Rita S.

Rita S. Project Manager

Temat: prawo do podejmowania pracy przez Polaków na Malcie -...

Cześć, mam pytanie, czy ktoś się orientuje jak wygląda na dzień dzisiejszy (styczeń 2011) kwestia dostępu Polaków do rynku pracy na Malcie. Będę wdzięczna za odpowiedź!!

W informatorze na temat pracy na Malcie znalazłam następujący zapis:

"Od momentu przystąpienia Malty do Unii Europejskiej (1 maja 2004r) zostały zastosowane środki
ochronne w celu ograniczenia prawa do swobodnego podejmowania pracy. Oznacza to, że Malta
utrzymała system pozwoleń na pracę i może odmówić przyznania pozwolenia jeżeli równowaga
maltańskiego rynku pracy zostanie zakłócona w stopniu zagrażającym stopie życiowej lub
poziomowi zatrudnienia w danym regionie lub sektorze zatrudnienia.
Ograniczenia te mogą być stosowane do 2011 roku, jednak po upływie tego okresu, w przypadku
nieproporcjonalnie wysokiego napływu siły roboczej z państw UE, Malta może nadal szukać
środków ograniczających, tym razem działając poprzez instytucje UE. Ustalenie to będzie
obowiązywać bezterminowo i może zostać wykorzystane przez Maltę w przyszłości w przypadku
zaistnienia ewentualnych trudności związanych ze swobodą przemieszczania się obywateli UE na
Malcie. "
Maretha Żurakowska

Maretha Żurakowska Ekspert zarządzania
karierą, autor
programu HumanBrand

Temat: prawo do podejmowania pracy przez Polaków na Malcie -...

Witaj,
Mogę powiedzieć jak to wyglądało mniej więcej rok temu, ale znając Maltańczyków, nie sądzę, żeby się coś zmieniło. Masz dwie możliwości - firma, która chce Cię zatrudnić występuje do urzędu o 'permit' - zwykle Polacy dostają taką zgodę na rok i tylko w tym określonym zawodzie i danej firmie. Tzn, jeśli postanowisz zrezygnować,lub firma Cie zwolni automatycznie tracisz tę zgodę. Czyli za każdym razem jeśli chcesz podjąć pracę - zatrudniająca Ciebie firma musi wystąpić o kolejny 'permit'.
W zasadzie 'permit' służy bardziej temu, żeby rząd maltański miał zapewniony wpływ dodatkowych środków do budżetu - bo za wydanie zezwolenia na prace płaci się chyba około 30- 50Euro. Z reguły ten koszt pokrywa pracodawca.
Mieszkałam tam kilka lat i mam tam sporą międzynarodową grupę znajomych i nigdy nie słyszałam, żeby obcokrajowcy (poza Serbami i Rosjanami) mieli problem z otrzymaniem zgody na pracę, o ile oczywiście występuje o to zainteresowana firma.

Druga opcja - jeśli mieszkasz już odpowiednio długo na Malcie możesz ubiegać się o wydanie dowodu osobistego i następnie wystąpić o przyznanie numeru VAT. To upoważnia do prowadzenia własnej działalności. Przepisy maltańskie są mniej obciążające niż polskie pod tym względem.
Możesz skontaktować się z Ambasadą Malty w PL lub napisać do naszego Konsula Honorowego - jest nim bardzo uprzejmy Maltańczyk :)
Powodzenia
Maretha
Rita S.

Rita S. Project Manager

Temat: prawo do podejmowania pracy przez Polaków na Malcie -...

Hej, dziękuję za odpowiedź :) Ja pytam z powodów naukowych. Piszę na zaliczeniei na studia pracę nt. rynku pracy na Malcie i na Cyprze i do danych makro chciałam dodać też coś nt. zasad pracy dla Polaków :)

Wciąż nie bardzo umiem zinterpretować zdanie "Ograniczenia te mogą być stosowane do 2011 roku, jednak po upływie tego okresu, w przypadku nieproporcjonalnie wysokiego napływu siły roboczej z państw UE, Malta może nadal szukać środków ograniczających... "

Czyli co, od tego roku nie ma ograniczeń? Czy też Malta jakieś nałożyła inną drogą?
Maretha Żurakowska

Maretha Żurakowska Ekspert zarządzania
karierą, autor
programu HumanBrand

Temat: prawo do podejmowania pracy przez Polaków na Malcie -...

Myślę, że Malta wchodząc do Unii jako najmniejsze Państwo otrzymała specjalny przywilej ograniczający napływ potencjalnie 'tańszej' siły roboczej.
Być może powinnaś wiedzieć o tym, że naród maltański jest mocno prorodzinny i oni w pierwszej kolejności zatrudnią Maltańczyka na stanowisko np managerskie, nawet jeśli posiada mniejsze doświadczenie czy kwalifikacje niż obcokrajowiec. Poza tym, gdy jest redukcja etatów zawsze na pierwszy ogień idą obcokrajowcy. Chyba, że firma jest międzynarodowa jak np. hotele typu Hilton - wtedy o przyjęciu czy zwolnieniu decydują często centrale w innych krajach np. w Londynie.

Dodam poza tematem, że Malta jest miejscem zjawiskowym :) z naprawdę kochanymi ludźmi. Ja wspominam te kilka lat jak doskonałe wakacje, mimo że w tym czasie pracowałam i chodziłam do szkoły :)
Małgorzata S.

Małgorzata S. CEO
@recruitcoders.com

Temat: prawo do podejmowania pracy przez Polaków na Malcie -...

Witam Rita i Gosia ( milo Cie zobaczyc w dobrej formie ;-)

Opisalam obecna sytuacje co do procedur wydawania pozwolen na prace ( work permit) na mojej grupie Na Malcie (do ktorej zapraszam).
Obecnie pozowolenia na prace sa wydawane dla Polakow ( jak i innych czlonkow EU ) tylko do konca kwietnia 2011. Obecnie lokalne biura ECT informuja nie beda dalej wymagane od dnia 1 maja.
Z durgiej strony Malta ubiega sie o przedluzenie tego okresu, jednak podejrzewam, ze bedzie to dotyczyc osob ktore beda naplywac po dniu 1 maja 2011(nie powinno to obowiazywac osob posiadjacych obecnie pozwolenia na prace, gdyz jak wiemy prawo nie dziala wstecz ;-)

Pozdrawiam ze slonecznej wyspy, MalgorzataMalgorzata S. edytował(a) ten post dnia 25.01.11 o godzinie 15:36

Następna dyskusja:

Poszukuje inzynierow do pra...




Wyślij zaproszenie do