Piotr Śmieszek

Piotr Śmieszek Organizacja wyjazdów
do Indonezji,
wakacje w Indonezji,
i...

Temat: Dyplomacja po Indonezyjsku

W poniedziałek Rząd Republiki Indonezji oraz Dom Reprezentantów RI wyraziły chęć rozpoczęcia współpracy z nowymi państwami i oznajmiły tym samym otworzenie nowych kanałów dyplomatycznych.
Informacja dotyczy nawiązania stosunków dwustronnych z 21noma nowymi Krajami, z którymi Indonezja nie utrzymywała do tej pory żadnych kontaktów.
Tym samym w dniu dzisiejszym na mapie narodów świata wchodzących w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych pozostały już tylko dwa kraje z którymi rząd Susilo Bambanga Yudhoyono nie będzie miał nawiązanych stosunków dyplomatycznych.
Te dwa kraje to azjatycki „sąsiad: Tajwan oraz bliskowschodni Izrael.
Lista nowych partnerów dyplomatycznych Indonezji w stosunkach międzynarodowych przedstawia się z kolei następująco :
Afryka : Bostwana, Niger, Czad i Malawi
Pacyfik : Nauru, Kiribati i Tuvalu
Ameryka Centralna : Belize i Salwador
Karaiby : 5 Państw w tym Haiti i Barbados
Europa : San Marino i Czarnogóra
Azja : Bhutan
Po ogłoszeniu ustaleń Rządu i perspektywie szybkiego utworzenia nowych kanałów dyplomatycznych z wymienionymi członkami Wspólnoty Narodów Zjednoczonych (ONZ), indonezyjski Minister Spraw Zagranicznych, Marty Natalegawa, ustosunkował się również do dwóch ostatnich nie objętych nowymi układami Państw.
Podpisanie umowy i nawiązanie współpracy z Telawiwem, uzależnia rząd RI od uznania przez Państwo Żydowskie suwerenności Palestyny.
Co zaś sie tyczy Tajpei argumentacja jest prosta i sprowadza się do tego, iż po podpisaniu umowy dwustronnej z Chinami w 1990 roku, Indonezja uznaje Pekin jako jedynego reprezentanta Państwa Środka.
Jak jednak zaznaczył minister Marty pomimo, iż nie ma kontaktów dyplomatycznych, istnieje między innymi wymiana handlowa pomiędzy nie ujętymi w umowach dwustronnych Krajami.
Ma się ona szczególnie dobrze na linii RI – Tajwan.