Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Liberatura czyli literatura  totalna

Korporacja Ha!art oraz Księgarnia Bookarest zapraszają na spotkanie "LIBERATURA czyli literatura totalna. O unikatowej serii wydawniczej Korporacji Ha!art". Udział wezmą: Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer (redaktorzy serii) oraz Dorota Niedziałkowska i Dariusz Pachocki (redaktorzy "Arwa" Stanisława Czycza).

Spotkanie, które poprowadzi Joanna Roszak, odbędzie się 9 maja (piątek) o godz. 18:00 w Księgarnii Bookarest /Stary Browar, Dziedziniec Sztuki/ w Poznaniu.

Wstęp wolny

Liberatura to nowy gatunek literacki, w którym tekst i materialna przestrzeń książki (łac. liber) stanowią integralną całość. Od 2003 r. książki tego typu wydaje krakowski Ha!art w ramach oryginalnej, wyjątkowej na naszym rynku serii wydawniczej „Liberatura” pod redakcją Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera.

Najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą "Liberaturę" od innych serii wydawniczych, jest brak jednolitej szaty graficznej. Wynika to z samej istoty dzieła liberackiego, w którym szata graficzna nie pełni roli zwykłego ozdobnika, lecz stanowi zaprojektowaną przez autora integralną część utworu. Bowiem liberatura to taki typ literatury, w którym książka traci status neutralnego nośnika tekstu – w utworze liberackim słowo tworzy z przestrzenią zapisu nierozerwalną całość, co nadaje dziełu totalny charakter. Znaczący jest więc nie tylko tekst, ale również kształt i budowa tomu, jego format, objętość, układ strony, wielkość i krój czcionek, wreszcie wszelkie elementy graficzne.

Ideę liberatury jako odrębnego rodzaju literackiego wysunął w 1999 r. Zenon Fajfer a pierwszym utworem określanym tym mianem był trójksiąg "Oka-leczenie" autorstwa Fajfera i Katarzyny Bazarnik. Jednak utwory o podobnych cechach znane były już wcześniej: "Tristram Shandy" L. Sterne’a, iluminowane poematy W. Blake’a, "Rzut kośćmi" S. Mallarmégo, "Finnegans Wake" J. Joyce’a, "Cent mille milliards de poèmes" R. Queneau, czy praktycznie cała twórczość B. S. Johnsona – to tylko niektóre przykłady.

Dzięki serii "Liberatura" będzie można zapoznać się z tą bogatą, lecz wciąż jeszcze mało znaną tradycją. W najbliższych latach planowana jest publikacja zarówno najwybitniejszych dzieł liberatury światowej, jak i utworów polskich, istniejących tylko w wersjach prototypowych lub w niewielkiej ilości egzemplarzy.ik