Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Witajcie,

Jako rekruter poszukujący głównie inżynierów, mam ostatnio problem ze znalezieniem elektryków z uprawieniami budowlanymi instalacyjnymi w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych - popularnie nazywanymi elektrycznymi.

Z czym to może być związane? Doświadczeni inżynierowie już dawno pracują na stanowiskach Kierowników Budowy, a młodsi mają problem z zebraniem doświadczenia do praktyk? Bo mam wrażenie, że powstaje luka pokoleniowa, gdyż w przypadku innych specjalności uprawnień już takich problemów nie widzę.

Proszę osoby "siedzące" w branży dłużej o wyjaśnienie, może jakieś podpowiedzi?
Rafał Bober

Rafał Bober "Łatwiej wygrać
wojnę, niż wychować
córkę"

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Ja to raczej widzę inaczej. Praktycznie wszystkich co znam to robią na szybko uprawnienia, co według mnie nie zawsze idzie z parze z faktyczną wiedzą na ten temat.
Nasuwa mi się pytanie " z czym dokładnie jest problem"?.
To, że ktoś już pracuje na jakimś stanowisku nie oznacza, że nie może jej zmienić.
Czy może, są za starzy a Wy szukacie młodszych.
Ja wiem, ja jestem inny. 7 prac w 6 lat to sztuka, i nadal nie mam uprawnień. Mimo, że praktyki mam i na 3 książki.
Na prawdę nie rozumiem problemu ze znalezieniem ludzi.
Jedynym problemem jest kasa i mobilność.
Trzeba śledzić rynek. Swego czasu firma z branży elektrycznej i mechanicznej zwalniała na potęgę ludzi. Inżynierów z i bez uprawnień można było mieć na "pęczki".
Mariusz Łupiński

Mariusz Łupiński service,
Inżynieryjna

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Witam.
Należało by sprecyzować: w jakim wieku, jakiej wielkości aglomeracja i co mają robić ci elektrycy (projektowanie, wykonawstwo, czy zaoczne klepanie pieczątko).
W dużych rozwijających się aglomeracjach taki problem nie istnieje, jeśli nie ograniczamy się do wieku, ludzi z UB jest sporo.

Karolina musisz wiedzieć żeby zdobyć uprawnienia pełne twój opiekun praktyk musi mieć też pełne uprawnienia, musi być kierownikiem na budowie gdzie jesteś zatrudniona, musi mieć opłacone składki w izbie w tym okresie z którego masz wpisy i prace wpisywane do książki praktyk musza być konkretne bo zostaną wykreślone przez sprawdzajacego. Ponieważ pomiary elektryczne nie zaliczają się do praktyk, prace remontowe usuwanie, usterek, kucie bruzd też. Więc spełnienie na raz tych wszystkich warunków trwa lata świetlne a szczególnie w niektórych regionach np. na wschód od Wisły w małych miejscowościach gdzie nie inwestuje się za dużo w infrastrukturę.
1. Często jest tak, że w małym mieście istnieje dużo małych firm elektro instalatorskich gdzie nikt nie ma uprawnień bądź nie ma uprawnień pełnych a doraźnie podpierają się jakimś emerytem który przybije swoją pieczątką z numerami uprawnień niby zatrudniony na umowę o dzieło.
2. Ci co mogli by być opiekunami zawiesili płacenie składek lub po prostu nie chcą bo w planach mają wdrożyć w temat kogoś z rodziny lub najzwyczajniej potrzebują kogoś sezonowo do kopania i układania kabli a do kierowaniem pracami to dadzą radę sami.
3. Po studiach elektrycznych młodzi mający problem z ze zdobyciem uprawnień trafiają do zakładów przemysłowym, energetycznych tudzież zajmują się branżą pokrewną jak automatyka przemysłowa, HVAC, monitoring i inteligentne budynki itp. obszary gdzie nie wymagane są, ale i nie można zrobić tu uprawnień. Osoby te wsiąkają w te klimaty a chęć zrobienia uprawnień zanika lub zostaje odsunięta w czasie. W przeciwieństwie do specjalności np. mostowej da się żyć bez uprawnień.
4. Młodzi mają dzięki dostępowi do informacji typu fora, raporty płacowe, kontakty na portalach społecznościowych jakieś tam rozeznanie i zaczynają kalkulować czy warto wchodzić w kilka lat niskich zarobków w imię zdobywania uprawnień wszak super zarobki obiecywali i nauczyciele w średniej i wykładowcy na studiach a w porównaniu ze znajomymi z zawodówki np. operatorami CNC absolwenci są wiele lat i tys. zł bądź euro w tyle. Czy odrobią to stratę?

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Mam głównie do czynienia z osobami o profilu zawodowym, który opisuje Mariusz - po studiach trafili do zakładów przemysłowych, instalatorstwa, automatyki. Może i mają orientację w budowlance, ale nie mieli możliwości bądź nie chcieli zdobywać uprawnień. Słyszę coraz częściej, że uprawnienia nie podwyższają znacząco wynagrodzenia, więc po co przepłacać.
Jeśli chodzi o moją problematyczną rekrutację, to mówimy o wykonawstwie w firmie budowlanej z Białej Podlaski, czyli miasta powiatowego, więc kwestia oddalenia od większych aglomeracji jest też problemem.

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Karolino,

Problem w uprawnieniach może także wynikać z kierunku kończonych studiów. Z tego co mi wiadomo osoba np po automatyce nie może uzyskać uprawnień budowlanych... Za to może dobrze realizować zadania kierownika kontraktu z uwzględnieniem najwyższej jakości wykonania zadania.

Z drugiej strony mamy problem z uzyskaniem uprawnień ponieważ jest to stosunkowo trudne i dużo jest po drodze problemów przy udowodnieniu swoich kompetencji.

Z trzeciej strony mamy problem z odpowiedzialnością prawną często nieodpowiednio gratyfikowaną. Firmy szukają "pieczątkowych" PMów, a specjaliści ogarniają robotę na budowie.

Może generalizuję, bo udało mi się poznać konkretnych ludzi z uprawnieniami ale większość budów jakie do tej pory zaliczyłem odbywa się na zasadzie pieczątkowej zgodnie ze sztuką. Taki kraj.

Podobna sytuacja ma się z uprawnieniami telekomunikacyjnymi. Tutaj jest jeszcze mniej ludzi z uprawnieniami na rynku...
Michał Madeła

Michał Madeła Projektant
instalacji
elektrycznych,
Wrocław

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Kacper G.:
Karolino,
Z tego co mi wiadomo osoba np po automatyce
nie może uzyskać uprawnień budowlanych... Za to może dobrze realizować zadania kierownika kontraktu z uwzględnieniem najwyższej jakości wykonania zadania.

Po kierunku automatyka i robotyka można uzyskać uprawnienia budowlane w zakresie sieci elektrycznych ale w ograniczonym zakresie. Kubatura do 1000m3 sprowadza te uprawnienia praktycznie do domków i przyłączy. Z drugiej strony zawsze, nawet zaocznie, można zrobić uzupełniające studia na kierunku elektrotechnika (przynajmniej tak jest na PWr) i starać się o uprawnienia pełne. Praktyki i tak trzeba mieć minimum 3 lata, więc 2 na "dorobienie papierka" mieszczą się w ramach praktyki.
Grzegorz Czernicki

Grzegorz Czernicki Projektant,
Kierownik Robót
Elektrycznych

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Ciężko o uprawnienia. Na rynku jest mnóstwo firm, które nie chcą podpisywać Książek Praktyk.
Ponadto trzeba kilka lat pracować za grosze (w porównaniu z przemysłem).
Na budowach czeka nas rozłąka z rodzinami, w biurach projektowych zmęczenie umysłu gorsze od kaca.
A po zdaniu egzaminu ? Najczęściej zmiana pracy, bo w firmie nie jest potrzebny świadomy pracownik, tylko młody wyrabiacz, którym już nie jesteś.
A zarobki? Teraz po 10 latach jakoś nie zauważyłem, żebym zarabiał więcej niż koledzy w przemyśle.
Ale za to nie mogę powiedzieć, żeby mi sie nudziło :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.05.14 o godzinie 12:12
Piotr Świerkowicz

Piotr Świerkowicz Inżynier Elektryk,
Specjalista
Rozdzielnice nN

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć tyle, że do pracy się chodzi dla pieniędzy i własnej satysfakcji. Brak któregoś z tych elementów tworzy problem który właśnie objawia się trudnością znalezienia ludzi z właściwymi dokumentami.
Aby zdobyć uprawnienia to jak tu poprzednik wspomniał należy mieć dobrego opiekuna, mentora (mentorów), którzy na dobrą sprawę nas wyszkolą. Przy obecnej migracji pracowników nie jest to możliwe. Sam mam przygody że przy rozmowie o pracę i w pierwszych fazach współpracy zapędy pracodawcy są prawie horyzontalne (czego to nie zrobimy do czego to razem nie dojdziemy) byle tylko ktoś chciał u nich pracować i w imię zdobywania uprawnień głowę podkładał. Jak się sprawa skłania do rozliczeń to plany znikają i pojawia się zdziwienie, że praca kosztuje.
Poczekamy do załamania rynku jak się dziadki obudzą z ręką w nocniku, że nie udało im się wyszkolić następców.
Adam Hawaj

Adam Hawaj Elektryk,
Elektro-pomiar

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

http://kursyelektryczne.com.pl/ teoretycy i praktycy nie czesto sie to zdarza warto sie zapoznac z tymi panami
Grzegorz Czernicki

Grzegorz Czernicki Projektant,
Kierownik Robót
Elektrycznych

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

A ja myślałem, że akurat reklamy to bardzo często się zdarzają ...

konto usunięte

Temat: Uprawnienia budowlane elektryczne

NOVA Centrum Edukacyjne zaprasza do zapisu na kierunek
TECHNIK ELEKTRYK Z ELEKTROENERGETYKĄ SEP/G1

Technik elektryk projektuje, konstruuje, produkuje, montuje, eksploatuje, naprawia i utrzymuje ruch aparatury, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz systemów zasilania energia elektryczną.

Praca: Po ukończeniu możesz pracować wszędzie gdzie znajdują się aparatury i urządzenia elektryczne. Masz też możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.

Po uzyskaniu kwalifikacji E.7. można uzyskać tytuł Elektromechanik. Po uzyskaniu kwalifikacji E.7. i E.8. można uzyskać tytuł Elektryk.

Nie jest wymagane wykształcenie średnie. !!!

Realizujemy podstawy programowe MEN.

Nauka trwa 2 lata, tj. 4 semestry, zajęcia odbywają się w trybie zaocznym.
Wystawiamy zaświadczenia do ZUS.

Zapisy jeszcze trwają!
Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!

http://nova.edu.pl
tel: 796-400-439Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.11.18 o godzinie 18:11

Następna dyskusja:

Uprawnienia budowlane elekt...




Wyślij zaproszenie do