konto usunięte
Temat: ciekawostki naukowe
Prof. Węsławski: Zatoka Pucka to cenny, choć zdegradowany fragment przyrody morskiejW skali całego polskiego wybrzeża Bałtyku zdegradowana ekologicznie Zatoka Pucka jest najbardziej wartościowym fragmentem przyrody morskiej - uważa prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. "Tylko tam występują rośliny wyższe - nie glony, ale rośliny naczyniowe, wieloletnie byliny, które zmieniają ekosystem dna - np. trawa morska dostarcza przez system korzeniowy tlen do osadu, co tworzy nowy typ +biogenicznego+ siedliska" - tłumaczy. Zatoka jest jednym z trzech obszarów polskiej części Bałtyku - obok Ławicy Słupskiej i wybrzeża między Ustką a osadą Stilo, który został przebadany w ramach międzynarodowego projektu "Przyrodnicze uwarunkowania planowania przestrzennego w polskich obszarach morskich z uwzględnieniem sieci Natura 2000". "Jego celem było sporządzenie inwentarza, przedstawiającego, co mieści się na dnie polskich obszarów morskich" - tłumaczy prof. Węsławski.
"Dokładne badania Zatoki Puckiej, jakie przeprowadziliśmy w ramach tego projektu, pokazują, że nie jest to tak zdegradowany ekologicznie obszar, za jaki się ją uważa, biorąc pod uwagę, że leży w pobliżu trzech wielkich miast" - mówi naukowiec, który koordynuje projekt.
Badania pokazały m.in., że chronione łąki trawy morskiej, choć zdegradowane, regenerują się i mają się coraz lepiej. To dobra prognoza dla występowania na tym obszarze chronionych ryb, ściśle związanych z występowaniem tych traw - igliczni i wężynki. "Te gatunki całkiem dobrze sobie tu radzą. Ważne żeby im nie +przeszkadzać+, a wręcz pomagać, np. przez stworzenie morskiego rezerwatu" - podkreśla oceanolog.
Ciąg dalszy wiadomości i źródło: Nauka w PolsceMagdalena W. edytował(a) ten post dnia 09.09.09 o godzinie 11:35