Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Tu można wrzucać informacje o wystawach, wykładach i spotkaniach z historykami, imprezach urządzanych przez muzea itp.
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

UMK w Toruniu udostępnia kolekcję odtajnionych dokumentów kluczowych dla polityki zagranicznej i wojskowej USA po 1945 r. Biblioteka Uniwersytecka uzyskała dostęp testowy do cyfrowej bazy dokumentów Digital National Security Archive (DNSA). Z bazy DNSA można korzystać do 22 listopada br. za pośrednictwem komputerów ustawionych w Bibliotece Uniwersyteckiej, na wydziałach i w akademikach.

Za: http://emetro.newspaperdirect.com/epaper/viewer.aspx
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

PZPR jako machina władzy

Instytut Studiów Politycznych PAN

11-13 grudnia 2008

http://www.isppan.waw.pl/konferencje/pzpr.htm
Grzegorz S.

Grzegorz S. Wolny Strzelec ;)

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Spotkanie pt. O nowy kształt odrodzonej Rzeczpospolitej - ewolucja ideowa ruchu narodowego w latach 30 XX w. z dr Adrianem Tyszkiewiczem - pracownikiem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, specjalizującym się w historii politycznej Polski XX w.

Spotkanie odbędzie się dn. 17 grudnia 2008 r. o godz. 18.00, w sali Domu Polonii, przy Rynku Głównym 14 w Krakowie .Grzegorz S. edytował(a) ten post dnia 14.12.08 o godzinie 18:03
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Otwarto wystawę Polskie Państwo Powstańcze 1918-1919 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Można obejrzeć broń, umundurowanie i dokumenty. Wystawa ma charakter ekspozycji stałej.

http://wiadomosci.onet.pl/2702,1904315,otwarto_wystawe...
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

W Muzeum Historii Polski na Zamku Królewskim w Warszawie tylko jeszcze do 1 marca można oglądać wystawę pt: Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności"

http://www.zamek-krolewski.pl/?page=wystawy_czasowe&ph...
Tomasz K.

Tomasz K. Dziedzictwo Kresów

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza na premierowy pokaz filmu dokumentalnego

"Nigdy nie wrócisz do domu"
oraz spotkanie z reżyserką, Jolantą Krysowatą.

3 marca 2009 (wtorek), godz. 18.00, ul. Karowa 20 w Warszawie. WSTĘP WOLNY.

Nigdy nie wrócisz do domu (2008, 55 min), scen. i reż. Jolanta Krysowata. Premiera filmu dokumentalnego o Stefanie Półrulu, marynarzu straconym w czasach stalinowskich. Półrul po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej postanowił zostać w armii; skierowano go do pracy w sądzie Marynarki Wojennej w Gdyni. Szybko zorientował się, że uczestniczy w zbrodniczym systemie i wstąpił do Polskiej Organizacji Podziemnej Wolność. Został aresztowany i stracony, rodzinie nie wydano ciała i nie ujawniono miejsca pochówku. 55 lat później wrocławski IPN odnalazł ślad na Cmentarzu Osobowickim, który ma dobrze udokumentowaną historię tajnych pochówków ofiar stalinizmu. Skąd marynarz na wrocławskim cmentarzu? Nie pasował do żadnej historii. Jolanta Krysowata postanowiła odtworzyć jego losy, dzięki czemu nie tylko powstał film, ale po ponad pół wieku doszło do ekshumacji i powtórnego pochówku w rodzinnej miejscowości Półrula.

Serdecznie zapraszamy
Dom Spotkań z Historią
http://dsh.waw.pl
Grzegorz S.

Grzegorz S. Wolny Strzelec ;)

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Zapraszamy na spotkanie
z autorem książki „Król Podbeskidzia” Tomaszem Greniuchem
pt. „Bartek” z Narodowych Sił Zbrojnych
oraz na krótki wykład na temat pomorskiego NSZ z dr hab. Bogdanem Chrzanowskim
Spotkanie odbędzie się w sobotę 7 marca br. o godz. 17 na Wydziale Historycznym UG w Gdańsku,
ul. Wita Stwosza 55 sala 2.61

Organizator : Naukowe Koło Młodych Polityków UG

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Nie ma oddzielnego wątku dla informacji o filmach, audycjach itp, więc zamieszczam informację tutaj.

Dziś w TVP1 o ... 00:05 film „Nigdy nie wrócisz do domu”.

http://polskieradio.pl/historia/polecamy/artykul90610....Przemek Czyżewski edytował(a) ten post dnia 09.03.09 o godzinie 21:47
Tomasz K.

Tomasz K. Dziedzictwo Kresów

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

18.03.2009, środa, godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, ul.Karowa 20

"Kresowi Wokulscy - Od Baczewskiego i Ruckera do Stollego i Elektritu."
Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

Zapraszamy na 22. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów”, poświęcone niegdyś znanym, dzisiaj najczęściej zapomnianym, przedsiębiorcom z Kresów. W programie m. in. sagi lwowskich rodów Baczewskich – producentów najlepszych polskich wódek i Ruckerów – wytwórców popularnych konserw i słodyczy, opowieść o gospodarczym cudzie nad Niemnem - słynnej hucie szkła „Niemen” Juliusza Stollego a także dokonania wileńskiego "Elektritu" - jednej z najnowocześniejszych w Europie wytwórni odbiorników radiowych. Atrakcją spotkania będzie prezentacja oryginalnych wyrobów przemysłowych z Kresów.

Dom Spotkań z Historią - Warszawska Inicjatywa Kresowa, http://dsh.waw.pl, tel. 826 51 95
Marek Boczkowski

Marek Boczkowski Młodszy specjalista
w dziale handlowym,
Edgard

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

zapraszam na jutrzejszą defiladę w Warszawie

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,uroczystosci-3-maj...
Monika S.

Monika S. ciągle szukam wyzwań

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

MIŁOŚĆ, DAMY I RYCERZE

V Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą
6-7 czerwca 2009 r.

http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol/imprezy/lad...

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Poznań, podziemia klasztoru oo. Franciszkanów, na Górze Przemysła, wejście od ul. Ludgardy

na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu można oglądać makiety dawnego Poznania

http://www.makieta.poznan.pl/polski/index_pl.html

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Rekonstrukcja operacji Market Garden:

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6740140,Zobac...

zdjęcia z rekonstrukcji:

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/51,95190,6740140.html...

konto usunięte

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu
Muzeum Państwowe Stutthof w Sztutowie

zapraszają
31 lipca o godz. 22.00 na otwarcie wystawy „Bez słów”
Audiowizualny projekt duetu emiter_franczak

Wystawa czynna do 4 września
Wstęp wolny.

Gdzie w kulturze i cywilizacji jest miejsce pamięci o obozach i jaka jest rola artysty w jej kształtowaniu? Na tak postawione pytanie należy sobie odpowiadać przed każdorazowym zetknięciem ze sztuką dotykającą kwestii Zagłady czy obozów śmierci.
Sztuki wizualne w polskiej sztuce powojennej w odróżnieniu od literatury nie sprostały wyzwaniu, jakim okazał się po drugiej wojnie światowej kryzys kulturowy, w tym także kryzys reprezentacji. Część artystów generacji, która wojnę przeżyła wskazywała na podniosłą poetykę milczenia, inni uświęcali temat Zagłady, koncentrując się na upamiętnianiu i oddawaniu czci ofiarom. W projekcie „Bez słów” do którego zaprosiliśmy artystów młodych, pragniemy by kwestia pamięci była problematyzowana w inny sposób. Mamy, jako organizatorzy świadomość, że właśnie masowość i połączona z nią anonimowość śmierci – oraz związane z nimi procesy dehumanizacyjne stwarzają ogromny problem z którym artyści podejmujący temat wyobrażenia czy reprezentacji muszą sobie poradzić.
Ludomir Franczak, odpowiedzialny w projekcie za video i Marcin Dymiter, który przygotował instalacje dźwiękowe, w sposób odpowiedzialny i dojrzały dają przemówić miejscu. W ich działaniach nie dostrzeżemy żadnego komentarza odautorskiego, żadnych dywagacji moralnych. To kwestia dotykająca również etyki artysty, by pokazując to co dokumentalne, lub powstałe jako zapis miejsca i to, co artystyczne, nie pozostawało rozdzielone. Artyści podejmując trud poszukiwania nowych środków wyrazu, adekwatnych do wydarzenia i miejsca w którym pracują, nie dokonują „uartystycznienia” ani tego miejsca, ani własnego przekazu. Instalacja dźwiękowa i film video pozostają sposobami mówienia o tym, co wydarzyło się w Sztutowie wyraźnie i na sposób, który ma jednak trafiać do współczesnego widza, a drugiej strony wytrącać go z automatyzmu myślenia. Cechuje te działania nieciągłość narracyjna, którą można odnosić nie tyle do aktualnego komentarza ale do rodzaju świadomości, pozwalającej zestawić problem Zagłady z kontekstem jego reprezentacji w teraźniejszości.


Ludomir Franczak (ur. 1974 w Słupsku)
Z wykształcenia konserwator dzieł sztuki (studia na UMK w Toruniu), studiował również grafikę (pracownia sitodruku UMK), dwukrotny stypendysta Bornholms Hojskole w Danii, oraz Fundacji Wyszehradzkiej.

Działa na wielu polach: tworzy grafikę, malarstwo, instalacje przestrzenne, multimedia. Współtworzy szereg projektów interdyscyplinarnych, m.in.: Ostatni Człowiek na Ziemi (z P. Jaworskim i M. Małecką), teatr mody 3cm, Family Tv (z żoną Magdaleną), projekt teatralny Schron (min. z Emiterem, D. Odiją, U. Sawicką), emiter_franczak (projekt łączący działania audio Emitera z video performancem na żywo). Twórca scenografii i kostiumów do ponad 12-tu spektakli teatralnych (teatry: Strefa Ciszy- Poznań, Kana- Szczecin, Rondo- Słupsk, i.in.); projektant mody (twórca 6-ciu kolekcji, prezentowanych w formie teatru mody w Polsce, Anglii, Portugalii); performer (prezentacje w całej Polsce w przestrzeni zamkniętej i otwartej).
Swoje projekty wystawia w Polsce w galeriach (Arsenał w Poznaniu, Kronika w Bytomiu, Wozownia w Toruniu, CSW Łaźnia w Gdańsku, Entropia we Wrocławiu, EL w Elblągu, BWA w Sanoku, Wieża Ciśnień w Koninie, Scena w Koszalinie, i in.), przestrzeni teatralnej (Rondo w Słupsku, Kana w Szczecinie) i publicznej (Toruń, Szczecin, Poznań, Warszawa, Kraków, Słupsk) oraz za granicą (Dania, Szwecja, Anglia, Portugalia, Szwajcaria, Włochy, Węgry, Rosja).

http://lfranczak.blogspot.com/

Marcin Dymiter aka Emiter (ur. 1971 w Słupsku),
Muzyk, improwizator. Absolwent filologii polskiej i edytorstwa na Uniwersytecie Gdańskim (1991-1996) oraz Studium Doktoranckiego Uniwersytetu Gdańskiego (1996-2002). Przygotowuje rozprawę doktorską na temat kiczu i współczesnej kultury popularnej. Od dzieciństwa grał muzykę. Uczęszczał do szkoły muzycznej, ale dosyć szybko ją porzucił. Słuchacz muzycznych warsztatów w kraju i zagranicą m.in. Warsztaty Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Francisa Minarda, Wolfganga Fuchsa. Związany z grupami Ewa Braun, Mordy, grał w formacjach gamadisco, Chlupot Mózgu, Ludzie.
Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. To solowy projekt oparty na elektroakustycznych / elektronicznych improwizacjach. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, poszukuje nowego pola dźwiękowego dla gitary elektrycznej. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/ hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje z artystami wizualnymi i tancerzami. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe. Producent muzyczny. Współtwórca i kurator - wspólnie z Ludomirem Franczakiem - festiwalu mikro_makro.

Aktualnie gra w projektach: emiter, emiter_franczak audio video performance, voice_electronic duo, Linie Północne (wspólnie z pisarzem Danielem Odiją).

http://emiter.art.pl
http://emiterfranczak.blogspot.com

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

REKONSTRUKCJE I INSCENIZACJE HISTORYCZNE - ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

PROGRM OBCHODOW STAROWKA 1944
"63 godziny - 63 dni chwały"

Od godziny 9ej rano dnia 7go sierpnia 2009 do godz. 24ej dnia 9go sierpnia trwać będą uliczne teatry i historyczne inscenizacje nawiązujące tematyką

do wydarzeń Powstania Warszawskiego.

Spektakle odbędą się:

- na Starym Mieście ( "Starówka 1944" - trwające prawie 40 godzin widowisko historyczno-teatralne) 7- 8 VIII od godziny 9.00 - 22.30. ( barykady na ul. Mostowej. ul. Długiej, Placu Zamkowym).

- na warszawskiej Pradze ('Praga Walczy" - dioramy i przedstawienia teatralne) 7 VIII godzina 19.00 na nadwiślańskiej plaży vis a vis Starego Miasta

- na Żoliborzu ("Twierdza Zmartwychwstanek" - inscenizacja historyczna) 9 VIII godzina 18.30 Skrzyżowanie ulic Ks. J. Popiełuszki i ul. Z. Krasińskiego

"STARÓWKA 1944"

PROGRAM WYDARZEŃ NA STARYM MIEŚCIE

Spektakl na starym mieście otwiera program "63 godziny -63 dni chwały" o godzinie 9 rano dnia 7. VIII i trwać będzie nieprzerwanie 36 aż do godziny 21 dnia 8.VIII.

Grupy rekonstrukcji historycznej odtworzą sceny z życia Powstańczej Starówki. Teren przedstawienia będzie otwarty dla przechodniów, tak by każdy mógł włączyć się do jego realizacji.

Program widowiska "Starówka 1944"

7 VIII

9.00.-10.00

OKUPACJA

Przez kilka lat okupacji hitlerowskiej mimo pozornego spokoju na twarzach Warszawiaków można było dostrzec niechęć do zaborcy.

Pokażemy jak wyglądało życie codzienne w okupowanej Warszawie.

10.00-11.00

WALCZĄCA WARSZAWA

dnia 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 słychać odgłos syreny. Wraz z godziną "W" Rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

Pokażemy symboliczne sceny przygotowań do walki i formowania się oddziałów Powstańczych.

11.00-12.00

BARYKADY

zaraz po wybuchu Powstania zarówno jego żołnierze jak i ludność cywilna przystępują do budowy barykad.

Rozpoczynamy budowę trzech barykad na Starym mieście, przyłącz się do nas i zobacz jak wyglądały prace przy ich stawianiu.

12.00-13.00"

MUNDURY POWSTAŃCZE

zdobyto niemieckie mundury z magazynów sprzętu wojskowego SS, w oddziałach Powstańczych zapanowała radość, po dodaniu do niemieckiej"panterki" biało -czerwonej opaski chłopcy i dziewczęta mogli poczuć się jak regularne wojsko.

Zaprezentujemy z tym wydarzeniem sceny.

13.00-14.00

ZYCIE PRZY BARYKADZIE

Szyjemy biało-czerwone opaski,śpiewamy Powstańcze piosenki, drukujemy afisze.

Odtwarzamy sceny z życia przy barykadzie.

14.00-15.00

ŁĄCZNOŚĆ i HARCERSKA POCZTA POLOWA

Przez cały okres Powstańczych walk na terenie Warszawy działali łącznicy, mimo narastających problemów z przemieszczaniem się po mieście spełniali swe zadania. Działała też Harcerska Poczta Polowa.

Zobacz jak działały te służby .

15.00-16.00

BRAK BRONI

Od początku Powstańcy byli słabo uzbrojeni, ze względu na narastający problem braku broni i amunicji każdy pocisk stawał się coraz bardziej cenny.

zobacz jak działała Powstańcza rusznikarnia.

16.00-17.00

BRAK POŻYWIENIA

w wyniku okrążenia przez wroga i przedłużających się działań Powstańczych coraz trudniej było o dostęp do wody i jedzenia, Z opuszczonych magazynów i browaru Haberbuscha przynoszono worki z jęczmieniem, z zasobów PWPW i magazynów na Stawkach przynoszono konserwy mięsne. Żywność ta była głównym pożywieniem walczących i cywilnych mieszkańców Starego Miasta

Zapraszamy do kuchni polowej na poczęstunek zupy z jęczmienia.

17.00-18.00

PUNKT SANITARNY

W szpitalach i punktach medycznych przez cały okres Powstania Warszawskiego nie było odpoczynku

Przyjrzyj się z bliska pracy Powstańczych sanitariuszek

18.00-23.00

O godz. 18.00 część rekonstruktorów wymaszeruje w kierunku Pragi, by tam przyłączyć się do przedstawienia "PRAGA WALCZY"

Na barykadach pozostanie warta Powstańcza i łącznicy. Po zakończeniu działań artystycznych na Pradze, około godz. 23.00 nastąpi powrót grup historycznych na barykady.

23.00 - 8.00

BARYKADY NOCĄ

Zapraszamy chętnych do obejrzenia rekwizytów związanych z Powstaniem Warszawskim oraz do przyłączenia się do dyskusji o losach walczącej Stolicy.

8. VIII

8.00-10.00

CENNA ZDOBYCZ

dnia 7 mego sierpnia żołnierze 101 kompanii Batalionu „Bończa” Zgrupowanie „Róg” zdobyli niemiecki pojazd opancerzony ( nazwany później samochodem pancernym „STARÓWKA”), nie był on używany bojowo ale służył do transportu powstańców i zaopatrzenia.

Ulicą Mostową i ulicą Długą przejedzie niemiecki transporter opancerzony.

Samochód pancerny w barwach 101 Kompanii stanie przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

10.00-14.00

ZYCIE PRZY BARYKADZIE

Szyjemy biało-czerwone opaski,śpiewamy Powstańcze piosenki, drukujemy afisze.

Odtwarzamy sceny z życia przy barykadzie.

14.00-15.00

ŁĄCZNOŚĆ i HARCERSKA POCZTA POLOWA

Przez cały okres Powstańczych walk na terenie Warszawy działali łącznicy, mimo narastających problemów z przemieszczaniem się po mieście spełniali swe zadania. Działała też Harcerska Poczta Polowa.

Zobacz jak działały te służby .

15.00-16.00

BRAK BRONI

Od początku Powstańcy byli słabo uzbrojeni, ze względu na narastający problem braku broni i amunicji każdy pocisk stawał się coraz bardziej cenny.

zobacz jak działała Powstańcza rusznikarnia.

16.00-17.00

BRAK POŻYWIENIA

w wyniku okrążenia przez wroga i przedłużających się działań Powstańczych coraz trudniej było o dostęp do wody i jedzenia, Z opuszczonych magazynów i browaru Haberbuscha przynoszono worki z jęczmieniem, z zasobów PWPW i magazynów na Stawkach przynoszono konserwy mięsne. Żywność ta była głównym pożywieniem walczących i cywilnych mieszkańców Starego Miasta

Zapraszamy do kuchni polowej na poczęstunek zupy z jęczmienia.

17.00-18.00

PUNKT SANITARNY

W szpitalach i punktach medycznych przez cały okres Powstania Warszawskiego nie było odpoczynku

Przyjrzyj się z bliska pracy Powstańczych sanitariuszek

18.00-20.00

SPOTKANIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ

Zapraszamy chętnych do obejrzenia rekwizytów związanych z Powstaniem Warszawskim oraz do przyłączenia się do dyskusji o losach walczącej Stolicy.

20.00-22.30

POWSTAŃCZA DEFILADA I PRZEBICIE DO ŚRÓDMIEŚCIA

Grupy schodzą z Powstańczych barykad zbierając się na ulicy Długiej przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Rozpoczyna się Powstańcza defilada (w nawiązaniu do Defilady która odbyła się na Placu Krasińskich 15 VIII 1944 r.) Rusza samochód pancerny „STARÓWKA” ul. Długą w kierunku Arsenału. Grupy historyczne przechodzą pod Powstańczą Redutę „Bank Polski”.

Rozpoczyna się Marsz pamięci' - szlakiem walk Powstańczych- Przebicia oddziałów Zgrupowania Radosław ze Starego Miasta, przez Ogród Saski do gmachu PAST-y przy ul. Zielnej.
Na przebytej trasie zostawimy znicze upamiętniające poległych. Zabierz swój znicz i przyłącz się do nas!

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Program artystyczny "STAROWKA 1944" powstal z inicjatywy :
GH Zgrupowanie Radoslaw

scenariusz i rezyseria- GH Radoslaw
wspolpraca rezerska- Grupa Historyczna Warszawiaki.

udzial wezma:
Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radslaw"
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Parasol"
Grupa Teatralno-Historyczna "Warszawiaki"
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Srodmiescie"
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman"
Anna Magdalena D.

Anna Magdalena D. Szwedzki, literatura

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

30 sierpnia 2009 roku – tuż przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej – zapraszamy do Barbakanu.

Przypomnimy tam klimat ostatnich dni gorącego sierpnia 1939 roku w Krakowie. Posłuchamy piosenek, które śpiewano wtedy na koncertach, obejrzymy film wyświetlany w krakowskich kinach w tamte dni, wysłuchamy opowieści o ludziach i zdarzeniach. Nadawany na żywo serwis radiowy przypomni depesze nadawane tuż przed wielką katastrofą.

12.00-22.30:
* Wystawa fotografii ukazująca Kraków i jego mieszkańców przed 1939 r. (zdjęcia ze zbiorów MHK)
* Monidło – zapraszamy wszystkich gości do pamiątkowego zdjęcia.
* Zbiórka pamiątek (zdjęcia, dokumenty, przedmioty codziennego użytku) dotyczących Krakowa i krakowian w latach II wojny światowej. Przedmioty te zostaną pokazane na wystawie stałej Kraków – czas okupacji (1939–1945). (Uwaga: rodzinne pamiątki kopiujemy i zwracamy, nie trzeba się z nimi rozstawać).
* Kwesta - na wystawę stałą Kraków czas okupacji 1939-1945
* Stoisko sklepu MHK m.in. z najnowszymi wydawnictwami MHK (rabaty!) i pamiątkami
* Małe co nieco – smakołyki i napitki zapewni kawiarnia Bunkier Cafe

12.00-17.30:
* Polskie Radio Barbakan – co pół godziny prezentowane na żywo serwisy informacyjne z depeszami z sierpnia 1939 roku. Po serwisie – opowieści o przedwojennym Krakowie: życiu kulturalnym, nowej architekturze, mieście polsko-żydowskim, działaniach mobilizacyjnych. Prezentacjom towarzyszy pokaz zdjęć ze zbiorów MHK.
* DJ Retro – muzyczne przeboje z roku 1939, puszczane ze starego gramofonu
* Przedwojenne kroniki filmowe, krótkie filmy o Krakowie

17.30–22.30:
* 17.30: Pokaz modelowania przedwojennych fryzur – Profesjonalne Studio Urody Salon Expert L’Oréal z ulicy Karmelickiej
* 18.00: Pokaz mody – duet krakowskich projektantek: Agata Zemełka & Anna Pirowska
* 18.15: Recital zespołu New Conception z repertuarem lat 30.
* 18.45: Opowieść o życiu kulturalnym Krakowa, wprowadzenie do projekcji
* 19.00–20.15: Projekcja filmu Królowa przedmieścia, polskiego wodewilu z 1938 roku. Reż. Eugeniusz Bodo, muz. Henryk Wars, Jerzy Petersburski, wyk. Helena Grossówna, Aleksander Żabczyński, 75 min
* 20.15: Multimedialna prezentacja wystawy w Fabryce Emalia Oskara Schindlera
* 20.30: Pokaz i nauka tańców standardowych. Prowadzenie – Sakura dance & beauty
* 21.30: Dancing przy przedwojennych przebojach. Na scenie pokaz tanga przy muzyce zespołu New Conception
* 22.20: Ta ostatnia niedziela – opowieść o ostatnim dniu przed wojną

Imprezę poprowadzą: Lidia Bogacz - aktorka Teatru im. Słowackiego i Mariusz Süss- dziennikarz TV Kraków

przed Barbakanem
* Pokaz zabytkowego samochodu z 1938 r. marki Fiat /NSU1100
* Pokaz plakatów filmowych i informacyjnych z 1939 roku

Zabytkowy tramwaj nr 0 będzie wyjątkowo jeździł na trasie Kazimierz – Barbakan, z wolontariuszami służącymi informacją o „ostatniej niedzieli”

Wstęp - 2 zł

Wydarzenie związane jest z promocją wystawy Kraków – czas okupacji (1939–1945), która zostanie otwarta wiosną przyszłego roku w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Tematem ekspozycji jest historia miasta i jego mieszkańców od schyłku II Rzeczypospolitej, przez kampanię wrześniową 1939, czas okupacji niemieckiej, aż do stycznia 1945 roku. Wystawa będzie opowieścią o tragicznej historii, która całkowicie odmieniła oblicze miasta, w którym obok siebie mieszkali Polacy i Żydzi. Pokazani zostaną jego mieszkańcy i ich opowieści związane z prywatną historią, które w całości złożą się na wielobarwny portret Krakowa.

Chcesz otrzymywać bieżące informacje o Muzeum? Zapisz się do
grupy Muzeum Historycznego
: http://www.goldenline.pl/grupa/muzeum-historyczne-mias...

Chcesz wiedzieć, kto spośród Twoich znajomych wybiera się na to wydarzenie? Zapisz się na spotkanie:http://www.goldenline.pl/spotkanie/ta-ostatnia-niedzie...
Łukasz Holik

Łukasz Holik Spec od marketingu i
reklamy

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Zapraszam serdecznie na Międzynarodowy Turniej Rycerski który odbędzie się w Dębnie 20.IX.2009. Dokładny plan i informacje dostępne są TUTAJ

Pozdrawiam serdecznie
Anna S.

Anna S. Starszy Specjalista
ds. Trade Finance -
Pion Global Banki...

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

OBLICZA TOTALITARYZMU- Warszawa- ktoś chętny?

Czy miałby ktoś ochotę wybrać się na tą wystawę około 12-13 w najbliższą niedzielę tj. 25 października? Opłata za wstęp kryzysowa czyli 0 PLN;)Dokładne info poniżej.

Pozdrawiam,
Ania

OBLICZA TOTALITARYZMU

WYSTAWA W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

28 WRZEŚNIA 2009 – 17 STYCZNIA 2010
DSH, UL. KAROWA 20 W WARSZAWIE

Do Domu Spotkań z Historią wraca wystawa multimedialna Oblicza totalitaryzmu autorstwa Ośrodka KARTA. Ekspozycja została uzupełniona i na nowo zaaranżowana. Pokazuje powstanie i rozwój obu systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu, oraz ich wojenne apogeum.

Panoramiczna prezentacja podzielona jest na kilkanaście części, dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej od końca I wojny światowej do upadku systemu komunistycznego w 1989 r. Obejmuje zatem rewolucję 1917 roku, wojnę polsko-bolszewicką, czasy Wielkiego Terroru w ZSRR, powstanie III Rzeszy, okres sojuszu obu totalitaryzmów i ich późniejszą walkę, obie okupacje, Holokaust, wypędzenia, koniec nazizmu i dalszą ekspansję komunizmu. Wystawę, która przede wszystkim na przykładzie skomplikowanych losów Polski ukazuje mechanizm funkcjonowania ustroju totalitarnego, zamyka rozdział o Polsce powojennej i jej skutecznym oporze wobec komunizmu.

Poza krótkimi wprowadzeniami do poszczególnych części wystawy, na ekspozycję składają się wyłącznie świadectwa historyczne: teksty źródłowe (fragmenty dokumentów, listów, zapisy przemówień), fotografie, filmy archiwalne, sowieckie i nazistowskie plakaty propagandowe czy nagrania przemówień.
Zestawienie oficjalnych dokumentów, rozkazów, uzasadnień decyzji politycznych i przemówień przywódców z bardzo osobistymi relacjami świadków wydarzeń podkreśla rozmiar indywidualnych tragedii ofiar systemów totalitarnych.

Walenty Woronowicz, więzień łagru: Zimą często odmrażano stopy, ręce i twarz. Zmęczony organizm nie miał sił się bronić. […] Jeżeli odmrożone palce stopy zaczynały czernieć, usuwano je w barbarzyński sposób. Dwie osoby trzymały chorego, a lekarz lub felczer obcęgami usuwał sczerniałe palce. […] Pod koniec grudnia 1941 nastąpiło nasilenie mrozów i temperatura spadła do minus 63 stopni. […] Ludzie słabli z każdym dniem, nawet ci, co pracowali w pomieszczeniach. Wreszcie nastąpiły odmowy wyjścia do pracy. Grożono polowym sądem i rozstrzelaniem za sabotaż. Groźby nie pomagały. Zastosowano bicie. Umierali po pierwszym uderzeniu, jeden po drugim.

Anna Pawelczyk, mieszkanka Kitowa, która przeżyła pacyfikację Zamojszczyzny: Jednego dnia zginęły 164 osoby, ja jedna pozostałam przy życiu. [...] Niemcy, po odbytej naradzie, przyszli na plac z trzema karabinami maszynowymi i ustawili je w kierunku ludzi, po chwili jeden Niemiec w hełmie zaczął przemawiać. Mówił, że wszyscy muszą dziś zginąć, gdyż współdziałają z bandytami. […] Niemcy zaczęli strzelać do zebranych ludzi. Ja w tym czasie upadłam i schowałam głowę pod pachę mamy [...]. Wreszcie ucichło strzelanie. Podniosła się wówczas jedna młoda kobieta i zaczęła prosić, by jej darowano życie. Usłyszałam następnie głośne śmiechy Niemców, którzy zaczęli skakać po trupach. [...] Podszedł do mnie hitlerowiec, położył rękę na plecach, badając czy żyję. Czekałam z zapartym tchem. Niemiec posłuchał, ale widząc, że się nie ruszam, odszedł.

Oprócz relacji polskich świadków, na wystawie znajdują się wspomnienia Ukraińców, Rosjan, Żydów i Niemców; obok ofiar represji wypowiadają się agresorzy. Przedstawienie totalitarnego doświadczenia XX-wiecznej Europy z perspektywy wielu narodów i poprzez różne postawy sprawia, że ekspozycja ma uniwersalny charakter i pozwala dojrzeć wyraźne podobieństwo obu systemów totalitarnych. Wystawa przygotowana jest w czterech językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim.

Ekspozycję można oglądać od 28 września 2009 do 17 stycznia 2010 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 od wtorku do piątku w godzinach 10.00–18.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11.00–17.00. WSTĘP WOLNY.
Piotr Janeczek

Piotr Janeczek ENVIGO YANS
(właściciel) /
Fundacja Ośrodka
Karta (DTP) /...

Temat: Spotkania/wystawy/imprezy

Anna Wasiluk:
OBLICZA TOTALITARYZMU- Warszawa- ktoś chętny?

Czy miałby ktoś ochotę wybrać się na tą wystawę około 12-13 w najbliższą niedzielę tj. 25 października? Opłata za wstęp kryzysowa czyli 0 PLN;)Dokładne info poniżej.

Pozdrawiam,
Ania

Ja także polecam tą wystawę, tym bardziej, że moje studio zaangażowało się w edycję i przygotowanie całego materiału fotograficznego do tej ekspozycji... :)

Pozdrawiam Serdecznie

Piotr Janeczek
Envigo/yans PhotoReNew

Obrazek
Piotr Janeczek edytował(a) ten post dnia 27.10.09 o godzinie 03:23

Następna dyskusja:

Propozycja spotkania grupy ...




Wyślij zaproszenie do