Temat: Rzym-Florencja-Bolonia-Wenecja-Mediolan
Atrakcje turystyczne Wenecji
Cały transport odbywa się drogą wodną lub pieszo.
Do najpopularniejszych środków lokomocji w Wenecji należy vaporetto czyli tramwaj wodny lub też gondola.
Plac św. Marka
Piazza San Marco jest sercem Wenecji wokół którego znajduje się najwięcej zabytków, takich jak: Pałac Dożów, Bazylika Św. Marka, Wieża Zegarowa, budynki starej i nowej Prokuracji, Kampanila (dzwonnica św. Marka ).
Bazylika św. Marka
Bazylika nosi imię ewangelisty, którego szczątki Wenecjanie przywieźli z Aleksandrii w IX wieku.
W świątyni znajduje się zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej - Pala d'Oro. Złoty Ołtarz z IX wieku jest wykonany ze złota, emalii i inkrustowany drogimi kamieniami. W skarbcu można podziwiać bezcenną kolekcję złotych i srebrnych przedmiotów z Bizancjum.
Pałac Dożów
Wzniesiony w XIV wieku z różowego marmuru, był oficjalna rezydencja dożów i siedzibą rządów w czasach republiki.
Most Westchnień
Most ten jest jednym z najbardziej znanych zabytków Wenecji, który łączy pomieszczenia pierwszego piętra Pałacu Dożów z budynkiem więzienia. Został zaprojektowany przez Antonio Contino. Jego budowę ukończono w 1614 roku. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielne korytarze, które udostępnione są dla turystów zwiedzających Pałac Dożów.
Ponte dei Sospiri zawdzięcza swoją sławę nie tyle formie architektonicznej, ale przede wszystkim XIX-wiecznym pisarzom opiewających go w swych dziełach. Przechodzący przez niego skazańcy z Pałacu Dożów do więzienia mieli ponoć wzdychać za utraconą wolnością, stąd nazwa - Most Westchnień. Legenda głosi, że pocałunek pod mostem ma zapewnić miłość aż po grób.
Kanał Grande
Kanał wije się przez miasto na długości 3,8 km i łączy wenecką lagunę z kanałem św. Marka przy Piazzetta di San Marco. Głębokość jego wynosi do 6 metrów, a szerokość od 30 do 60 metrów. Został wybudowany w XV wieku. Canale Grande rozdziela miasto na dwie części połączone trzema mostami: Ponte di Rialto, Ponte degli Scalzi i Ponte dell'Accedemia.
Wieża Zegarowa
Wieża została zaprojektowana przez Maura Coducciego w 1496 roku. Środkowa część budowli powstawała w latach 1496-1499, natomiast dwie boczne w 1506 roku. Zegar na wieży wskazuje godziny, pory roku, fazy księżyca, oraz położenie Słońca w kolejnych znakach zodiaku.
Dzwonnica Św. Marka
Campanilla jest wierną repliką wieży, która zawaliła się w roku 1902. Jej wysokość wynosi 98,6m. Wieża pełniła funkcje dzwonnicy, latarni morskiej, wiatrowskazu i wieży strzelniczej. Według legendy na tej właśnie wieży słynny Galileusz zamontował swoją lunetę. Z dzwonnicy rozciąga się piękny widok na miasto i lagunę.
Kościół San Giorgio Maggiore
Kościół znajduje się na weneckiej wysepce San Giorgio. Został wybudowany przez Simeone Sorellę w latach 1597-1610, według projektu Andrea Palladio.
Santa Maria della Salute
Bazylika znajduje się nad Kanałem Grande. Została wybudowana jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy, zgodnie z dekretem senatu podpisanym 22 października 1630 roku przez dożę Nicolo Contarini. Kościół powstawał w latach 1631-1681, według projektu Baldassare Longhena, a jego konsekracja nastąpiła w 1687 r.
Piazzetta di San Marco
Placyk usytuowany jest pomiędzy wybrzeżem Canale di San Marco, a placem św. Marka. Był nieoficjalnym miejscem spotkań polityków oraz widownią egzekucji, które odbywały się pomiędzy dwoma kolumnami ustawionymi w pobliżu nadbrzeżnego bulwaru.
Gallerie dell'Accademia
W tej galerii została wyeksponowana najwspanialsza na świecie kolekcja weneckiego malarstwa obejmująca dzieła Mantegni, Tintoretta, Belliniego, Giorgionego, Carpaccia, Tycjana ,Canaletta, Veronesego, uporządkowana chronologicznie.
Murano
Wyspa Murano usytuowana jest 10 min drogi z Wenecji w kierunku północnym. Położona jest na kilku wysepkach podzielonych kanałami. Jej powierzchnia to ok. 5 km kw., a liczba ludności wynosi ok. 8 tysięcy. Murano jest zamieszkane już od czasów starożytnych. Z tego okresu (VII w.) pochodzi romańska bazylika Santa Maria e Donato, która słynie z bogatych mozaik i tajemniczego nastroju wnętrza. Pod koniec XIII wieku Murano wyrosła na centrum wyrobu słynnego szkła weneckiego, ponieważ fabryki przenoszono tu z miasta w obawie przed pożarem.
Torcello
Torcello położona najdalej od Wenecji, jest najsłabiej zaludnioną i zdaniem wielu ludzi najciekawszą z weneckich wysp. Znajduje się na niej bizantyjska katedra z VII wieku, ozdobiona wielkimi średniowiecznymi mozaikami - "Najświętszą Marią Panną" w absydzie i "Sądem Ostatecznym" zajmujących całą zachodnia ścianę.
Burano
Na północny wschód od Wenecji leży wsypa Burano. Słynie z koronkowych wyrobów i jaskrawo pomalowanych domów. Znajduje się tu słynne muzeum koronki z kolekcją 68 tys. wzorów. Potocznie Burano nazywają "wyspą z krzywą wieżą". To określenie pochodzi od pochylonej dzwonnicy przy kościele św. Marcina. Na wyspie warto odwiedzić jedną z tutejszych gospod i zamówić zwyczajową "ombrę", czyli kieliszek lekkiego wina podawanego do zakąsek.