Temat: Co się zmieni /skomplikuje od strony prawnej w...
Bardzo Wam wszystkim (Anastazji,Siergiejowi i Adamowi)dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi.W międzyczasie ja rownież zasięgnęłam dodatkowych informacji na ten temat w internecie.TO WSZYSTKO NIE JEST TAKIE PROSTE,BO:
- do tej pory (grudzień 2007)obowiązywała od dnia 1 października 2003 roku.tzw "Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej
a Rządem Republiki Białorusi o ruchu osobowym".Jestem pewna,że w związku z wejściem Polski do Schengen,TREŚCI TEJ UMOWY BĘDĄ ZNOWELIZOWANE. (A do tej pory obowiązywały następujące przepisy:
Artykuł 4
"Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający ważne dokumenty podróży stwierdzające tożsamość i wizy państw członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, Mongolii, Chińskiej Republiki Ludowej lub zezwolenie na czasowe lub stałe zamieszkiwanie w tych państwach, podróżują tranzytem przez terytorium Republiki Białorusi do państwa docelowego oraz z powrotem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wiz tranzytowych Republiki Białorusi").
Zaczerpnięto z :
http://www.msz.gov.pl/files/docs/Bialorus.doc
- na stronie:
http://www.travelforum.pl/mini-przewodnik-po-bia-orusi...
"Białoruski MSZ zapowiada adekwatną odpowiedź na podniesienie przez Polskę opłat wizowych dla Białorusinów z powodu przystąpienia do strefy Schengen. Dziś jednokrotna polska wiza kosztuje Białorusina 5 euro, a wielokrotna - 24 euro. Od 1 listopada wielokrotna wiza ma podobno kosztować 60 euro. - Zwiększenie cen wiz do 60 euro będzie dotyczyło nie tylko większości Białorusinów, ale i Polaków. Zgodnie z międzynarodową praktyką Białoruś będzie zmuszona podjąć adekwatne kroki - oświadczył Andrej Popau, rzecznik MSZ. Oznacza to, że Białoruś zamierza w taki sam sposób zwiększyć cenę za wizę dla Polaków".
PONADTO:(
http://www.spedycje.pl/konfitury/7720/coraz_blizej_do_...
Nowe zasady wwożenia bagażu
22 grudnia 2007 roku na Białorusi wejdzie w życie nowy kodeks celny, który zmieni zasady wwożenia bagażu.
1) W wyniku zmian zmniejszona zostanie norma wagowa na mienie osobiste wwożone bez cła z 50 do 35 kg, wraz z bagażem podręcznym. Za każdy kilogram ponad normę pasażerowie zapłacą cło w wysokości 2 euro za kg. Każdy pasażer z USA i Kanady będzie musiał płacić cło za każdy ponadnormatywny kilogram, co oznacza, że teoretycznie każdy pasażer z tych kierunków będzie musiał zapłacić cło za 16 kg.
2) Norma na wwóz bez cła alkoholu zwiększy się z 1 do 2 litrów na osobę, z tym, że zabroniony jest całkowicie wwóz alkoholu w ilości ponad 5 litrów na osobę.
3) Nie będzie ograniczeń na wwóz piwa z zawartością alkoholu do 7%.
4) Nie będzie cła na wwóz odkurzacza, wideoaparatury.
5) Wprowadzone będzie obowiązkowe cło na wwożone części samochodowe, niezależnie od ich ilości.
http://www.spedycje.pl/konfitury/7720/coraz_blizej_do_...
- na stronie:
http://www.ukraine-poland.com/publicystyka/publicystyk...
zamieszczono informację następującej treści:
"Jedna wiza na minutę"
Złudzeniem jest myśl, że 600 tys. Ukraińców dostających dotychczas polskie wizy w ciągu roku otrzyma za kilka miesięcy automatycznie wizy długoterminowe. Mogą na nie liczyć jedynie ci, którzy będą chcieli legalnie pracować lub uczyć się w naszym kraju. Podjęcie pracy w Polsce jest bowiem pewną gwarancją, że nie będą chcieli przedostać się na teren innych państw Schengen. W praktyce nasi wschodni sąsiedzi będą musieli od 1 stycznia starać się przede wszystkim o zwykłe trzymiesięczne wizy schengeńskie.
Z powodów czysto technicznych będzie ich można wydać kilkakrotnie mniej niż dziś. W najbardziej obleganych placówkach polski konsul wydaje wizę mniej więcej w minutę. Przez ten czas ocenia wiarygodność dokumentów oraz sprawdza konto danej osoby w polskim systemie wizowym. Jeśli konto jest czyste, to z wizą nie ma problemów.
Od 1 stycznia konsul będzie musiał jednak nie tylko zbadać cel podróży, zaproszenie, polisę, to, czy kogoś stać na wyjazd, ale sprawdzić dane osoby w poszerzonym nową Unię systemie SIS (Schengen Information System). To gigantyczny serwer umieszczony w Strasburgu, gdzie gromadzone są dane policji i straży granicznej z wszystkich państw członkowskich grupy. Mimo prób rozbudowy system ciągle szwankuje i zawiesza się. Nawet najbardziej rozwiniętym państwom unijnym zdarza się dziś zawieszanie wydawania wiz z powodu awarii systemu SIS
Załóżmy jednak, że system działa, osoba ubiegająca się o wizę ma czyste konto, odpowiednie dochody i wszystkie dokumenty w porządku. W ramach Schengen procedura sprawdzająca trwa statystycznie ok. 10 min. Teoretycznie więc przy obecnej obsadzie w polskich konsulatach zamiast miliona wiz wydawanych rocznie Białorusinom, Rosjanom i Ukraińcom za kilka miesięcy będzie można ich wydać dziesięć razy mniej. MSZ obiecuje dodatkowe stanowiska obsługi i nowe etaty dla konsulów, ale w niektórych placówkach - choćby we Lwowie - nie ma na nie miejsca.
- na stronie(ostatnia modyfikacja tej strony miała miejsce dnia 27.11.2007):
http://www.udsc.gov.pl/Podróżowanie,w strefie,Schengen,449.html
Tu znalazłam ciekawe info,które zamieszczam w całości:
PODRÓŻOWANIE PO TERYTORIUM STREFY SCHENGEN PO DNIU PRZYSTĄPIENIA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DO TEJ STREFY
1. Informacja dotycząca wiz wydawanych przez konsulów polskich przed i po przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do strefy Schengen
Wizy polskie wydane przed dniem wejścia Polski do strefy Schengen nie staną się automatycznie wizami Schengen i nie będą upoważniały do poruszania się po całym obszarze Schengen, lecz jedynie po terytorium Polski.
Od dnia wejścia Polski do strefy Schengen, tj. od dnia 21 grudnia 2007 roku, konsulaty polskie będą wydawać wizy pobytowe jednolite (Schengen) o symbolu C, które będą uprawniały do wjazdu i pobytu na terytorium państw obszaru Schengen lub kilku pobytów następujących po sobie, trwających przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy w okresie 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego wjazdu na to terytorium.
Wystawiane przez konsulów polskich od 21 grudnia 2007 roku wizy pobytowe krajowe o symbolu D (wizy na okres pobytu dłuższy niż 90 dni) będą upoważniać do wjazdu i pobytu jedynie na terytorium Polski.
Wystawiane od 21 grudnia 2007 roku przez konsulów polskich wizy pobytowe jednolite (Schengen) o symbolu C z ograniczoną ważnością terytorialną, nie będą uprawniały do poruszania się po całym obszarze Schengen, lecz jedynie po terytorium Polski i ewentualnie innych, wskazanych w wizie państw członkowskich Schengen.
2. Możliwość podróżowania na podstawie zezwoleń pobytowych wydanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Jedną z konsekwencji wejścia Rzeczpospolitej Polskiej do strefy Schengen jest możliwość podróżowania i przebywania na terytorium obszaru Schengen przez obywateli krajów trzecich po całym terytorium obszaru Schengen bez konieczności posiadania wizy Schengen na podstawie zezwoleń pobytowych wydanych przez jedno z państw obszaru Schengen przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy, o ile jednocześnie spełnione są ogólne warunki wjazdu i pobytu na terytorium obszaru Schengen, tj. cudzoziemiec posiada ważny dokument podróży, potrafi uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz posiada wystarczające środki utrzymania lub możliwość ich uzyskania zgodnie z prawem, a także nie jest uważany za stanowiącego zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych żadnego z państw członkowskich, a w szczególności nie dokonano wobec niego na tej podstawie wpisu do celów odmowy wjazdu w krajowych bazach danych państw członkowskich (art. 21 ust. 1 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluxu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach (Dz. Urz.UE L 239 z 22.09.2000, str. 19 z późn. zm.).
W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej tytułami pobytowymi są:
- zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,
- zezwolenie na osiedlenie się,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE,
- zgoda na pobyt tolerowany,
- status uchodźcy.
Przekraczając granicę Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemiec posiadający jedno z w/w zezwoleń powinien posiadać ważną kartę pobytu, która jest dokumentem potwierdzającym posiadanie w Polsce tytułu pobytowego.
- z kolei na stronie:
http://www.odyssei.com/pl/questions/answers/218.html
przeczytałam następującą wypowiedź:
Wiza białoruska nie jest potrzebna, jeśli przejeżdżasz przez Rosję tranzytem - czyli jeśli posiadasz w paszporcie wizę mongolską, chińską etc. Jeżeli jedziesz tylko do Rosji, konieczna jest tranzytowa wiza białoruska - taką informację otrzymałem od pograniczników w Terespolu (ostrzegli mnie, że Białorusini zawracają z granicy i trzeba jechać do Białej Podlaskiej robić wizę ekspresową - kosztuje chyba 25 $).
WŁAŚNIE TA INFORMACJA UTWIERDZA MNIE W PRZEKONANIU,ŻE JADĄC DO ROSJI PRZEZ BIAŁORUŚ MUSZĘ MIEĆ ZE SOBĄ TRANZYTOWĄ WIZĘ BIAŁORUSKĄ!
(O tym mało mówi się i pisze - nie wiem dlaczego? Mam nadzieję,że ta sprawa będzie nagłośniona już wkrótce...).
Nie ukrywam,że ten problem poruszyłam dlatego,iż latem 2006 roku byłam świadkiem przykrego incydentu na granicy białoruskiej.W naszym wagonie jechała z Niemiec (a więc ze strefy Schengen)do Petersburga dziewczyna,której nie poinformowano o wymogu posiadania tranzytowej wizy białoruskiej.Sprawa wyszła na jaw przypadkiem,dopiero wtedy,gdy "prowodnica" ją o tę wizę zapytała (tuż przed kontrolą graniczną ze strony Białorusinów).I rzeczywiście,nie pomogły żadne tłumaczenia kierowane do "pograniczników" o niedoinformowaniu w konsulacie,nie było żadnego "zmiłuj się" ... i dziewczyna musiała wysiąść z pociągu.Do najbliższego punktu konsularnego było zbyt daleko,poza tym była już głucha noc, i ta dziewczyna zrezygnowała całkowicie z dalszej podróży do Rosji.Bardzo mi jej było szkoda...Piszę o tym dlatego,aby przestrzec innych przed podobnymi sytuacjami,zwłaszcza że po 21.12.2007 my też będziemy należeć do strefy Schengen.I pamiętajmy,że oprócz niewątpliwych plusów wynikających z tej przynależności, czekają nas rownież minusy,czy przykre niespodzianki (o których wspominałam powyżej),zwłaszcza kiedy będziemy udawać się na Wschód Europy.Najważniejsze według mnie jest to,aby być na czas doinformowanym/doinformowaną.ŻYCZĘ MIŁEJ PODRÓŻY! I pozdrawiam! (:-))
PS.Czy ktoś z Was witał Nowy Rok w Petersburgu? Podzielicie się swoimi wrażeniami?