Jacek D.

Jacek D. Świat zerojedynkowy

Temat: DZIAŁKA POD HOTEL OBOK KOMPLEKSU BASENÓW SOLEC ZDRÓJ

Działka budowlana, inwestycyjna 7400 m2 w Strefie sanatoryjnej A nad zalewem w przepięknej lokalizacji idealna na Sanatorium, Hotel Spa, Uzdrowisko z ukierunkowaniem na leczenie wodami siarczkowymi Uzdrowisko Solec Zdrój
link do mapy (działka oznaczona nr 542)

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?cr...


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


300 m od działki powstaje: Inwestycja która ma kosztować 16 milionów złotych. Preumowę w sprawie dofinansowania inwestycji podpisali marszałek województwa oraz wójt gminy.

Połowę kosztów budowy basenów pokryje dotacja z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2007-2013, resztę pieniędzy ma zabezpieczyć gmina Solec.

Baseny mineralne powstaną przy ulicy Partyzantów, w południowej części kurortu, przy rzeczce Rzosce. Gotowa jest już koncepcja architektoniczno-urbanistyczna, która zakłada budowę hali z sześcioma niewielkimi basenami (z wodą o niewielkim stężeniu siarki), a także urządzeń do masażu, zabiegów kosmetycznych i ćwiczeń rekreacyjnych. Będą groty solne oraz tereny zielone wokół obiektu, z Parkiem Feng Shui. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku, jej zakończenie planuje się na 2012 rok.

w 2009 roku gmina przyjęła plan przestrzennego zagospodarowania a w styczniu 2010 roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego całej gminy.

Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki: Teren projektowanej zabudowy obiektami usług turystycznych wzdłuż plaż nad istniejącymi zbiornikami rekreacyjnymi, położony w strefie A" ochrony uzdrowiskowej. W sąsiedztwie działki znajduje się zalew, sanatorium w Solcu Zdroju i Hotel Malinowy Zdrój

Plan zagospodarowania przestrzennego: solec-zdroj.pl/bip/page.php?id=140

Film z okolicy: http://malinowyzdroj.pl/video/

W roku 1837 Zdrój Sołecki został wpisany do rejestru uzdrowisk polskich i zapis ten otwiera historię uzdrowiska.

Funkcja uzdrowiskowa gminy sprawia, że działania inwestycyjne nakierowane są głównie na rozwój infrastruktury komunalnej, turystycznej i ochrony środowiska. 100 % gospodarstw w gminie jest zwodociągowanych, 80 % zgazyfikowanych, a cała miejscowość Solec-Zdrój jest skanalizowana.

Na bazie uzbrojonego przez Gminę terenu realnego kształtu nabierają plany inwestycyjne różnych podmiotów gospodarczych.
W 2005 roku rozpoczął działalność "Malinowy Zdrój", hotelowo-sanatoryjny obiekt o wysokim standardzie dla 195 osób. Rok później gości zaczął przyjmować pensjonat "Solanna ***" dla 54 osób. Nadleśnictwo Chmielnik stworzyło trasę ogólnodostępnych ścieżek turystyki pieszej, rowerowej i konnej, w bezpośrednim sąsiedztwie parku zdrojowego funkcjonuje zalew rekreacyjny, a w Zagórzanach działa stadnina koni. W samym Solcu zakupiono grunty i opracowano dokumentację budowlaną trzech następnych dużych obiektów sanatoryjnych.

Zadania planowane do realizacji w latach 2010 - 2014:

Kompleks mineralnych basenów w Solcu-Zdroju - planowane finansowanie RPO WŚ działanie 2.3 Promocja gospodarcza i turystyczna regionu

Całkowita wartość projektu - 16 110 tys. zł; dofinansowanie EFRR - 8 024 tys. zł

Kompleks mineralnych basenów rekreacyjnych o charakterze rekreacyjnym i rehabilitacyjnym z zapleczem relaksacyjno-wypoczynkowym. Pow. użytkowa 2.950 m2, w tym: hala basenowa, zespół sanitarno-szatniowo-natryskowy, zespół odnowy biologicznej, pomieszczenia administracyjne i socjalne, podpiwniczenie. Hala basenowa podzielona na część rehabilitacyjną (kąpiele i terapie lecznicze) i rekreacyjną (basen rekreacyjny, basen dla dzieci, whirpoole). Obiekt na bazie wody lokalnej z dodatkiem siarki w stężeniach określonych przez lekarzy balneologów, o temp. od 28 do 35-37oC. Szeroki zakres zabiegów hydroterapeutycznych z wykorzystaniem wody wzbogaconej siarką oraz usług dodatkowych - pomieszczenia wypoczynku i odnowy biologicznej. Wewnątrz kompleksu pomieszczenia rekreacyjne dla dzieci i punkty gastronomiczne. Zagospodarowanie terenu wokół - zieleń (park Feng Shui), oczka wodne, place zabaw, ścieżka zdrowia. Odpowiedni układ komunikacyjny z miejscami parkingowymi i zapleczem integrującym projekt z terenami otaczającymi. Obiekt w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Walory uzdrowiskowe

Obecnie istnieją w Solcu Zdroju cztery źródła wody leczniczej: Szyb Solecki o wydajności 10,94 m3/dobę, Karol o wydajności 12 m3/dobę, Solec 2B o wydajności 2 m3/dobę, Malina o wydajności 3 m3/ godz. Wody te genetycznie należą do typu mieszanego. Po wydobyciu z ziemi są zupełnie przejrzyste, na powietrzu mętnieją, a następnie wytrącają się z nich połączenia siarkowe. Smak tych wód jest mocno słony, a zapach charakterystyczny dla siarkowodoru. Jest to solanka chlorkowo-jodkowo-sodowo-bromkowo-siarczkowa, którą nazywamy tu po prostu wodą siarczkową, gdyż głównym składnikiem terapeutycznym jest siarkowodór oraz siarczki i wodorosiarczki soli alkalicznych. Stężenie ok. 103 mg związków siarki dwuwartościowej w jednym litrze wody i wysoka mineralizacja powodują, że do tej pory najsilniejsza jest woda lecznicza woda lecznicza w Polsce, a także jedna z najlepszych w Europie. Posiada ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządów ruchu, reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. Stosowanie wód siarczkowych ma bardzo liczne wskazania lecznicze obejmujące różne dziedziny patologii. Najczęściej w uzdrowisku stosowane są w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych narządów ruchu, oraz obwodowego układu nerwowego, leczeniu chorób kobiecych oraz przewlekłych zatruć metalami ciężkimi. Uzdrowisko Solec-Zdrój posiada profil reumatologiczny. Ponad 80% leczonych chorych stanowią kuracjusze ze schorzeniami narządów ruchu. Lecznictwo w Solcu-zdroju realizowane jest systemem sanatoryjnym i ambulatoryjnym. Solec posiada zakład przyrodoleczniczy, fizykoterapię oraz zakład rehabilitacji. Funkcjonują tu dwa sanatoria dysponujące 192 miejscami.

Aktualnie wykorzystywana jest również solanka Malina z ujęcia w pobliskim Wełninie. Jest ona siedmiokrotnie silniejsza od wód soleckich. Na bazie tej wody siarczkowej funkcjonuje nowoczesny trzygwiazdkowy obiekt hotelowo-sanatoryjny madical-SPA "Malinowy Zdrój". Dysponuje on 195 miejscami w pokojach o wysokim standardzie oraz bogatym zapleczem rekreacyjno-leczniczym.

Perspektywy rozwoju

Funkcja uzdrowiskowa gminy sprawia, że działania inwestycyjne nakierowane są głównie na rozwój infrastruktury komunalnej, turystycznej i ochrony środowiska. 100 % gospodarstw w gminie jest zwodociągowanych, 80 % zgazyfikowanych, a cała miejscowość Solec-Zdrój jest skanalizowana. Przy wykorzystaniu środków unijnych Gmina realizuje szereg inwestycji komunalnych, które szczegółowo opisane są poniżej. Bogata infrastruktura ma być zachętą dla inwestorów do lokowania tu swoich przedsięwzięć. Oprócz infrastrukturalnych, w Gminie stosuje się również system zachęt finansowych. Przedsiębiorcy, którzy uruchomią na terenie Gminy nowe zakłady pracy mogą liczyć na zwolnienia podatkowe.

Ponadto Gmina uczestniczy w licznych targach, medialnych imprezach promocyjnych i prezentujących gminę Solec-Zdrój jako przyjazną inwestorom. Działania takie podejmuje gmina samodzielnie, jak również w ramach stowarzyszeń np. Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, Regionalnej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszenia G5.

Dla osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Gminy stworzona została przyznawana corocznie nagroda Magnolii. Laureatami tej nagrody są: Andrzej Pałys - Poseł na Sejm RP, Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Krzysztof Czerwiec - Dyrektor Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Solcu-Zdroju.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż w 2009 roku gmina przyjęła plan przestrzennego zagospodarowania a w styczniu 2010 roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego całej gminy.

Działania Gminy, zarówno te inwestycyjne jak i proekologiczne, doceniło już wielu Przedsiębiorców i instytucji. Na bazie uzbrojonego przez Gminę terenu realnego kształtu nabierają plany inwestycyjne różnych podmiotów gospodarczych. W 2005 roku rozpoczął działalność "Malinowy Zdrój", hotelowo-sanatoryjny obiekt o wysokim standardzie dla 195 osób. Rok później gości zaczął przyjmować pensjonat "Solanna ***" dla 54 osób. Nadleśnictwo Chmielnik stworzyło trasę ogólnodostępnych ścieżek turystyki pieszej, rowerowej i konnej, w bezpośrednim sąsiedztwie parku zdrojowego funkcjonuje zalew rekreacyjny, a w Zagórzanach działa stadnina koni. W samym Solcu zakupiono grunty i opracowano dokumentację budowlaną trzech następnych dużych obiektów sanatoryjnych.

Gmina systematycznie realizuje zadania , które bezpośrednio wpływają na komfort wypoczynku przyjeżdżających tu wczasowiczów i kuracjuszy. Obostrzenia ochrony zasobów wód mineralnych sprawiają, że spektrum lokowanych na tym terenie przedsięwzięć jest ograniczone do inwestycji z zakresu działalności uzdrowiskowej, turystycznej, hotelarskiej, usługowej. Funkcje te dobrze wpisują się w strategię rozwoju Gminy i filozofię zrównoważonego rozwoju.

Oto niektóre działania Gminy Solec-Zdrój na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego:

1. Projekt realizowany w ramach Celu 2 Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy pn: "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych w Gminie Solec-Zdrój" (realizacja projektu rok 2009-2013).
2. Udział Gminy w ramach "Programu edukacyjnego wdrażającego selektywną zbiórkę surowców wtórnych i zagospodarowania odpadów komunalnych w gminach należących do Ekologicznego Związku Gospodarki Odpadami z siedzibą w Rzędowie" oraz udział w Ekologicznym konkursie wiedzy o odpadach (w latach 2007/2008 i 2008/2009)
3. Udział w akcji "Czysta Gmina - Wiosenne Sprzątanie" zorganizowanej w ramach "Programu edukacyjnego wdrażającego selektywną zbiórkę surowców wtórnych i zagospodarowania odpadów komunalnych w gminach należących do Ekologicznego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi z siedzibą w Rzędowie" (w latach 2007/2008 i 2008/2009
4. Podejmowana od roku 2003 coroczna akcja walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem w celu ochrony kasztanowców.
5. Systematyczny zakup pojemników do segregacji odpadów komunalnych.
6. Wykonanie elewacji wraz z dociepleniem budynku Szkoły Podstawowej w Zborowie i Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju.

Wybudowano nowe, pozbawione barier architektonicznych, ulice i chodniki, zagospodarowany został skwer- rynek w centrum miejscowości, uzupełniane są elementy małej architektury, organizuje się coraz więcej ogólnodostępnych imprez plenerowych.

Szereg imprez organizuje Urząd Gminy, Gminne Centrum Kultury oraz organizacje pozarządowe .

Od lat systematycznie prowadzone są działania na rzecz osób niepełnosprawnych, głównie w zakresie likwidacji barier architektonicznych. Chodzi o zjazdy z chodników, podjazdy i barierki przy obiektach użyteczności publicznej i w przestrzeni publicznej. Jest to o tyle ważne, że w Solcu-Zdroju organizowane są turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Część tych zadań zrealizowano przy wsparciu środków PFRON. Również przy pomocy środków z tego Funduszu uruchomiono w Urzędzie Gminy na parterze biuro obsługi interesanta oraz realizowany jest program stypendialny "Uczeń na wsi". Rada Gminy uchwałą stworzyła także system stypendialny dla niepełnosprawnych sportowców i przez cały 2009 rok takie stypendium było wypłacane.

Wszystko to ma służyć zaktywizowaniu gospodarki gminy i poprawieniu warunków pobytu przyjeżdżających tu po zdrowie i wypoczynek kuracjuszy i wczasowiczów.

Solec od dawna wykazywał się niezwykłą skutecznością leczenia, głównie schorzeń narządów ruchu, reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. A bogactwa najlepszych w świecie wód mineralnych starczy dla wielu. Inwestorzy, którzy uwierzyli w możliwości rozwoju tej dziedziny gospodarki lokują tu swoje przedsięwzięcia. "Malinowy Zdrój" i Solanna już działają, niebawem ruszą następne obiekty. Dla tak monokulturowego rynku pracy jaki występuje w gminie Solec-Zdój jest to niezwykle ważne. Otwarcie dwóch obiektów sprawiło, że powstało 100 nowych miejsc pracy. Następne obiekty to nowe perspektywy, szczególnie dla ludzi młodych, to szansa na godne życie.

A oto niektóre zadania zrealizowane przy udziale środków unijnych w latach 2004 - 2009.

1. Drogi - dofinansowane ze środków ZPORR

- Budowa drogi gminnej Piasek Mały - Kolonia Zagajów w gminie Solec-Zdrój objęła swym zakresem: przebudowę drogi - 1140 mb; budowę drogi - 2310 mb, przebudowę zjazdów na posesje - 20 szt.

- Przebudowa dróg gminnych (ul. Żeromskiego, ul. Szkolna, ul. Polna) w miejscowości Solec-Zdrój objęła swym zakresem wykonanie poniższych robót w zakresie infrastruktury drogowej: -przebudowę drogi - 661mb, - budowę chodników - 434 mb, - przebudowę chodników - 292 mb, - przebudowę zjazdów do posesji - 29 szt., - przebudowę skrzyżowań - 3 szt.

Całkowita wartość projektu wyniosła - 2 236 183 PLN w tym dofinansowanie z EFRR - 1 453 519 PLN oraz współfinansowanie ze środków budżetu państwa - 32 717 PLN.

2.Utworzenie terenów rekreacyjno-turystycznych w Solcu-Zdroju - dofinansowanie ze środków PROW

- remont placu publicznego przy ul. Kościuszki wraz z elementami małej architektury,

- budowa chodników i terenów zieleni ( ulice: Partyzantów,Cicha, Słoneczna, Sienkiewicza)

wartość zadania - 735 tys. zł ; wartość dofinansowania - 430 tys. zł

3. Budowa świetlicy wiejskiej we Włosnowicach

wartość zadania - 197 tys. zł; dofinansowanie - 111 tys. zł

II. Zadania planowane do realizacji w latach 2010 - 2014:

1. Kompleks mineralnych basenów w Solcu-Zdroju - planowane finansowanie RPO WŚ działanie 2.3 Promocja gospodarcza i turystyczna regionu

Całkowita wartość projektu - 16 110 tys. zł; dofinansowanie EFRR - 8 024 tys. zł

Kompleks mineralnych basenów rekreacyjnych o charakterze rekreacyjnym i rehabilitacyjnym z zapleczem relaksacyjno-wypoczynkowym. Pow. użytkowa 2.950 m2, w tym: hala basenowa, zespół sanitarno-szatniowo-natryskowy, zespół odnowy biologicznej, pomieszczenia administracyjne i socjalne, podpiwniczenie. Hala basenowa podzielona na część rehabilitacyjną (kąpiele i terapie lecznicze) i rekreacyjną (basen rekreacyjny, basen dla dzieci, whirpoole). Obiekt na bazie wody lokalnej z dodatkiem siarki w stężeniach określonych przez lekarzy balneologów, o temp. od 28 do 35-37oC. Szeroki zakres zabiegów hydroterapeutycznych z wykorzystaniem wody wzbogaconej siarką oraz usług dodatkowych - pomieszczenia wypoczynku i odnowy biologicznej. Wewnątrz kompleksu pomieszczenia rekreacyjne dla dzieci i punkty gastronomiczne. Zagospodarowanie terenu wokół - zieleń (park Feng Shui), oczka wodne, place zabaw, ścieżka zdrowia. Odpowiedni układ komunikacyjny z miejscami parkingowymi i zapleczem integrującym projekt z terenami otaczającymi. Obiekt w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zadanie planowane do realizacji w nowatorskiej formule koncesji na roboty budowlane. Aktualnie ogłoszone zostało zaproszenie do składania wniosków o przystąpienie do umowy koncesji.

2. Kanalizacja - planowane finansowanie RPO WŚ działanie 4.2 - Rozbudowa i przebudowa systemu wodno-kanalizacyjnego Gminy Solec-Zdrój i Pacanów.

Zadanie realizowane w ramach porozumienia gmin Solec-Zdrój i Pacanów, przy czym gminą wiodącą jest Gmina Solec-Zdrój.

Całkowita wartość projektu- 35 387 tys. zł; dofinansowanie EFRR - 19 874 tys. zł.

Budowa 91 768 m sieci kan. san. w tym: w systemie grawitacyjnym 77 115 m oraz w systemie ciśnieniowym 7410 m. Umieszczenie 22 pompowni sieciowych, prefabrykowanych, z pompami zatapialnymi z układami automatycznego sterowania, sygnalizacją stanów awaryjnych.

Przebudowa oczyszczalni ścieków Solec do przep. 700m3/d z modułem oczyszczania ścieków pokąpielowych w ilości 200m3/d. Ścieki przyjmowane z miejscowości
Solec-Zdrój, Zborów, Żuków, Kików. RLM oczyszczalni 3991.
Budowa oczyszczalni ścieków Świniary o przep. 300m3/d. Ścieki odbierane z miejscowości z gminy Solec-Zdrój: Zielonki, Włosnowice, Piestrzec, Świniary oraz z gminy Pacanów: Wójcza, Wójeczka, Zołcza Ugory, Biechów, Wola Biechowska. RLM projektowanej oczyszczalni 2995.
Oczyszczalnie mechaniczno-biologiczne typu SBR, z punktem zlewnym ścieków dowożonych i węzłem przeróbki osadu. Właściwy proces przeróbki osadu na oczyszczalni (tlenowa stabilizacja, mechaniczne odwadnianie i higienizacja) umożliwiają końcowe zagospodarowania osadu poza oczyszczalnią. Liczba osób korzystających z podłączenia do wybudowanej sieci 4766. Liczba gospodarstw domowych/budynków podłączonych do sieci 932

3.Gmina jest udziałowcem spółki pn. Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi sp. z o.o. w Rzędowie i w ramach tej spółki planowane jest do realizacji z udziałem środków finansowych Funduszu Spójności duże zadanie pn. Kompleksowy system gospodarki odpadami komunalnymi. W zadaniu uczestniczy łącznie 18 gmin z woj. świętokrzyskiego.

4.Przebudowa dróg gminnych - Działanie 3.2 RPO WŚ - Rozwój systemów lokalnej infrastruktury komunikacyjnej.
Przebudowa dróg: Sułkowice - Piasek Mały dł. 2484 m; Piestrzec - Zarzecze dł. 379 m; Piestrzec Chałupki dł. 1 400 m; ulica Poprzeczna dł. 214 m;
Wartość projektu - 5 000 tys. zł; dofinansowanie EFRR - 3 000 tys. zł

5.Budowa hali sportowej przy Gimnazjum w Solcu-Zdroju - działanie 5.2 Podniesienie jakości usług publicznych poprzez wspieranie placówek edukacyjnych i kulturalnych Wartość zadania 7 178 tys. zł dotacja z EFRR - 4 307,
dofinansowanie - 111 tys. zł.
Zadanie zrealizowane w okresie 2007/2008

6.Zagospodarowanie terenu w otoczeniu budynku GCK w Solcu-Zdroju z elementami małej architektury, utwardzeniem terenu, wykonaniem boiska sportowego i placu zabaw
Wartość całkowita zadania - 908 tys. zł, dofinansowanie z PROW 500 tys. zł

7.Budowa chodnika - alei aromaterapeutycznej przy ul. Partyzantów w Solcu-Zdroju, przebudowa i urządzenie ul. Magnoliowej ( budowa pergoli, nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, małej architektury.
Wartość zadania - 628 tys. zł, dofinansowanie z PROW 404 tys. zł

8.Przebudowa sieci wodociągowej ul. 1 Maja i Daniewskich w Solcu-Zdroju i budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Wełnin
Całkowity koszt zadania - 4 016 tys. zł; dofinansowanie z PROW Odnowa i Rozwój Wsi - 635 tys. zł

Szeroki zakres robót inwestycyjnych sprawił, że Gmina Solec-Zdrój w kategorii gmin wiejskich znalazła się na pierwszym miejscu w niezależnym rankingu opublikowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" pod względem wykorzystania środków zagranicznych przez samorządy w latach 2004 - 2008. Łączna kwota tych środków na jednego mieszkańca wyniosła 5122 zł.
Poza tym świetnym miejscem, Gmina Solec-Zdrój uzyskała cały szereg nagród i wyróżnień w rankingach ogólnopolskich m.in.:
- dwukrotnie przyznana Gminie przez tygodnik "Wspólnota" statuetka "Kazimierza" w dowód
uznania za wyniki inwestycyjne ( rok 2005 i 2006)
- znaczące miejsca w rankingu inwestycyjnym w kategorii gmin wiejskich:
* III miejsce w latach 2002 - 2004
* III miejsce w latach 2003 - 2005
* V miejsce w latach 2004 - 2006
oraz wojewódzkich:
- dwukrotne wyróżnienia w plebiscycie Euro-Gmina w latach 2004/2005 i 2007/2008

Podejmowanie wszystkich działań inwestycyjnych i osiąganie tak znaczących efektów możliwe było do przeprowadzenia jedynie dzięki wypracowaniu spójnej wizji rozwoju gminy, zaangażowaniu do realizacji tej wizji całej lokalnej społeczności i wspólna praca na rzecz stworzenia wizerunku Gminy Solec-Zdrój jako GMINY PRZYJAZNEJ MIESZKAŃCOM I INWESTOROM.Jacek D. edytował(a) ten post dnia 19.02.11 o godzinie 14:36
Agnieszka R.

Agnieszka R. JDG usługi.

Temat: DZIAŁKA POD HOTEL OBOK KOMPLEKSU BASENÓW SOLEC ZDRÓJ

bardzo blisko moich rodzinnych stron...



Wyślij zaproszenie do