Temat: buddyzm a buddyzm tybetański - jakieś różnice?
Przyznaję, że przeczytałem posty dość pobieżnie. Nie mniej uważam, ze pytanie było niewłaściwie postawione. Brzmi ono tak jak byśmy zapytali:
,„Jaka jest różnica miedzy samochodem a samochodem marki mercedes”
Pytanie „ buddyzm a buddyzm tybetański-jakieś różnice” jest co najmniej dziwne.
1. Sugeruje, że istnieje jakiś buddyzm i coś takiego jak "buddyzm tybetański".
2. Nie da się wyodrębnić czegoś takiego jak tzw. „buddyzm tybetański”. Użycie terminu "buddyzm tybetański" jest swego rodzaju nadmiernym uproszczeniem tematu.
3.Możemy mówić o różnicach jedynie w kontekście porównywania poszczególnych szkół. Natomiast nie jest możliwe podanie różnic między tzw. buddyzmem a tzw. buddyzmem tybetańskim. Bo jak mówi powiedzenie "Nie można porównywać czegoś czego nie ma z czymś co nie istnieje". Niemniej domyślam się, że chodzi o porównanie buddyzmu z Indii z szeroko pojętym "buddyzmem tybetańskim".
Buddyzm nie jest jednolitym tworem już po parinirwanie Buddy pojawiły się pierwsze schizmy. Podobnie jest z tak zwanym „buddyzmem tybetańskim”. W istocie mamy do czynienia z wieloma szkołami, każda z nich ma swoją linię przekazu, specyficzne dla siebie rytuały itd. Przy czym trzeba pamiętać, że za wyjątkiem buddyjskiej szkoły Bon. Wszystkie pozostałe szkoły tzw. „buddyzmu tybetańskiego” oparte są na naukach, jakie przywędrowały do Tybetu z Indii. Dlatego nadmiernym uproszczeniem jest stawianie tzw. „buddyzmu tybetańskiego” w opozycji do buddyzmu pochodzącego z Indii. Podstawowe nauki są takie same np.
- Cztery prawdy szlachetnych
- Ośmioraka ścieżka
- 12 ogniw współzależnego powstawania i wiele, wiele innych nauk głównie związanych z wadżrajaną, która tworzy ezoteryczną część mahajany. Tutaj możemy doszukać się pewnych różnic. Otóż w Tybecie wzbogacono ezoteryczny aspekt buddyjskiej praktyki o elementy lokalnych praktyk, wprowadzono kult lokalnych bóstw itp.
paweł włodarczyk edytował(a) ten post dnia 22.03.09 o godzinie 19:50