Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pierwsze zasiedlenie (podejście II)

Właśnie wpadł mi w ręce wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 1581/10), w którym Sąd uznał, że jednak nie doszło do wadliwej implementacji kryterium pierwszego zasiedlenia.

fragment uzasadnienia:
"Niezależnie jednak od powyższego - w ocenie sądu orzekającego - nie doszło na gruncie prawa krajowego do wadliwej, sprzecznej z przepisami prawa wspólnotowego implementacji kryterium " pierwszego zasiedlenia". Stosownie do art. 12 ust. 2 zdanie drugie Dyrektywy państwa członkowskie mogą określić szczegółowe zasady stosowania kryterium, o którym mowa w ust. l lit. a (dostawa budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem), do przebudowy budynków oraz zdefiniować pojęcie "gruntu związanego z budynkiem". Dyrektywa daje zatem państwom członkowskim prawo określenia własnych zasad dotyczących opodatkowania dostawy budynków i budowli po ich przebudowie, a co za tym idzie również możliwość definiowania pojęcia "pierwsze zasiedlenie". Te szczegółowe zasady nie mogą rzecz jasna kreować fundamentalnych zmian w jego merytorycznej pojemności, jednakże niewątpliwie pozostawiają państwom sporą dozę swobody w zakresie jego kształtowania. Dyrektywa wszak pozwala na określenie szczegółowych "zasad" stosowania kryterium pierwszego zasiedlenia , a zatem czegoś zdecydowanie więcej niż tylko parametrów paratechnicznych czy formalnoprawnych".

Sąd jednka popełnił w mojej ocenie istotny błąd w argumentacji uznając: "Dyrektywa daje zatem państwom członkowskim prawo określenia własnych zasad dotyczących opodatkowania dostawy budynków i budowli po ich przebudowie, a co za tym idzie również możliwość definiowania pojęcia "pierwsze zasiedlenie".

Możliwość określenia szczegółowych zasad stosowania kryterium z ust. 1 lit.a) nie oznacza wcale możliwości kształtowania pojęcia "pierwsze zasiedlenie".
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Pierwsze zasiedlenie (podejście II)

Nie? A mamy w dyrektywie definicję pierwszego zasiedlenia?

Temat: Pierwsze zasiedlenie (podejście II)

Coś na kształt definicji jednak jest - skoro zostało wskazane co pierwszym zasiedleniem nie jest, to dookreśla nam to zakres tego pojęcia.

Zresztą z faktu, że coś nie zostało wprost zdefiniowane jeszcze nie wynika, że każde Państwo członkowskie może sobie dowolnie kształtować zakres pojęcia - takie założenie przeczy celowi Dyrektywy, a ten zawsze trzeba brać pod uwagę.

Ponadto prawodawca unijny wyraźnie wprowadza dwie odmienne kategorie "szczegółowe zasady stosowania kryterium" oraz "zdefiniować pojęcie".

Moim zdaniem jest więc jasne, że określenie zasad stosowania, jest czym innym niż zdefiniowanie pojęcia/określenie zakresu pojęcia.

Następna dyskusja:

Pierwsze zasiedlenie - stan...




Wyślij zaproszenie do