Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: Pierwsze zasiedlenie (podejście II)
Właśnie wpadł mi w ręce wyrok WSA w Krakowie (I SA/Kr 1581/10), w którym Sąd uznał, że jednak nie doszło do wadliwej implementacji kryterium pierwszego zasiedlenia.fragment uzasadnienia:
"Niezależnie jednak od powyższego - w ocenie sądu orzekającego - nie doszło na gruncie prawa krajowego do wadliwej, sprzecznej z przepisami prawa wspólnotowego implementacji kryterium " pierwszego zasiedlenia". Stosownie do art. 12 ust. 2 zdanie drugie Dyrektywy państwa członkowskie mogą określić szczegółowe zasady stosowania kryterium, o którym mowa w ust. l lit. a (dostawa budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu, przed pierwszym zasiedleniem), do przebudowy budynków oraz zdefiniować pojęcie "gruntu związanego z budynkiem". Dyrektywa daje zatem państwom członkowskim prawo określenia własnych zasad dotyczących opodatkowania dostawy budynków i budowli po ich przebudowie, a co za tym idzie również możliwość definiowania pojęcia "pierwsze zasiedlenie". Te szczegółowe zasady nie mogą rzecz jasna kreować fundamentalnych zmian w jego merytorycznej pojemności, jednakże niewątpliwie pozostawiają państwom sporą dozę swobody w zakresie jego kształtowania. Dyrektywa wszak pozwala na określenie szczegółowych "zasad" stosowania kryterium pierwszego zasiedlenia , a zatem czegoś zdecydowanie więcej niż tylko parametrów paratechnicznych czy formalnoprawnych".
Sąd jednka popełnił w mojej ocenie istotny błąd w argumentacji uznając: "Dyrektywa daje zatem państwom członkowskim prawo określenia własnych zasad dotyczących opodatkowania dostawy budynków i budowli po ich przebudowie, a co za tym idzie również możliwość definiowania pojęcia "pierwsze zasiedlenie".
Możliwość określenia szczegółowych zasad stosowania kryterium z ust. 1 lit.a) nie oznacza wcale możliwości kształtowania pojęcia "pierwsze zasiedlenie".