konto usunięte
Temat: 10 przykazań tanich lotów
Wszyscy o nich mówią, a mało kto rzeczywiście je widział – chodzi oczywiście o tanie bilety lotnicze! I choć pozornie polowanie na naprawdę tani bilet to sztuka, w rzeczywistości wystarczy trochę elastyczności, uporu i wiedzy, by znacznie zwiększyć szanse na powodzenie w tej kwestii.1. Elastyczność
Nie masz szans na tanie bilety lotnicze, jeśli upierasz się, by lecieć w jeden, konkretny dzień i żaden inny termin nie wchodzi w grę. Twoje szanse dodatkowo maleją, jeśli koniecznie chcesz się dostać z jednego konkretnego lotniska na inne, również dokładnie określone. Wtedy po prostu skazany jesteś na to, by zapłacić każdą cenę temu, kto zaoferuje takie połączenie, jakiego wymagasz. Jeśli jednak jesteś elastyczny twoje szanse na korzystną cenę rosną, szczególnie wtedy, gdy nie upierasz się ani przy terminie ani przy dokładnie określonych destynacjach. Czasem dzień różnicy w dacie wylotu lub przylotu, inne lotnisko w tym samym mieście (na którym tani przewoźnik ma swoją bazę) pozwala zaoszczędzić setki złotych. Coraz bardziej nowoczesne wyszukiwarki biletów pozwalają ponadto przeglądać oferty lotów dla dat odległych o kilka dni od podanych w Twoim zapytaniu. W serwisie Tanie-Loty.com.pl można sprawdzać ceny lotów z dokładnością +/- 3 dni, co daje najbardziej optymalną cenę z całego tygodnia zarówno dla wylotu, jak i dla lotu powrotnego.
2. Wybór lotniska
Sprawa wydaje się prosta – przecież najłatwiej jest dotrzeć do portu najbliższego naszemu miejscu zamieszkania. Jednak nie zawsze jest to najtańsze wyjście! Warto zorientować się, które lotniska zarówno w kraju wylotu, jak i w docelowym obsługiwane są przez tanie linie lotnicze. Ewentualnie skorzystać z usług najbardziej popularnych portów lotniczych. Konkurencja jest tam duża, więc i ceny biletów są niższe. Dobrze jest też porównać oferty lotnisk, które położone są stosunkowo niedaleko od siebie. Tani przewoźnicy kursują przede wszystkich z mniejszych, regionalnych baz. W zależności od kierunku, w jakim się udajemy, ceny biletów na loty z Łodzi i z mogą się różnić nawet o kilkaset złotych od tych z Warszawy, Wrocławia czy Katowic. Nawet po zsumowaniu wydatków na dojazd czy parking może się okazać, że wylot z bardziej oddalonego lotniska będzie dla nas bardziej opłacalny.
3. Odpowiednie wyprzedzenie
Poza elastycznością terminów i odpowiednim wyborem lotnisk, kluczowe znaczenie ma rezerwacja biletów z odpowiednim wyprzedzeniem. Miłośnicy tanich biletów wiedzą o tym, dlatego też atrakcyjnych ofert szukają nawet pół roku wcześniej. Prawda jest jednak taka, że tak długi czas potrzebny może być jedynie przy rezerwacji biletów w szczególnie popularnych terminach, zwłaszcza w Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Wszystkich Świętych i Sylwestra. Dla wszelakich innych dat optymalnym czasem na poszukiwanie tanich biletów są 2-3 miesiące. Mniej więcej na tyle wcześniej przewoźnicy wprowadzają swoje promocje. Poza tym , przy takim wyprzedzeniu nawet bez specjalnych obniżek bilety lotnicze są tanie, bo ich pula nie jest jeszcze wyprzedana. Przy krótszym niż miesiąc okresie pomiędzy rezerwacją a wylotem, nie ma co liczyć na naprawdę atrakcyjne oferty, ponieważ wtedy rezerwują bilety ci, którzy lecą z konieczności.
4. Opłaty dodatkowe, zaokrąglenia, kary finansowe
Przyzwyczajeni do niskich cen biletów pasażerowie niechętnie zgadzają się na podwyżki, niestety ceny paliwa lotniczego nieustannie rosną, linie muszą kupować nowoczesne i oszczędne samoloty, co pochłania ogromne sumy pieniędzy. Na dodatek lotniska i firmy obsługujące płatności także chcą maksymalizować swoje zyski. Niestety to wszystko odbywa się kosztem pasażerów i to właśnie oni ponoszą w końcu wszystkie koszty. Niestety wygląda to najczęściej tak, że cena biletu pozostaje niska, a rosną tzw. "koszty dodatkowe". Wymagania linii lotniczych wobec pasażerów są coraz bardziej wyśrubowane, a ich niedopełnienie obarczone jest bardzo wysokimi opłatami karnymi. Toteż coraz częściej sam bilet to niewielka kwota wobec całości kosztów, jakie musi ponieść podróżnik kupujący bilet lotniczy. Najważniejsi niskokosztowi przewoźnicy w Europie, czyli Ryanair i Wizz Air przodują nie tylko w niskich cenach biletów, lecz niestety także w dodatkowych i karnych opłatach nakładanych na klientów. Płaci się za wszystko: od płatności kartą, po odprawę online i bagaże, do tego ceny biletów są podstępnie zaokrąglane (oczywiście w górę), a każde niedopełnienie wymagań jest karane dotkliwymi grzywnami. Kupując więc tanie bilety lotnicze należy koniecznie zwracać uwagę na dodatkowe dopłaty, jakich wymaga przewoźnik, ponieważ w dużej części to one decydują obecnie o rzeczywistej cenie przelotu.
5. Porównywarki i serwisy rezerwacyjne
Serwisy specjalizujące się w rezerwacji biletów lotniczych to zawsze dobre rozwiązanie dla oszczędnego podróżnika. Nie dość, że oferują najlepsze dostępne oferty, ponieważ od tego zależy ich przetrwanie na rynku, to jeszcze automatycznie zestawiają najlepsze aktualne połączenia, kompilując tym samym możliwie najtańszy przelot. W przeciwieństwie do większości linii lotniczych, serwisy rezerwacyjne oferują obsługę w języku polskim, co jest szczególnie ważne w momencie wystąpienia jakichkolwiek problemów z rezerwacją. Niektóre serwisy proponują interesujące narzędzia, pomagające wyszukiwać okazje. Bez problemu można tam również otrzymać np. fakturę VAT za przelot. Poza tym dla początkujących globtroterów bardziej rozbudowane serwisy rezerwacyjne to potężna baza wiedzy o lataniu, pozwalająca bezstresowo przygotować się do pierwszej wizyty na lotnisku i na pokładzie samolotu. Przy rezerwacji lotu wieloodcinkowego, albo z przesiadkami, prowizję klient płaci tylko raz (rezerwując loty podczas jednej transakcji) zamiast za każdy z biletów osobno, co daje oczywiste oszczędności. Dodatkowo na specjalne traktowanie w serwisach rezerwacyjnych liczyć mogą grupy zorganizowane - lecąc w większym gronie warto wziąć to pod uwagę.
6. Z bagażem podręcznym
Latanie z bagażem podręcznym wielu turystom wydaje się niewykonalne – jednak dla połączeń realizowanych przez niskokosztowych przewoźników jest to jedyne wyjście, by nie płacić "haraczu" za bagaż rejestrowany lub nadbagaż. Generalnie mistrzowie pakowania potrafią w torbie podręcznej zabrać niezbędne wyposażenie na kilka tygodni podróży. Jedynym niezaprzeczalnym plusem używania bagażu podręcznego jest to, że nasze walizki z pewnością dolecą na miejsce z nami, co w wypadku bagażu rejestrowanego nie jest już takie pewne... Przed wyjazdem koniecznie zapoznać się należy z przepisami dotyczącymi wnoszenia różnych przedmiotów na pokład samolotu. Niedopełnienie tych wymagań skutkować będzie pośpiesznym pozdywaniem się niedopuszczalnych rzeczy na lotnisku lub dopłatą astronomicznek kwoty, by móc dostać się na pokład.
7. Promocje, wyprzedaże
Promocja to ulubione słowo miłośników tanich podróży. Niestety prawda jest taka, że tanich biletów nie ma nigdy w puli zbyt wiele. Poza tym na dłuższych trasach często nie ma ich w ogóle. Dlatego też, jeśli naprawdę zależy nam na tanim podróżowaniu samolotem, warto trzymać rękę na pulsie i śledzić zarówno promocje i wyprzedaże organizowane przez linie lotnicze, jak i oferty first- lub last minute w biurach podróży.
8. Kilka wariantów
Naprawdę tanie bilety lotnicze to kwestia tak samo szczęścia, co wiedzy i odpowiedniej elastyczności. Dlatego też warto zawczasu przygotować sobie listę co najmniej 3-5 miast, a najlepiej krajów, które nas interesują. Wtedy pole manewru w sferze tanich biletów będzie większe i z pewnością uda się w oszczędny sposób dostać przynajmniej do jednego z preferowanych miejsc w dogodnym dla nas terminie.
9. Środek tygodnia
Loty są najtańsze w środku tygodnia, ich cena rośnie bezpośrednio przed weekendem oraz zaraz po jego zakończeniu. Często bowiem ludzie podróżujący w celach turystycznych, wybierają właśnie takie, kilkudniowe wypady. Najtańsze bilety kupić można w środy, czasem także we wtorki, czwartki i niedziele. Nieco inaczej sprawa ma się z trasami, na których loty nie odbywają się codziennie albo takimi, które obsługiwane są na zmianę przez taniego i regularnego przewoźnika. Wtedy tanie bilety obowiązują na loty obsługiwane przez konkretną linię lotniczą, niezależnie od ich terminu.
10. "Transport kombinowany"
Czasem tzw. "połączenia kombinowane" czy też wieloetapowe to jedyne wyjście by lecieć taniej. Bezpośrednie loty na danej trasie mogą być obsługiwane np. tylko przez regularne linie lotnicze (np. gdy kierunek w kraju wylotu nie jest szczególnie popularny). Zawsze trzeba jednak pamiętać, że podróż kombinowana wiąże się ze stratą czasu, ponieważ na każdym z lotnisk po drodze trzeba zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny pomiędzy lotami na przesiadkę. Czasem tego typu połączenia związane są również z wielogodzinnym oczekiwaniem. Większość systemów rezerwacyjnych ma ograniczenie dotyczące czasu na przesiadkę i nie wyświetla ofert, gdzie czas spędzany na lotnisku wynosi powyżej 12 lub 24 godzin. Dlatego też samodzielnie wyszukiwane oferty mogę okazać się tańsze, jednak cała podróż trwa wówczas znacznie dłużej.
Nie ma się co oszukiwać – wyszukiwanie tanich ofert to zajęcie dla ludzi cierpliwych i zdeterminowanych, ponieważ poszukiwania mogą trochę potrwać. Jednak korzyści płynących z tych "łowów" jest naprawdę wiele, co po raz kolejny potwierdza starą prawdę, że w każde interesujące przedsięwzięcie zainwestować należy albo czas albo pieniądze.
Tanie bilety lotnicze i różne metody ich zdobywania to temat-rzeka. Dlatego też w kolejnym artykule powrócimy do tego zagadnienia, prezentując tym razem najbardziej oryginalne sposoby rezerwację tanich lotów, szczególnie korzystne przy dalekich lub częstych przelotach.
By http://www.tanie-loty.com.pl/10-przykazan-tanich-lotow...