konto usunięte

Temat: Spotkania z egiptologiem, prof. Andrzejem Niwińskim, w...

Znany egiptolog, profesor Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego, przyjedzie pod koniec sierpnia do Kołobrzegu. Spotka się z mieszkańcami.

Deir el-Bahari – w dosłownym tłumaczeniu oznacza “Klasztor Północny”. Jest to ważne stanowisko archeologiczne na zachodnim brzegu Nilu w Górnym Egipcie naprzeciw Karnaku. Miejsce to słynie przede wszystkim ze wspaniałej świątyni Hatszepsut, ale także z wielu grobowców. Na jeden z nich, najprawdopodobniej nienaruszony, natrafiła polska misja archeologiczna. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia naukowców, będzie to odkrycie podobne do odkrycia grobu Tutenhamona.

Polska Misja Skalna pod kierownictwem profesora Andrzeja Niwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, światowej sławy znawcy sarkofagów i religii starożytnych Egipcjan, bada półkę skalną już od pewnego czasu. Prace utrudnia wysoka temperatura, sięgająca 50 stopni Celsjusza, ale także egipska biurokracja. Urzędnicy boją się, że odłamki z wykopalisk Polaków mogłyby spaść na świątynię Hatszepsut. Wymagają nadzwyczajnych działań związanych z zabezpieczeniem i usunięciem ogromnych zwalisk skalnych, co nie należy do zadań prostych, ani tanich. Polska misja jednak się nie poddaje, bo wie, że jest bardzo blisko historycznego odkrycia.

– Na badanym przez nas terenie znajduje się nietknięty królewski grobowiec, wykorzystywany w dwóch fazach, jakie z pewnością odpowiadają dwóm różnym okresom historycznym – opowiada profesor Andrzej Niwiński. – Uważam, że należał on do Amenhotepa I, a może też do Totmesa I, a następnie został zaadaptowany w drugiej fazie dla Herhora, może też dla jego syna króla Neferkare Amenemensu. To jednak uda się potwierdzić dopiero po odanlezieniu grobu. Przypuszczam, że możemy w nim znaleźć elementy pochówku Amenhotepa I, włącznie z jego olbrzymim sarkofagiem ponad trzymetrowej długości, być może także jakiś dowód na to, że czasowo spoczywał tam też – oczywiście w osobnej komorze sarkofagowej – Totmes I, oraz pełne wyposażenie grobowe Herhora, zawierające też obiekty ze złota, prawdopodobnie również pełne i równie cenne wyposażenie grobowe Neferkarem, a być może nawet setkę sarkofagów należących do dostojników z wczesnej 21 Dynastii, jeśli grób przekształcono w skrytkę.

Stawiane hipotezy i snute przypuszczenia są niezwykle prawdopodobne. Archeolodzy natrafili w tym miejscu na wiele śladów dowodzących tego, że starożytni Egipcjanie bardzo solidnie zamaskowali grobowiec, upodabniając go skalnego zbocza.

W Kołobrzegu odbędą się 2 spotkania w profesorem Andrzejem Niwińskim. Pierwsze, w piątek 27 sierpnia o godz. 17.00 w sali koncertowej ratusza, drugie, w niedzielę 29 sierpnia o godz. 19.00 w hotelu “Arka”. Wstęp wolny.

Źródło informacji: http://informacje.kolobrzeg.pl/?p=4171