Krzysztof Jan Osmenda

Krzysztof Jan Osmenda Licencjonowany
Zarządca
Nieruchomości

Temat: podział przedsiębiorstwa a tożsamość

W związku z zaleceniem podziału przedsiębiorstwa o charakterze miejskim nakazanym przez instancję kontrolującą - chciałbym rozwiać swoją wątpliwość - czy podział ten który nakazuje stworzenie spółki córki ze spółki z większościoweym kapitałem miasta - spółka córka będzie miała charakter miejski? Ważne to jest przy zakupie licecji Microsoft.

dziękuję z podpowiedzi :)
Paweł Sikora

Paweł Sikora senior associate,
Kubas, Kos,
Gałkowski - Adwokaci
sp. p....

Temat: podział przedsiębiorstwa a tożsamość

"o charakterze miejskim" to znaczy spółka tworzona przez JST zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej? Zakładam, że tak. I tutaj jest pewien problem :) O ile pamiętam to w przypadku powiatu i województwa to się twierdzi, że to na pewno musi być całkowity udział JST w spółce, a w przypadku gminy to wedle braku definicji "gminnej osoby prawnej" w SamGmU jest spór czy to ma być 100% czy udział większościowy dający władzę w spółce. Chyba raczej się przyjmuje, że to 100%. Ale mówię tak z pamięci, bo dawno nie miałem z tym do czynienia.

Pozdrawiam
Krzysztof Jan Osmenda

Krzysztof Jan Osmenda Licencjonowany
Zarządca
Nieruchomości

Temat: podział przedsiębiorstwa a tożsamość

Udział jest 100% i ta spółka z tym udziałem ma powołać do życia spółkę córkę która przejmie część jej zadań zdefiniowanych przez Ustawę.
Czyli w dalszym ciągu mówimy o podmiocie w charakterze publicznym?
Krzysztof Jan Osmenda

Krzysztof Jan Osmenda Licencjonowany
Zarządca
Nieruchomości

Temat: podział przedsiębiorstwa a tożsamość

Kategorie

A. Ponadnarodowe
B. Narodowe/Federalne
C. Regionalne/Stanowe/
D. Lokalne/Miejskie
E. Służba zdrowia
F. Inne organizacje rządowe

Wszelkie organizacje bezpośrednio odpowiedzialne przed uznanym na forum międzynarodowym Rządem danego kraju i ostatecznie przez ten Rząd kontrolowane.
Wszelkie organizacje powołane mocą ustawy do realizacji celów publicznych opisanych w stosownych aktach prawodawczych lub aktach założycielskich lub statutach tych organizacji (np. komisje statutowe, korporacje samorządowe, rządowe instytucje badawcze).

Jeśli organizacja należy do jednej z powyższych kategorii i nie jest organizacją non profit, do zakwalifikowania jej jako podmiotu uprawnionego konieczne będzie zastosowanie dodatkowych kryteriów oceny:

1.Czy przychody/zyski zasilają wyłącznie skarb państwa (czy trafiają także do prywatnych udziałowców/akcjonariuszy)?
2.Czy dana organizacja jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?
3.Czy organizacja jest finansowana w ponad 50% z budżetu państwa (tj. czy finansowanie z działalności gospodarczej stanowi mniej niż 50% jej finansowania)?

Jeśli odpowiedzi na wszystkie te pytania są twierdzące, organizację można zakwalifikować jako podmiot uprawniony. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest przecząca, organizacji nie można zakwalifikować jako podmiotu uprawnionego. Spółki należące do organów administracji publicznej, spółki Skarbu Państwa i organizacje podlegające administracji publicznej (zarówno te zarejestrowane, jak i te pozbawione osobowości prawnej) podejmujące działalność gospodarczą (np. w branży telekomunikacyjnej, bankowości czy transporcie) zasadniczo nie kwalifikują się jako podmioty uprawnione.Krzysztof OSMENDA edytował(a) ten post dnia 16.11.11 o godzinie 13:53

Temat: podział przedsiębiorstwa a tożsamość

Witam,
jeżeli spółka będzie wykonywać działania objęte sferą użyteczności publicznej, które to działania wcześniej wykonywała spółka córka, to będzie to również tzw. spółka miejska. Jeśli pojawił by nam się jakikolwiek udział sfery prywatnej sytaucja mogła by ulec zmianie.

Następna dyskusja:

Podział majątku w rozwodzie




Wyślij zaproszenie do