konto usunięte

Temat: Polski przemysł potrzebuje intensywnej automatyzacji i...

Polski przemysł potrzebuje intensywnej automatyzacji i robotyzacji. To ostatni dzwonek.

Pod tym względem nie tylko nie możemy mierzyć się z globalnymi potęgami, ale ustępujemy też naszym południowym sąsiadom - Czechom i Słowakom. Robotyzacja i automatyzacja przemysłu w Polsce musi przyspieszyć, a jej katalizatorem wcale nie musi być - jak często się uważa - perspektywa rosnącej pensji minimalnej.



Obrazek

Słabe tempo automatyzacji i robotyzacji polskiego przemysłu sprawia, że nasz dystans do europejskiej, a przede wszystkim azjatyckiej konkurencji będzie się wydłużał.
To nie podniesienie płacy minimalnej, a trudność z dostępem do jakiejkolwiek kadry jest obecnie większym bodźcem do automatyzacji i robotyzacji.
Skarb Państwa jest udziałowcem w wielu znaczących koncernach i firmach przemysłowych. Zatem i one powinny kłaść nacisk na automatyzację i robotyzację, jeśli państwo wskazuje taki trend jako konieczność.

Przypomnijmy, że według ostatnich danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w 2018 r. sprzedano 422 tys. robotów przemysłowych, dzięki czemu w fabrykach całego świata liczba pracujących sztuk wzrosła do 3,5 mln. Za trzy lata ma być ich ok. 5,5 mln.

Liderem w zakupach nowych urządzeń, co nie dziwi, są Chiny. Kolejne miejsca zajmują Japonia, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Niemcy. W zestawieniu IFR na 15. pozycji znalazła się Republika Czeska. Firmy za naszą południową granicą w 2018 roku kupiły łącznie 2,7 tys. jednostek.

Obecnie w Czechach na każde 10 tys. pracowników przypada aż 135 jednostek, to o 7 sztuk więcej niż w 2017 roku. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja na Słowacji, która może pochwalić się wynikiem 165 sztuk, rok wcześniej było to 135 egzemplarzy.

Wynik Polski nie był na tyle dobry, by nasz kraj znalazł się w zestawieniu krajów kupujących najwięcej robotów. Z danych IFR za 2017 r. wynikało, że na 10 tys. polskich pracowników przypadały zaledwie 32 roboty, czyli znacznie mniej niż u naszych południowych sąsiadów.

Zobacz więcej: Robotyzacja przemysłu w Polsce tak kuleje, że aż wypadliśmy ze statystyk

Dawid Idzior, członek zarządu Rockwell Automation w Polsce, w rozmowie z portalem WNP.PL podkreślił, że słabe tempo automatyzacji i robotyzacji polskiego przemysłu sprawia, iż nasz dystans do europejskiej, jak i przede wszystkim azjatyckiej konkurencji, będzie się wydłużał.
...
https://www.wnp.pl/tech/polski-przemysl-potrzebuje-inte...