Agnieszka G.

Agnieszka G. korespondentka

Temat: Słowiańskie pieśni obrzędowe w Ameliowce

Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji zaprasza na długoweekendowe warsztaty śpiewu białego z cyklu "Na Ścieżkach Głosu" – Słowiańskie pieśni obrzędowe, które odbęda się w czasie długiego weekendu od 30 maja do 2 czerwca w ośrodku „Lubrzanka” w Ameliówce.
Tematem pracy w czasie warsztatów są pieśni słowiańskie, wielogłosowe pieśni związane z całorocznymi obrzędami tradycyjnych społeczności. Śpiewy te związane były ze sferą społeczną człowieka jako członka grupy, w której spędzał całe swoje życie. Tworzyły one poczucie silnej więzi grupowej oraz dawały jednostce możliwość pełnego zaistnienia w społeczności. Wykonywaniu śpiewów towarzyszyła atmosfera dużego emocjonalnego zaangażowania.
Warsztaty są adresowane dla osób lubiących śpiewać, chcących podnieść swoje umiejętności w świadomym operowaniu głosem, chcących poznać swe możliwości i ograniczenia w śpiewie zespołowym. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy.
Warsztaty długoweekendowe to pigułka intensywnej pracy nad techniką głosu białego (naturalna emisja głosu) w kontekście śpiewu wielogłosowego opartego na współpracy w grupie:
- aktywnym oddechem
- otwartym mocnym głosem
- świadomym kreowaniem barw dźwięku
- współbrzmieniem w wielogłosie
- śpiewem w kontakcie
Warsztaty są prowadzone metodą pracy grupowej, angażującą uczestników w uczenie się przez własne doświadczenie w grupie, rozwijającą samoświadomość i postrzeganie głosu jako wyrazu osobowości człowieka, a śpiewu zespołowego jako efektu współpracy i interakcji dziejących się w grupie.
FILOZOFIA WARSZTATÓW
Śpiew traktujemy jako proces psychofizyczny, nierozłącznie związany z człowiekiem jako całością.
Uważamy, że kluczem do śpiewania pełnym otwartym głosem jest połączenie rozluźnienia z maksymalną koncentracją. W swojej pracy posługujemy się metodami aktywnymi angażujących uczestników w uczenie się przez własne doświadczenie w grupie - zakładamy, że taki sposób uczenia się jest najbardziej efektywny. Wierzymy, że śpiew jest umiejętnością dostępna dla każdego człowieka i że najwięcej satysfakcji daje śpiewanie w grupie - śpiewanie oparte na uważności i umiejętności współdziałania. Muzyka tradycyjna zakłada istnienie pewnej społeczności - nie jest nastawiona na kształcenie solistów, ale na budowanie więzi. Grupa skłócona - obojętnie czy jest to społeczność wioski czy międzynarodowa grupa warsztatowa - nie osiągnie nigdy należytego
WITOLD KOZŁOWSKI: Kiedy śpiewam pieśń białym głosem, czuję dźwięk fizycznie w ciele. To są wibracje, które czuję w kościach, plecach, uszach, nosie i czaszce. Jeśli znajdzie się kogoś, kto podobnych rzeczy szuka w śpiewie, to można spotkać się: pośpiewać i wymienić się wibracją. Tak naprawdę pieśni są bardziej dla śpiewaków niż dla słuchaczy. Znacznie większą frajdę ma osoba, która śpiewa, niż ta, która słucha. Po prostu działanie pieśni można poczuć dopiero wtedy, kiedy samemu zacznie się je śpiewać.

KOSZT UCZESTNICTWA: 395 zł (program warsztatowy, zakwaterowanie, obiady)
ZGŁOSZENIA do 16 maja 2013 przez fundacjaovo@gmail.com
MIEJSCE: Warsztaty będą odbywały się w Ameliówce k. Kielc.
Dojazd: z Kielc do Ameliówki autobusem miejskim nr 10.

KONTAKT:
fundacjaovo@gmail.com
663 336 963
Więcej informacji: http://www.ovo.art.pl/
Agnieszka G.

Agnieszka G. korespondentka

Temat: Słowiańskie pieśni obrzędowe w Ameliowce

Zachęta dla niezdecydowanych - tak się spiewa po weekendowych warsztatach z OVO http://www.youtube.com/watch?v=gSXf-kIbsKcTen post został edytowany przez Autora dnia 13.05.13 o godzinie 23:17



Wyślij zaproszenie do