Andrzej Soliwoda HR Manager
Temat: Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę
W sumie nie miałem do tej pory możliwości uczestniczenia w fuzji lub przejęciu zakładu pracy, stąd będzie moje pytanie. W jednej materii ostatnio stwierdziłem, że czuję się "słaby". Nie umiałem rzeczowo odpowiedzieć na pytania dotyczące zapisów art. 23 kodeksu pracy dotyczących możliwości odejścia pracowników. Stąd chciałbym się nauczyć czegoś.Otoż chodzi mi o zapis "pracownik może, w terminie dwóch miesięcy, rozwiązać stosunek pracy za 7 dniowym uprzedzeniem. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie, powoduje skutki, jakie prawo pracy wiąże z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem."
I teraz kilka pytań:
1. Skoro mówimy o "7 dniach" a nie o "tygodniu" mamy na myśli 7 dni roboczych, prawda? Czy w tym wypadku 7 dni oznacza tydzień włącznie z weekendem? Co by było cos innego niż inne zapisy w kodeksie pracy.
2. "Skutki jak rozwiazanie przez pracodawcę za wypowiedzeniem" czy to oznacza, na przykład, jak pracownik ma 3 miesieczny okres wypowiedzenia, że znika z zakładu po 7 dniach a pracodawca jest zobowiazany do wypłaty wynagrodzenia za cały okres 3 miesiecy? Oczywiście podejzewam, że wynagrodzenie to należy wypłacić w momecie odejscia pracownika, czyli po 7 dniach od zlożenia odpowiedniego oświadczenia przez pracownika, że odchodzi.
3. Czy na świadectwie pracy dniem zakończenia pracy ma być termin po 7 dniach od złożenia oświadczenia woli, czy po upłynięciu 3 miesiecy "okresu wypowiedzenia"?
4. Czy jak pracownik złoży nam wniosek o udzielenie dni na poszukiwanie pracy, tj w tym wypadku 3 dni. To udzielamy mu ich w ciagu wspomnianych 7 dni wypowiedzenia?
Czy ktoś z was już walczył z podobnymi przypadkami? Czyli ma doświadczenie w zakresie fuzji zakładow pracy?