Kamil Jaczyński

Kamil Jaczyński Wielkie Joł
Executive director.
Public Relations &
Artist...

Temat: Super weekend w Gdańsku i na Zatoce: Europejski Dzień...

Europejski Dzień Morza to wydarzenie, które co roku odbywa się w innym mieście. Po Brukseli, Rzymie i Gijon w 2011 r. przyszła kolej na Gdańsk.

Organizatorem jest Komisja Europejska i Ministerstwo Infrastruktury. Poza oficjalną konferencją będą koncerty plenerowe, pokazy, wystawy, konkursy i inne atrakcje. Na szczególną uwagę zasługuje pokaz rzemiosła szkutniczego, który będzie miał miejsce na Długim Targu od 20 do 22 maja. Następnie będzie można się udać na nabrzeże pomiędzy mostem Zielonym i mostem Krowim, gdzie w dniach 21-22 maja zawodowi instruktorzy pokazywać będą, w jaki sposób korzystać ze sprzętu wodnego, którego metody produkcji do samodzielnego wykonania zaprezentowane zostaną w ramach pokazów prac szkutniczych. Warto też w tym czasie odwiedzić Centralne Muzeum Morskie, które będzie organizować Dzień Kultury Morskiej.

Jednym z głównych wydarzeń w ramach Europejskich Dni Morza będzie oficjalne ogólnopolskie otwarcie sezonu żeglarskiego, w którego czasie odbędą się m.in. pokazy ratownictwa i wyścigi smoczych łodzi. Z nabrzeża będzie można podziwiać jachty, które z okazji Europejskiego Dnia Morza licznie przycumują przy nabrzeżach Motławy i gdańskiej mariny.

A my będziemy w sercu tych wydarzeń! Śpimy i nurkujemy ze statku Kaskelot, który cumuje przy Ołowiance (obok Muzeum Morskiego, na Motławie, w sercu Gdańska).

Ponieważ śpimy na statku, to nie musimy ciągle wynosić i wnosić sprzętu. Na dodatek cumujemy tuż przy bazie, gdzie nabiją nam butle i równocześnie wieczorem jesteśmy w sercu Gdańska, gdzie możemy oglądać atrakcje związane z Dniem Morza! Nie musimy pewnie dodawać, że parking też jest tuż przy bazie.

Kajuty na statku są czyste, suche i ogrzewane, jest też na statku łazienka z wanną (!) , na statku też dostajemy jeść.

To tyle o sprawach bytowo-turystycznych, a teraz najważniejsze nurkowe: plan jest taki, że w sobotę robimy 3 nury i w niedzielę dwa. Ok. 10.00 pierwsze nurkowanie: zaczynamy od starej torpedowni (były niemiecki ośrodek badawczy). Tam się będzie można porządnie wyważyć itp. Potem ok. 13.00 Ślązak, czyli Malutka, czyli łódź podwodna leżąca na ok. 30m (to
nurkowanie wymaga minimum P2 lub AOWD) i na koniec dnia ok. 16.00 Delfin.

W niedzielę lżej, ok. 10.00 Groźny, ok. 12.00 Bryza lub Kanonierka. Spodziewamy się dobrej pogody i wszystkie nurki mamy zaplanowane od strony Zatoki, jednak oczywiście jak zawsze nurkowania na Bałtyku są uzależnione od pogody, więc plany nurkowe mogą ulec zmianie. W odwodzie mamy Dzień Morza.


Obrazek


Na tym wyjeździe polecamy w super cenach specjalizację wrakową według PADI lub SDI, specjalizację głęboką, według PADI lub SDI i PADI AOWD. Oczywiście możliwe są też inne kursy, jak zwykle na wyjazdach tańsze :-)

Ważne: im dalej od Bałtyku, tym więcej krąży mitów, że wyprawy na te wraki są tylko dla starych nurasów, najlepiej z twinami, stage’ami itp. Tymczasem niektóre trójmiejskie szkoły rutynowo robią w Zatoce kursy AOWD. Nie namawiamy do lekceważenia Zatoki, jednak namawiamy do spróbowania z nami w ramach posiadanych uprawnień przedsionka Bałtyku - jeśli się spodoba, a jesteśmy pewni, że tak, to w tym sezonie będą jeszcze inne wraki :-)))

Podsumowanie:

Termin: 20-22 maja
Dojazd: własny lub z okolic Warszawy z nami (płatny osobno)
Spanie: 2 noce na statku, w cenie
Wyżywienie: na statku, śniadania i obiady, w cenie
Ilość nurkowań: w cenie planowane 5 nurkowań (plany nurkowe uzależnione są od pogody i mogą ulec zmianie)
Sprzęt nurkowy: własny, powietrze 1 zł/litr

Cena wyjazdu: 590 zł

Minimalne wymagania:
-uczestnicy kursów: OWD lub P1 (PADI wrakowe i głębokie wymagają AOWD/P2)
-nurkowania turystyczne: OWD lub P1 plus zalogowane minimum 10 nurkowań (nurkowanie na Malutkiej wymaga P2 lub AOWD).

Rezerwacje, informacje:
Telefon: 22 296 7323
Komórki: 790 525 171, 500 140 139
e-mail: biuro@raja.edu.pl