Temat: podział przedsiębiorstwa a tożsamość
Kategorie
A. Ponadnarodowe
B. Narodowe/Federalne
C. Regionalne/Stanowe/
D. Lokalne/Miejskie
E. Służba zdrowia
F. Inne organizacje rządowe
Wszelkie organizacje bezpośrednio odpowiedzialne przed uznanym na forum międzynarodowym Rządem danego kraju i ostatecznie przez ten Rząd kontrolowane.
Wszelkie organizacje powołane mocą ustawy do realizacji celów publicznych opisanych w stosownych aktach prawodawczych lub aktach założycielskich lub statutach tych organizacji (np. komisje statutowe, korporacje samorządowe, rządowe instytucje badawcze).
Jeśli organizacja należy do jednej z powyższych kategorii i nie jest organizacją non profit, do zakwalifikowania jej jako podmiotu uprawnionego konieczne będzie zastosowanie dodatkowych kryteriów oceny:
1.Czy przychody/zyski zasilają wyłącznie skarb państwa (czy trafiają także do prywatnych udziałowców/akcjonariuszy)?
2.Czy dana organizacja jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?
3.Czy organizacja jest finansowana w ponad 50% z budżetu państwa (tj. czy finansowanie z działalności gospodarczej stanowi mniej niż 50% jej finansowania)?
Jeśli odpowiedzi na wszystkie te pytania są twierdzące, organizację można zakwalifikować jako podmiot uprawniony. Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest przecząca, organizacji nie można zakwalifikować jako podmiotu uprawnionego. Spółki należące do organów administracji publicznej, spółki Skarbu Państwa i organizacje podlegające administracji publicznej (zarówno te zarejestrowane, jak i te pozbawione osobowości prawnej) podejmujące działalność gospodarczą (np. w branży telekomunikacyjnej, bankowości czy transporcie) zasadniczo nie kwalifikują się jako podmioty uprawnione.
Krzysztof OSMENDA edytował(a) ten post dnia 16.11.11 o godzinie 13:53