Temat: Konsekwencje zakwaszenia.

Przyczyn zakwaszenia organizmu jest wiele, poczynając od spożywania zakwaszających pokarmów (mięso czerwone, drób, wędzonki, wędliny, sery, masło, jajka, alkohol, kawa, herbata, chipsy, orzeszki ziemne, rośliny strączkowe, niedojrzałe owoce); poprzez niewystarczające picie wody; brak ruchu; stres (zarówno fizyczny jak i mentalny prowadzi do wydzielania substancji wpływających na zakwaszenie tkanek); efekty uboczne działania wielu leków.
Konsekwencje zakwaszenia to uszkodzenie większości systemów biologicznych organizmu. Człowiek zakwaszony z pewnością jest osłabiony, źle wygląda i odczuwa bóle.
Zacznijmy od jelit. Nadmiar kwasów to często powstająca zgaga, wynikająca z podrażnienia kwasem solnym dolnej części wpustu żołądka. W zakwaszonym jelicie szybciej rozwijają się chorobotwórcze grzyby. Trzustka jest narządem, który z czasem może produkować mniejszą ilość składników zobojętniających kwasy co powoduje problemy trawienne w postaci wzdęć, gazów, zaparć.
Rzadziej przypomina się o roli wątroby w przypadkach kwasicy, a jest to bardzo ważne zagadnienie i usuwanie toksyn metabolicznych najskuteczniej zachodzi w środowisku alkalicznym.
Osoby pragnące schudnąć powinny pamiętać, że przez odkwaszenie można znacznie złagodzić uczucie głodu. Metabolizm tłuszczów zmienia się w rezultacie walki z zakwaszeniem. Poziom cholesterolu i trójglicerydów również wyraźnie spada.
Kwasy powodują uszkodzenie wewnętrznych ścian naczyń (podobnie jak wolne rodniki) i przyśpieszają zwapnienie naczyń. Uważa się, że zawroty głowy wynikające z zaburzeń krążenia mózgowego można zredukować przez zastosowanie produktów odkwaszających.
Chorobom stawów, kręgosłupa i mięśni zawsze towarzyszy zakwaszenie. Złogi kwasów i ich soli często znajdują się w mięśniach barków i karku powodując dotkliwy ból. Można je także wyczuć w formie zgrubień wzdłuż kręgosłupa. więcej na: http://www.facebook.com/TransferFactorInfoPl