekspedycji badawczych w Polsce i na Ukrainie, członkini zespołu “Krzaki”. Badaniem i wykonywaniem muzyki tradycyjnej zajmuje się od 1999 roku. Aktualnie zajmuje się tradycją wokalną polskich reemigrantów z Bośni na terenie Dolnego Śląska i mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Cena: 220 zł/8 godzin nauki śpiewu
Adres: ul. Gałczyńskiego 5 (metro Centrum), Warszawa
Zapisy i informacja: szumimi@tlen.pl; 504 79 27 35, http://szumimi.pl