Temat: Estonia w Warszawie!

W końcu stycznia zapraszamy na szereg wydarzeń związanych z Estonią:

Pokaz slajdów/fotografii Joanny Remisz i Szymona Bijaka z podróży po Estonii
20 stycznia (czwartek), 18:30, Gmach Główny Politechniki Warszawskiej, sala 219

Serdecznie zapraszamy na wycieczkę dookoła Estonii - małego kraju wielkich przyjemności. Opowiemy o meteorytach, piwie, zamkach, turach, no i przede wszystkim o ... kohuke.

http://jedynka.om.pttk.pl/index.php?option=com_content...

***

„Kilka słów o języku estońskim” – prezentacja + lekcja
21 stycznia (piątek), 17:00, Państwowe Muzeum Etnograficzne

Jak wymówić słowo hauaööõudused? Czy trudno uczy się języka, w którym jest 14 przypadków? Co mają ze sobą wspólnego estoński i polski? Czy trzeba sobie połamać język, żeby powiedzieć "cześć" po estońsku? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas spotkania. Dowiemy się, co jest osobliwego w języku estońskim, czy język ten sprawia Polakom duże kłopoty w nauce, przekonamy się, jak brzmi estoński oraz poznamy kilka podstawowych zwrotów w tym języku. Spotkanie uatrakcyjnią zdjęcia z Estonii oraz degustacja estońskich specjałów.

Prowadzenie: Anna Grzeszak, doktorantka na Wydziale Neofilologii UW i miłośniczka języka estońskiego.

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Stowarzyszenie ProEstonia, portal Estonia onLine - Eesti.pl

***

Koncert Leonora Palu i Kristo Käo
21 stycznia (piątek), 18:00, Państwowe Muzeum Etnograficzne

Leonora Palu (flet) i Kristo Käo (gitara klasyczna) zagrają koncert w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W programie znajdą się utwory kompozytorów estońskich oraz europejskich. Koncert odbędzie się z okazji przystąpienia Estonii do strefy euro, które nastąpiło w dniu 1 stycznia 2011 roku oraz, by uświetnic fakt ustanowienia stolicy tego kraju, Tallinna, Europejską Stolicą Kultury w 2011 roku.

Leonora Palu: Wielokronie nagradzana flecistka. W 2003 r. ukończyła Królewskie Konserwatorium w Brukseli u prof. Franka Hendrickxa. Uczestniczyła w kursach fletu prowadzonych przez tak znanych mistrzów jak Renate Greiss-Armin, Patrick Gallois, Moshe Epstein, Matti Helin. Aktywnie działa jako muzyk kameralny. W latach 2001-2008 Leonora Palu grała w orkiestrze Opery Narodowej Estonia. W chwili obecnej występuje z orkiestrą miasta Pärnu. Wcześniej wiele razy grała koncerty solo. Flecistka jest członkiem zespołu Repoo Ensemble, który zajmuje się eksperymentalnym teatrem muzycznym oraz muzyką współczesną.

http://www.myspace.com/leonorapalu

Kristo Käo jest przewodniczącym Estońskiego Stowarzyszenia Gitarowego oraz dyrektorem artystycznym dorocznego festiwalu gitarowego Fiesta de la guitarra. Członek Tallińskiego Kwartetu Gitarowego. Wykłada grę na gitarze, muzykę kameralną oraz przedmioty pedagogiczne w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jest także autorem książki o unikalnej metodzie gry na gitarze, założył internetową szkołę muzyczną Kitarrikool.eu, wydał solową płytę oraz kilka we współpracy z innymi muzykami. Uczyli go tacy mistrzowie w dziedzinie gry na gitarze jak Hannu Annala, Juan Antonio Muro, Per Skareng, Miguel Angel Jimenez, Nikita Koshkin, Luis Quintero, Ana Vidovic, Scott Tennant, Manuel Barrueco, Reinbert Evers, Jose Miguel Moreno, Mats Bergström, Jesper Sivebaek i Per Palsson.

http://www.kristokao.eu/

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Stowarzyszenie ProEstonia, portal Estonia onLine - Eesti.pl

***

Przegląd Estońskich Filmów Animowanych
22 stycznia (sobota), 18:00, Państwowe Muzeum Etnograficzne

W powietrzu/In the Air/Õhus, Martinus Daane Klemet, 2009 (9 min.)

Telewizyjna transmisja pomiędzy wilkiem a ludźmi prowadzi do zachwiania praw grawitacji.

Krokodyl/Crocodile/Krokodill, Kaspar Jancis, 2009 (17 min.)

Historia byłego śpiewaka operowego, który z powodu zrządzenia losu musi pracować jako Krokodyl w styropianowym kostiumie i zabawiać dzieci w centrum handlowym. Taki typ życia wydaje się niezwykle przygnębiający, a nawet obrzydliwy dla byłego tenora, dlatego też daje on upust swej frustracji niegrzecznym zachowaniem. Aż do dnia, kiedy w jego życiu pojawia się nieszczęsna kobieta oraz …krokodyl.

Życie bez Gabrielli Ferri/Life without Gabriella Ferii/Elu ilma Gabriella Ferrita, Priit & Olga Pärn, 2008 (44 min.)

Dramatyczna historia o miłości, zamkniętych drzwiach, złodzieju bez twarzy, rannym bocianie, zagubionym laptopie i wirtualnych prostytutkach, siostrach O’Key. W filmie nie ma Gabrielli Ferri, ale jest prawie happy end.

Napisy w języku angielskim

http://www.kultura.eesti.pl/index.php?go=teksty&strona...

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Stowarzyszenie ProEstonia, portal Estonia onLine - Eesti.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

***

Prócz tego, od 24 stycznia do 15 lutego 2011, w Oddziale Okręgowym NBP, przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21 (wejście od strony Placu Powstańców Warszawy), obejrzeć będzie można Wystawę „Pieniądze estońskie - od marki do euro”.

Ekspozycja przedstawia historię waluty Republiki Estonii od momentu jej powstania w roku 1918. Wprowadzona wtedy marka estońska oznaczała początek niezależnej egzystencji młodego państwa. W następstwie reformy monetarnej z roku 1928, w obiegu aż do 1940 r. funkcjonowała korona estońska. Nowa korona weszła do obrotu w 1992 r., a 1 stycznia bieżącego roku Estonia przyjęła euro. Wystawa zaprojektowana przez Tiita Jürna przedstawia różnorodne informacje dotyczące waluty estońskiej oraz jest ilustrowana wieloma ciekawymi przykładami.Radosław Surowiec edytował(a) ten post dnia 17.01.11 o godzinie 15:34