konto usunięte
Temat: Sytuacja hoteli w Polsce lepsza niż w innych krajach
Sektor usług hotelowych w większości krajów dotkliwie odczuł spowolnienie, które miało miejsce w 2009 roku w globalnej gospodarce. RevPAR (przychód za jeden dostępny pokój) spadł w niektórych destynacjach nawet o 35 proc. Krajem, który odczuł największy spadek, jeśli chodzi o obłożenie oraz przychody ze sprzedaży, były Stany Zjednoczone – wynika z raportu Colliers International. Polska, zdaniem ekspertów, zdołała uniknąć recesji.Większość miast w Unii Europejskiej, Rosji oraz na Ukrainie odczuwa spadki wskaźnika RevPAR już od dłuższego czasu. Ten spadek jest tym większy, im bardziej lokalny rynek hotelowy jest uzależniony od gości z sektora biznesowego. Amsterdam, Monachium, Zurych, Dublin, Bruksela, Dusseldorf, Praga oraz Budapeszt doświadczyły spadku RevPAR w przedziale od 20 do 30 proc. Moskwa, która rok temu była liderem pod względem wskaźnika RevPAR, rok 2009 zamyka ze spadkiem o blisko 30 proc. Recesja wpłynęła też wyraźnie negatywnie na wyniki RevPAR w miejscowościach wypoczynkowych, tradycyjnie dobrze radzących sobie z przyciąganiem gości hotelowych.
W raporcie czytamy, iż Polska była jedynym krajem UE, który uciekł przed recesją. Na dobrą kondycję polskiej gospodarki wpłynęły takie dodatkowe czynniki, jak unijne fundusze strukturalne. Aż 19,4 mld euro z unijnych funduszy na lata 2007-2013 przeznaczonych jest na rozwój infrastruktury transportowej w Polsce. Dodać do tego można inwestycje związane z mistrzostwami EURO 2012. Szacuje się, że w sumie 4 mld euro zostaną zainwestowane w związku z tym wydarzeniem.
Liczba turystów spadła o 7,6 proc. w 2009 roku, a liczba przyjazdów w 2009 roku szacowana jest na 11,8 mln. Wpłynęło to negatywnie na wskaźniki obłożenia hoteli. Chociaż wskaźnik RevPAR w polskich miastach obniżył się średnio o 11,6 proc., to spadek ten jest i tak niewielki w porównaniu do rynków innych krajów.
Chociaż w 2009 roku więcej projektów zostało opóźnionych lub odwołanych niż rozpoczętych, eksperci z Colliers International nadal wierzą w rozwój sektora hotelowego w ciągu najbliższych 5 lat. Należy pamiętać, że średnio w Polsce przypada około 20 pokoi na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy średnia zachodnioeuropejska to 200 pokoi na tę samą liczbę mieszkańców.
Rynek hotelowy w głównych miastach Polski
Warszawa
Sektor hoteli 5-gwiazdkowych w Warszawie wypadł stosunkowo dobrze ze wskaźnikiem obłożenia na poziomie 63 proc., ADR (średnia stawka za pokój) na poziomie 95 euro i RevPAR w wysokości 58 euro. Obłożenie w hotelach niższej klasy wyniosło 62 proc. a średnia stawka za pokój 49 euro. W 2009 roku zakończył się kilkuletni remont hotelu Grand, który działa obecnie pod marką Mercure. Po remoncie 4-gwiazdkowy hotel dysponuje 299 pokojami. W minionym roku otwarto także 3-gwiazdkowy hotel De Silva w pobliżu warszawskiego lotniska (117 pokoi).
Kraków
Z raportu wynika, że średni poziom obłożenia hoteli wszystkich kategorii w Krakowie wyniósł około 67 proc., a średnia stawka za pokój wyniosła 72 euro. Osiem nowych hoteli zostało otwartych w minionym roku, wzbogacając rynek o dodatkowe 552 pokoje. Połowa hoteli oddanych do użytku to obiekty 4-gwiazdkowe: Kossak (60 pokoi), Park Inn (152 pokoje), Swing (147 pokoi) oraz Unicus (33 pokoje).
W minionym roku w Krakowie miały miejsce dwie znaczące transakcje inwestycyjne. Warimpex sprzedał 4-gwiazdkowy hotel Andel’s niemieckiemu funduszowi Deka Immobilien, a 5-gwiazdkowy Radisson Blu został kupiony przez inny niemiecki fundusz Union Investment Real Estate od UBM Realitätenentwicklung.
Trójmiasto
Wskaźnik obłożenia w Trójmieście obniżył się drugi rok z rzędu i wyniósł 61 proc. Było to głównie spowodowane mniejszą liczbą zagranicznych gości w sezonie letnim. Na wzrost średniej stawki za pokój, która osiągnęła 78 euro, wpłynęło otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu Radisson Blu w maju minionego roku. W 2009 roku otwarty został także 4-gwiazdkowy hotel Qubus (110 pokoi).
Poznań
Colliers International podaje, że Poznań również odczuł wpływ spadku w branży MICE. Poziom obłożenia w 2009 roku wyniósł około 48 proc., a średnia stawka za pokój szacowana jest na około 62 euro. W minionym roku otwarto 4-gwiazdkowy Hotel Twardowski (62 pokoje).
Szczecin
Z powodu kryzysu tutejszy rynek doświadczył znacznego spowolnienia. Większość projektów i inwestycji została odłożona w czasie lub odwołana. Obłożenie w mieście wyniosło 56 proc., a średnia stawka za pokój 50 euro.
Łódź
Wskaźnik obłożenia wyniósł nieco ponad 53 proc., a średnia stawka za pokój 62 euro. Wzrost stawki spowodowany jest nowo otwartym hotelem Andel’s. Jest to pierwszy 4-gwiazdkowy obiekt w tym mieście. Hotel dysponujący 278 pokojami zlokalizowany jest na terenie kompleksu Manufaktura, który powstał na terenach dawnych zakładów tekstylnych Izreala Poznańskiego. Hotel ten przyciąga obecnie lwią część sektora MICE i korporacyjnego w tym mieście.
Wrocław
Nastąpił spadek zarówno wskaźnika obłożenia jak i ADR. Obłożenie kształtowało się mniej więcej na poziomie 64 proc., a średnia stawka wyniosła tyle samo co w zeszłym roku, czyli 69 euro. Otwarto dwa hotele 5-gwiazdkowe: butikowy hotel Granary (47 pokoi) oraz wyremontowany Hotel Monopol (121 pokoi), który dwa lata temu został kupiony przez firmę Likus Hotele i Restauracje.
Prognozy i tendencje
W 2010 roku planowane jest ukończenie m.in. 5-gwiazdkowego butikowego hotelu Platinum Palace we Wrocławiu (46 pokoi), 4-gwiazdkowego hotelu Best Western Premier w Katowicach (168 pokoi), 4-gwiazdkowego hotelu Holiday Inn w Bydgoszczy (154 pokoje), 4-gwiazdkowego Hilton Garden Inn w Krakowie (154 pokoje) oraz 5-gwiazdkowego Hiltona w Gdańsku (150 pokoi). W ciągu najbliższych kilku lat grupa Hilton planuje w sumie otwarcie siedmiu hoteli w Polsce, działających pod trzema markami: Hilton oraz Doubletree by Hilton i Hilton Garden Inn. Sieć Starwood Hotels & Resorts również planuje dalszy rozwój w Polsce. Otwarcie piątego hotelu Sheraton, na Mazurach, planowane jest na lata 2011-2012.
Na 2010 rok planowane jest rozpoczęcie budowy takich hoteli jak Novotel w Łodzi (160 pokoi), Hilton we Wrocławiu (215 pokoi), Renaissance w Warszawie na lotnisku im. Chopina (250 pokoi) oraz przebudowy dawnego hotelu Warszawa i łódzkiego Grand Hotelu przejętego w grudniu 2009 roku przez braci Likus. Planowane jest zwiększenie liczby pokoi i podwyższenie standardu hotelu do 5 gwiazdek.
Colliers International podtrzymuje rekomendacje, widząc szerokie perspektywy dla 2, 3, 4-gwiazdkowych obiektów międzynarodowych grup hotelowych w większości regionów oraz dużych i średnich miastach. Silnym bodźcem do rozwoju mogą się okazać fundusze infrastrukturalne Unii Europejskiej.
Eksperci podkreślają, że pięć największych miast Polski powinno zainwestować w światowej klasy wielofunkcyjne centra kongresowe, konferencyjne i wystawiennicze. Takie obiekty wesprą rozwój nie tylko hotelarstwa, ale wszystkich sektorów gospodarki, zapewniając miejsca, gdzie ludzie mogą się spotkać, zaprezentować swoje produkty i usługi, prowadzić handel i nawiązywać współpracę.
Colliers International przewiduje, że sektor hotelowy zacznie inwestować i rozwijać nowe obiekty, które odpowiedzą na zapotrzebowanie branży MICE. Eksperci widzą, że Wrocław i Gdańsk rozważyły te sugestie. Inwestycje takie pojawią się obok nowych stadionów budowanych na EURO 2012. Autorzy raportu mają także nadzieję, że nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym pozwoli na rozpoczęcie wielu projektów.
Źródło: Colliers International
By http://dziennikturystyczny.pl/2010/04/colliers-interna...Adam C. edytował(a) ten post dnia 12.04.10 o godzinie 12:16