Temat: Wyprawa do Peru i Boliwii - 4 miejsca wolne
Program wyprawy do Peru i Boliwii ANDY
29 marca (niedziela) godz.13:00 zbiórka w hali odlotów portu im. Fryderyka Chopina w Warszawie
godz. 15:10 – odlot do Londynu rejs nr LO 279 (Boeing 737-400) PLL LOT
godz. 16:50 – przylot do Londynu (port Heathrow)
godz. 18:30 – odlot do Nowego Jorku rejs nr AA 107 (Boeing 777-200/300) American Airlines
godz. 21:20 – przylot do Nowego Jorku (port Johna F. Kennedy’ego)
przejazd na Brooklyn – zakwaterowanie w polskiej dzielnicy Greenpoint w The Guest Rooms YMCA
_______________________________________________________________
30 marca (poniedziałek)
zwiedzanie Nowego Jorku
___________________________________________________________________31.03 (wtorek)
godz. 14:50 – odlot z Nowego Jorku (port Newark Liberty) rejs nr CO 1037 Continental Airlines
Godz. 21:50 – przylot do Limy, transfer do hotelu
1 kwietnia (środa)
Zwiedzanie Limy
2 kwietnia (czwartek)
Przejazd do Paracas / Pisco. Wycieczka do Rezerwatu Paracas.
3 kwietnia (piątek)
Wycieczka na Wyspy Ballestas - z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na pobliskim wzgórzu, opłyniemy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę – stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innego ptactwa.
Przejazd do Nazca (nocleg) - po drodze zwiedzania oazy Huacachina – niewielkiej miejscowości wypoczynkowej, leżącej wśród wydm. Relaks nad małym jeziorkiem otoczonym stromymi wydmami.
Fakultatywnie: przelot awionetką nad liniami Nazca (lot odbywa się w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu (koszt ok. 80 USD/ na osobę)
4 kwietnia (sobota)
Przejazd słynną autostradą Panamericana. Krótki odpoczynek w dawnym porcie inkaskim Puerto Inca. Możliwość kąpieli w oceanie i zwiedzenia ruin. Dojazd do Arequipy - zakwaterowanie w hotelu.
5 kwietnia (niedziela)
Arequipa – leży na wysokości 2378 m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się stożek wulkanu El Misti (5835 m) oraz potężny masyw wulkanu Chanchani (6075 m).
Zwiedzanie. Dalej wycieczka mikrobusem po okolicach, zwiedzanie: Yanahuara - tradycyjna dzielnica, kościół, punkt widokowy, Paucarpata - wioska położona 7 km od Arequipy, w której będziemy podziwiać tarasy preinkaskie, młyn z XVI w. i siedzibę założyciela Arequipy (dom zachował oryginalne ornamenty kolonialne i republikańskie), sztuczne jeziora – Tingo i
Sachaca (punkt widokowy). W drodze powrotnej przejazd przez żelazny most.
___________________________________________________________________
6 kwietnia (poniedziałek)
Czas wolny. Fakultatywnie: rafting na rzece Chili (ok. 35 USD/ na osobę)
7 kwietnia (wtorek)
Przejazd minibusem do kanionu Colca przez Rezerwat Narodowy Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii - najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Możliwość kąpieli w gorących źródłach La Calera, gdzie temperatura wody wynosi 35-38 stopni (wstęp ok. 4 USD). Nocleg w Chivay.
8 kwietnia (środa)
Wczesna pobudka by zobaczyć kondora, królewskiego ptaka Andów, w locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. Po godz. 8 dojedziemy do punktu widokowego Cruz del Condor, dalej do kolejnego punktu Tapay, skąd można będzie podziwiać najgłębszy kanion świata i okoliczne wioski w jego wnętrzu. Dojazd do Cabanaconde (3287 m). Zejście do “Oazy Andów” Sangalle, położonej na wysokości 1850 m; możliwość kąpieli w okolicznych źródłach. Po obiedzie wycieczka do wiszącego mostu. Nocleg w chatkach.
9 kwietnia (Wielki Czwartek)
Wykorzystując poranne rześkie powietrze rozpoczniemy wspinaczkę, która zajmie około 3 ½ godz. Śniadanie w Cabanaconde i powrót do Chivay. Przejazd do Puno leżącego nad Titicacą, najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie (3850 m). Zakwaterowanie w hotelu.
10 kwietnia (Wielki Piątek)
Wyjazd do Boliwii. Przekroczenie granicy w Kasani. Postój w Copacabana. Przejazd do La Paz. Zwiedzanie administracyjnej stolicy Boliwii - najwyżej położonej stolicy na świecie (3600 m).
11 kwietnia (Wielka Sobota)
Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzące
krajobraz nie z tej Ziemi.
12 kwietnia (niedziela)
Wielkanocne śniadanie. Przejazd autobusem prywatnym do Colcahni przez Uyuni i Oruruo. Nocleg w hotelu z soli - Luna Salada. Salar de Uyuni - solnisko, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze na płaskowyżu Altiplano w Andach.
13 kwietnia (poniedziałek)
Przejazd przez salar w kierunku wulkanu Tunupa – zwiedzanie miasteczek Coquesa (mumie) oraz Chantani. Dalej do San Pedro de Quemez, po drodze zwiedzanie groty de Galaxias oraz Jaskini Diabła. Dojazd do San Pedro, zakwaterowanie w hotelu, kolacja.
14 kwietnia (wtorek)
Zwiedzanie okolicy, przejazd do miasteczka Ojo de Perdiz (oko kuropatwy); po drodze postój w punkcie widokowym Ollague, Laguna Cañapa, Hedionda, Chiarkhota, Honda oraz Ramaditas.
15 kwietnia (środa)
Przejazd do Villamar, zwiedzanie.
16 kwietnia (czwartek)
Przejazd powrotny do Uyuni, po drodze zwiedzanie: Doliny de las Rocas, miasteczek Alota, Kulpina K, San Cristobal. Dojazd do Uyuni i dalej do La Paz. Zakwaterowanie w hotelu.
17 kwietnia (piątek)
Wycieczka do Coroico.Zwiedzanie doliny rzeki Yolosa, będącej szlakiem Inków zwanym Kori Wayku, starej kopalni złota, zapoznanie się z kulturą Inków i ich metodologią myślenia, której ślady napotkamy podczas przeprawy przez to dzikie miejsce. Możliwość wypadu do mistycznego wodospadu Perolani, widocznego z drogi Mururata. Wodospad ten jest trudno dostępny i osławiony legendami, jakoby był przyczółkiem diabła. W okolicy znajduje się także bardzo wąski kanion zwany "Bramami Piekieł" – Supay Punku, przez którego przejście jest niebywałą przygodą. Przedzieranie się przez rzekę i jego tereny zostanie wynagrodzone krystalicznie czystymi lagunami, wodospadami i dziką przyrodą.
18 kwietnia (sobota)
Ciąg dalszy zwiedzania. Powrót do La Paz
19 kwietnia (niedziela)
Wyjazd do Puno. Wycieczka do ruin siedziby jednej z najstarszych kultur amerykańskich– Tiahuanaco. Przekroczenie granicy boliwijsko-peruwiańskiej w Desaguadero. Zakwaterowanie w hotelu.
20 kwietnia (poniedziałek)
Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros podtrzymujących tradycje swych przodków, którzy przed wiekami uciekli na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Wycieczka na stałą wyspę Taquile - jej mieszkańcy do dziś zachowują zwyczaje swych przodków. Jest to jedyna społeczność, w której przędzeniem i tkaniem zajmują się wyłącznie mężczyźni. Nocleg w Puno.
21 kwietnia (wtorek)
Przejazd do historycznej stolicy państwa Inków – Cusco (w jęz. keczua Qosqo znaczy pępek świata). Po drodze zwiedzanie ważnych miejsc historycznych-Pucara i Raqchi (Świątynia Boga Wiracocha). Obiad w Sicuani. Planowane postoje: na przełęczy La Raya (4350 m), gdzie łączy się Kordyliera Wschodnia z Zachodnią (tzw. Węzeł Vilcanota) oraz w Andahuaylillas (kościółek z XVI wieku Tahuantinsuyo).
22 kwietnia (środa)
Wycieczka do Świętej Doliny Inków leżącej nad rzeką Wilkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Dalej przejazd doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy tarasach rolniczych do zaawansowanych, przeznaczonych do budowy świątyń. Nocleg w Cusco.
23 kwietnia (czwartek)
City tour: Plaza de Armas, katedra, Coricancha (Świątynia Słońca). Inkowie stworzyli plan Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to było wielofunkcyjne, miało też charakter religijny, administracyjny jak również militarny. Zwiedzimy labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną też “Łaźnią Inki”, gdzie tryska czyste źródło. Czas wolny – spacer po centrum miasta oraz pobliskiej dzielnicy San Blas, po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu Inka Roca znajduje się słynny szesnastokątny kamień.
24 kwietnia (piątek) - Inca Trail
Wędrówka rozpoczyna się 82 km od Cusco, w miejscu zwanym Qorihuayrachina. Wyprawa warta wysiłku ze względu na bezpośredni kontakt z przyrodą, malowniczymi krajobrazami i napotkanymi po drodze ruinami z czasów Inków. Dwukrotnie przekracza się rzekę Cusichaca; po 6 km marszu będziemy w wiosce Wayllabamba (2750 m); 3 km dalej rozbijemy obóz w pobliżu ruin Paucarcancha.
25 kwietnia (sobota) - Inca Trail
Korzystając z chłodu poranka będziemy wspinać się na przełęcz Warmihuañuska (martwa kobieta) na wysokość 4200 m (najwyższy punkt na całej trasie) skąd rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Pacaymayu, ośnieżony szczyt góry Veronica i na ruiny Runturacay. Biwak przy rzece (3500m). Nocleg.
26 kwietnia (niedziela) - Inca Trail
Marsz na przełęcz na wys. 3998 m - miniemy ruiny Runturacay, wodospad i trzy jeziora; dojdziemy do ruin Sayacmarca, skąd udamy się na przełęcz na wys. 3650 m, pokonamy 20-metrowy tunel wyryty w skale. Z przełęczy rozciąga się bajeczny widok na dolinę rzeki Urubamba. Po 3 godzinach dojdziemy do ruin Phuyupatamarca (3580 m), następnie do schroniska przy ruinach Wiñay Wayna (2650m). Nocleg.
27 kwietnia (poniedziałek) - Inka Trail - Machu Picchu (Stara Góra) Przy świetle latarek ostatni odcinek marszu do Bramy Słońca i obiektu architektonicznego uważanego za jedno z najciekawszych
dzieł ludzkości. Mistyczne miejsce, przez lata porośnięte bujną roślinnością, uchroniło się przed niszczycielską siłą hiszpańskich najeźdźców. Powrót pociągiem do Cusco. Nocleg.
28 kwietnia (wtorek)
Przejazd na lotnisko - przelot do Limy.
29-30 kwietnia (środa-czwartek)
Pobyt w Limie – czas wolny.
1 maja (piątek)
godz. 22:50 – wylot z Limy
2 maja (sobota)
godz. 7:50 – przylot do Nowego Jorku (port Newark Liberty)
godz. 18:05 – odlot z portu Johna F. Kennedy’ego do Londynu
3 maja (niedziela)
godz. 6:20 – przylot do Londynu (port Heathrow)
godz. 8:20 – odlot do Warszawy
godz. 11:40 – przylot
UWAGA! Program będzie realizowany przy współpracy z biurem w Limie MARIA KRALEWSKA Turismo y Aventura E.I.R.Ltda.
CENA WSZYSTKICH PRZELOTÓW: ok. 3400 zł
CENA REALIZACJI PROGRAMU: ok. 2960 USD
ZAWIERA:
1. Noclegi w hotelach 2/3* na bazie pokojów dwu lub trzyosobowych. Dopłata do pokoju jednoosobowego wynosi 560 USD
2. Śniadania oraz wyżywienie zgodnie z programem (zostało zaznaczone)
3. Przejazdy autobusami prywatnymi dla grupy, w Uyuni (solna pustynia) samochody terenowe
4. Transfery z i na lotniska
5. Opłaty wstępów za zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
6. Trekking Inca Trail (tragarze, sprzęt, wyżywienie)
7. Obsługa lokalnego przewodnika z językiem angielskim przy odwiedzanych obiektach
8. Obsługa pilota – przewodnika z językiem polskim
UWAGA!
Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. W takim przypadku będziemy proponować alternatywne (równomierne finansowo) rozwiązania zastępcze
Anna Maria Kalinowska edytował(a) ten post dnia 03.11.08 o godzinie 21:03